Վրաստանը դարձավ Եվրամիության անդամության թեկնածու երկրիների խորհրդարանական համաժողովի հիմնադիր անդամ․ այնտեղ է նաև Ուկրաինան
08-07-2026 18:07 Ի՞նչ է գրում մամուլը
1in.am Հուլիսի 11-ին Թբիլիսիում տեղի կունենա Ուկրաինայում զոհված վրացի կամավորականների հիշատակին նվիրված երթ։ Այդ մասին հայտնել է apsny.ge առցանց լրատվամիջոցը։ «Արդեն ավելի քան երկու հարյուր տարի վրացի ժողովուրդը պայքարում է ռուսական իմպերիալիզմի և օկուպացիայի դեմ»,- ասված է միջոցառման կազմակերպիչների կողմից մամուլին տրամադրած հայտարարության տեքստում։
Նրանք համարում են, որ «Ուկրաինան այսօր պայքարում է հանուն խաղաղության, ինչպես նաև պաշտպանում է իր անկախությունը և ինքնիշխանությունը, և այդ կռվին մասնակցում են նաև Վրաստանի քաղաքացիներ, որ Ուկրաինայում մարտնչում են հանուն Վրաստանի»։ Արդյոք Թբիլիսիի քաղաքային իշխանությունները արտոնե՞լ են երթը, թե՞ կազմակերպիչները կհանդիպեն խոչընդոտների, այդ մասին առայժմ տեղեկություն չկա։
Նույն օրը, երբ տարածվել է նշված հայտարարությունը, հայտնի է դարձել, որ Վրաստանի խորհրդարանի նախագահ Պապուաշվիլին Բելգրադում մասնակցել է Եվրամիության անդամության թեկնածու երկրների խորհրդարանների ղեկավարների հիմնադիր խորհրդաժողովին։ Saqinform պաշտոնական գործակալությունը փոխանցել է Պապուաշվիլի ելույթի հիմնական դրույթները։
Վրաստանի խորհրդարանի ղեկավարի գնահատմամբ, «Եվրամիության տնտեսական և աշխարհաքաղաքական թուլացած դիրքերի ամրապնդման համար անհրաժեշտ է Բալկաններում և Սևծովյան տարածաշրջանում նրա ընդլայնումը», իսկ դրան հասնելու համար «Եվրամիությունը պետք է ընդլայնումը ընկալի իբրև պատմական հնարավորություն, այլ ոչ թե իր համար բեռ կամ էլ որպես բարեգործություն, ինչպես ոմանք են ներկայացնում»։
Վրաստանի խորհրդարանի նախագահի այս կոշտ դեմարշը, ինչ խոսք, հենված է իր երկրի կոմունիկացիոն և լոգիստիկ հնարավորությունների վրա, բայց մյուս կողմից արժե ընդգծել, որ պաշտոնական Թբիլիսին, չնայած Բրյուսելի հետ առկա սկզբունքային տարաձայնություններին, այնուամենայնիվ ԵՄ անդամության թեկնածու երկրների խորհրդարանական համաժողովի հիմնադիր անդամ է դարձել։
Ավելին, Բելգրադում կայացել է Վրաստանի և Սերբիայի խորհրդարանների ղեկավարների հանդիպում, որի ընթացքում Պապուաշվիլին Վրաստանի տարածքային ամբողջականությանը սատարելու համար սերբական կողմին «երախտագիտություն է հայտնել» և վստահեցրել, որ Վրաստանը «վճռականորեն պաշտպանում է Սերբիայի ինքնիշխանությունը և տարածքային ամբողջականությունը»։ Նույն հարթակում Վրաստանի և Ուկրաինայի հիմնադիր ներկայությունը Եվրամիության համար արդեն իսկ քաղաքական ձեռքբերում է։

Грузия стала учредительным членом парламентской ассамблеи стран-кандидатов в члены Европейского Союза, туда также входит Украина.
08-07-2026 18:07 Обзор прессы Диаспоры
1in.am  11 июля в Тбилиси пройдет марш в память о грузинских добровольцах, погибших в Украине. Об этом сообщает онлайн-издание apsny.ge. «Уже более двухсот лет грузинский народ борется против русского империализма и оккупации», - говорится в тексте заявления, предоставленного организаторами мероприятия прессе.
Они считают, что «Украина сегодня борется за мир, а также защищает свою независимость и суверенитет, и в этой борьбе участвуют также граждане Грузии, которые сражаются в Украине за Грузию». Разрешили ли городские власти Тбилиси марш или организаторы столкнутся с препятствиями, пока информации нет.
В тот же день, когда было распространено указанное заявление, стало известно, что председатель парламента Грузии Папуашвили участвовал в Белграде в учредительном совещании председателей парламентов стран-кандидатов на членство в Европейском Союзе. Официальное агентство Saqinform передало основные положения выступления Папуашвили.
По оценке председателя парламента Грузии, «для укрепления ослабленных экономических и геополитических позиций Европейского Союза необходимо его расширение на Балканах и в Черноморском регионе», а для достижения этого «Европейский Союз должен воспринимать расширение как историческую возможность, а не как бремя или благотворительность, как это представляют некоторые».
Этот жесткий демарш председателя парламента Грузии, безусловно, основан на коммуникационных и логистических возможностях его страны, но с другой стороны, стоит подчеркнуть, что официальная Тбилиси, несмотря на существующие принципиальные разногласия с Брюсселем, тем не менее стала учредительным членом парламентского собрания стран-кандидатов на членство в ЕС.
Более того, в Белграде состоялась встреча председателей парламентов Грузии и Сербии, в ходе которой Папуашвили «выразил благодарность» сербской стороне за поддержку территориальной целостности Грузии и заверил, что Грузия «решительно поддерживает суверенитет и территориальную целостность Сербии». Наличие Грузии и Украины на одном уровне уже является политическим достижением для Европейского Союза.