Վրաստանը դարձավ Եվրամիության անդամության թեկնածու երկրիների խորհրդարանական համաժողովի հիմնադիր անդամ․ այնտեղ է նաև Ուկրաինան
08-07-2026 18:07 Ի՞նչ է գրում մամուլը
1in.am Հուլիսի 11-ին Թբիլիսիում տեղի կունենա Ուկրաինայում զոհված վրացի կամավորականների հիշատակին նվիրված երթ։ Այդ մասին հայտնել է apsny.ge առցանց լրատվամիջոցը։ «Արդեն ավելի քան երկու հարյուր տարի վրացի ժողովուրդը պայքարում է ռուսական իմպերիալիզմի և օկուպացիայի դեմ»,- ասված է միջոցառման կազմակերպիչների կողմից մամուլին տրամադրած հայտարարության տեքստում։
Նրանք համարում են, որ «Ուկրաինան այսօր պայքարում է հանուն խաղաղության, ինչպես նաև պաշտպանում է իր անկախությունը և ինքնիշխանությունը, և այդ կռվին մասնակցում են նաև Վրաստանի քաղաքացիներ, որ Ուկրաինայում մարտնչում են հանուն Վրաստանի»։ Արդյոք Թբիլիսիի քաղաքային իշխանությունները արտոնե՞լ են երթը, թե՞ կազմակերպիչները կհանդիպեն խոչընդոտների, այդ մասին առայժմ տեղեկություն չկա։
Նույն օրը, երբ տարածվել է նշված հայտարարությունը, հայտնի է դարձել, որ Վրաստանի խորհրդարանի նախագահ Պապուաշվիլին Բելգրադում մասնակցել է Եվրամիության անդամության թեկնածու երկրների խորհրդարանների ղեկավարների հիմնադիր խորհրդաժողովին։ Saqinform պաշտոնական գործակալությունը փոխանցել է Պապուաշվիլի ելույթի հիմնական դրույթները։
Վրաստանի խորհրդարանի ղեկավարի գնահատմամբ, «Եվրամիության տնտեսական և աշխարհաքաղաքական թուլացած դիրքերի ամրապնդման համար անհրաժեշտ է Բալկաններում և Սևծովյան տարածաշրջանում նրա ընդլայնումը», իսկ դրան հասնելու համար «Եվրամիությունը պետք է ընդլայնումը ընկալի իբրև պատմական հնարավորություն, այլ ոչ թե իր համար բեռ կամ էլ որպես բարեգործություն, ինչպես ոմանք են ներկայացնում»։
Վրաստանի խորհրդարանի նախագահի այս կոշտ դեմարշը, ինչ խոսք, հենված է իր երկրի կոմունիկացիոն և լոգիստիկ հնարավորությունների վրա, բայց մյուս կողմից արժե ընդգծել, որ պաշտոնական Թբիլիսին, չնայած Բրյուսելի հետ առկա սկզբունքային տարաձայնություններին, այնուամենայնիվ ԵՄ անդամության թեկնածու երկրների խորհրդարանական համաժողովի հիմնադիր անդամ է դարձել։
Ավելին, Բելգրադում կայացել է Վրաստանի և Սերբիայի խորհրդարանների ղեկավարների հանդիպում, որի ընթացքում Պապուաշվիլին Վրաստանի տարածքային ամբողջականությանը սատարելու համար սերբական կողմին «երախտագիտություն է հայտնել» և վստահեցրել, որ Վրաստանը «վճռականորեն պաշտպանում է Սերբիայի ինքնիշխանությունը և տարածքային ամբողջականությունը»։ Նույն հարթակում Վրաստանի և Ուկրաինայի հիմնադիր ներկայությունը Եվրամիության համար արդեն իսկ քաղաքական ձեռքբերում է։

Georgia has become a founding member of the parliamentary assembly of candidate countries for European Union membership, which also includes Ukraine.
08-07-2026 18:07 Press of Diaspora
1in.am  On July 11, a march dedicated to the memory of Georgian volunteers who died in Ukraine will take place in Tbilisi. This was reported by the online media apsny.ge. «For more than two hundred years, the Georgian people have been fighting against Russian imperialism and occupation,» the text of the statement provided to the press by the event organizers says.
They believe that «Ukraine is fighting today for peace, as well as defending its independence and sovereignty, and citizens of Georgia are also participating in that fight, fighting in Ukraine for Georgia.» It is currently unknown whether the Tbilisi city authorities have authorized the march or if the organizers will face obstacles.
On the same day that the aforementioned statement was released, it became known that the Speaker of the Parliament of Georgia, Papuashvili, participated in the founding conference of the heads of parliaments of candidate countries for EU membership in Belgrade. The official agency Saqinform reported the main points of Papuashvili's speech.
According to the Speaker of the Parliament of Georgia, «To strengthen the weakened economic and geopolitical positions of the European Union, its expansion in the Balkans and the Black Sea region is necessary,» and to achieve this, «the EU must perceive expansion as a historical opportunity, rather than a burden or charity, as some present it.»
This firm demarche by the Speaker of the Parliament of Georgia is undoubtedly based on his country's communication and logistical capabilities, but on the other hand, it is worth emphasizing that official Tbilisi, despite the existing fundamental disagreements with Brussels, has nevertheless become a founding member of the parliamentary conference of candidate countries for EU membership.
Furthermore, a meeting took place in Belgrade between the heads of the parliaments of Georgia and Serbia, during which Papuashvili expressed «gratitude» to the Serbian side for supporting Georgia's territorial integrity and assured that Georgia «resolutely defends Serbia's sovereignty and territorial integrity.» The founding presence of Georgia and Ukraine on the same platform is already a political achievement for the European Union.