Ամերիկյան The Wall Street Journal պարբերականը հաղորդել է, որ Իսրայելը վերջերս ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին տեղեկացրել է, որ հետախուզական տվյալներ ունի, ըստ որոնց՝ Իրանը ծրագրում է մահափորձ իրականացնել նրա դեմ։
Ինչպես նշում է պարբերականը, այդ տեղեկությունները կարող են հանգեցնել ԱՄՆ-ի դիրքորոշման կոշտացմանն ու Իրանի հետ հակամարտության հետագա սրմանը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, The Wall Street Journal-ը գրում է, որ Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն շարունակում է հանդես գալ Իրանի դեմ ռազմական գործողությունների օգտին, մինչդեռ Թրամփը մինչև վերջերս նախընտրում էր խնդրի դիվանագիտական լուծումը՝ մտավախություն ունենալով, որ հակամարտության սրումը կարող է լուրջ տնտեսական հետևանքներ ունենալ։
ԱՄՆ-ի կառավարությունն ու Իրանը դեռևս չեն արձագանքել մահափորձի վերաբերյալ այս պնդումներին։ Սակայն Վաշինգտոնը նախկինում հայտարարել էր, որ կանխել է Թրամփի դեմ Իրանի կողմից կազմակերպված մի քանի մահափորձ։Այս շաբաթ Անկարայում՝ ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովի շրջանակում լրագրողների հետ զրույցում Թրամփը հայտարարել էր, որ Իրանն իրեն ներառել է իր թիրախների ցանկում։Հիշեցնենք, որ փետրվարի 28-ին Իրանի դեմ Միացյալ Նահանգների և Իսրայելի սկսած ռազմական գործողությունների հետևանքով սպանվել էր Իրանի հոգևոր առաջնորդ այաթոլլա Ալի Խամենեին։

The American newspaper The Wall Street Journal has reported that Israel recently informed U.S. President Donald Trump that it has intelligence indicating that Iran is planning an assassination attempt against him.
According to the publication, this information could lead to a hardening of the U.S. stance and further escalation of the conflict with Iran.
According to «Armenpress», The Wall Street Journal writes that Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu continues to advocate for military actions against Iran, while Trump had preferred a diplomatic solution to the issue until recently, fearing that escalation of the conflict could have serious economic repercussions.
The U.S. government and Iran have not yet responded to these claims regarding the assassination attempt. However, Washington had previously stated that it had thwarted several assassination attempts organized by Iran against Trump. This week, during a press conference in Ankara at the NATO summit, Trump stated that Iran has included him in its list of targets. It is worth noting that on February 28, the military operations initiated by the United States and Israel against Iran resulted in the killing of Iran's spiritual leader Ayatollah Ali Khamenei.