Իրանի դեսպանն արձագանքել է Գագիկ Ծառուկյանի գործին. «միջնորդ» է եղել՝ փորձելով լուծել հարցը
Ազատություն. ՀՀ-ում Իրանի դեսպանն այսօր արձագանքել է կալանավորված ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանի գործին, որում, ըստ Քննչական կոմիտեի, ներգրավված են նաև իրանի քաղաքացիներ:
Քննչական կոմիտեի փոխանցմամբ՝ Գագիկ Ծառուկյանը կազմակերպել և ղեկավարել է հանցավոր խումբ, որը Իրան-Հայաստան լոգիստիկ կապեր ստեղծելու պատրվակով, խաբեությամբ ու փաստաթղթեր կեղծելով, իրանական ընկերություններից հափշտակել է 52 միավոր տրանսպորտ, տեխնիկա և ապրանքներ՝ պատճառելով շուրջ 22 միլիոն դոլարի վնաս։
Այսօր տեղի ունեցած ասուլիսում դեսպան Խալիլ Շիրղոլամիին հարցրին, թե նրան ինչ է հայտնի այս գործից, քանի որ Ծառուկյանի փաստաբանները պնդում են, թե հենց Իրանի քաղաքացիների կողմից է եղել չարաշահումը:
«Մենք Հայաստանի ներքաղաքական հարցերին չենք միջամտում և ցանկություն չունենք միջամտելու»,- ասաց դեսպանը, ապա անդրադառնալով բուն գործին տեղեկացրեց, որ անգամ միջնորդ է հանդես եկել կողմերի միջև.
«Ինչ վերաբերում է ձեր բուն հարցին, ապա մեր համար շատ ցավալի է, որ հայ-իրանական առևտրի կենտրոնի պրոյեկտը այդպես էլ ցավոք սրտի հաջողությամբ չպսակվեց: Մենք ցանկանում էինք համատեղ առևտրի կենտրոն հիմնել, որի աշխատանքներում ներգրավված էր պարոն Գագիկ Ծառուկյանը և Իրանի քաղաքացիներ: Սա շատ լավ հնարավորություն կլիներ իրանական ապրանքներն ու արտադրանքը հայկական շուկայում ներկայացնելու համար: Սակայն, ափսոսանքով պետք է նշենք, որ կողմերը թե՛ այս պրոյեկտի և թե՛ այլ բիզնես ծրագրի շրջանակներում ունեցան որոշակի տնտեսական տարաձայնություններ»,- պատմեց դեսպանը:
Դեսպանը նկատի ունի դեռևս 2024-ի սեպտեմբերին Առինջ մոլի տարածքում բացված իրանական առևտրի կենտրոնը: Այդտեղ ներկայացված էին իրանական շուկայի խոշորագույն արտադրողները՝ նավթի, գազի, նավթաքիմիկատների ու դեղագործության ոլորտում, նաև կենցաղային տեխնիկայի, շինարարական նյութերի, թղթի արտադրությամբ զբաղվող ընկերությունների արտադրանքները: Հանդիսավոր բացված կենտրոնը, սակայն, ձախողվեց:
«Ես անձամբ բազմիցս քննարկումներ եմ ունեցել երկու կողմերի հետ էլ, ցանկանալով հանդես գալ որպես միջնորդ, որպեսզի փորձենք փոխզիջումների արդյունքում հասնել համաձայնության: Մինչև վերջերս էլ կապի մեջ էի կողմերի միջև և փորձում էի գտնել լուծման մի տարբերակ, որն ընդունելի կլիներ 2 կողմերի համար էլ»,- ասաց ՀՀ-ում Իրանի դեսպանը:
Դեսպանը նշեց, քանի որ այս պահին իրավական գործընթաց է, հույս ունեն, որ «առկա ապացույցների և վկայությունների հիման վրա հնարավոր կլինի լուծել այս հարցը»:
Դեսպանի խոսքով.- «Մենք բնավ չէինք ցանկանա, որ երկու երկրների քաղաքացիների միջև բիզնես գործունեության անհաջող փորձը հանրային կարծիքում ներկայացվեր այնպես, թե Իրանի և Հայաստանի քաղաքացիները չկարողացան աշխատել և այժմ տարաձայնություններ ունեն»:
Իրանի դեսպանը շեշտեց, թե Իրանը չի խառնվում Հայաստանի ներքաղաքական գործերին, բայց և այնպես, ելնելով իրանական ներքաղաքական փորձից, շեշտեց, որ «երբ որևէ իրադարաձության ազդեցության տակ երկրի ներսում որոշակի պառակտում է ստեղծվում, ապա դա երբեք չի կարող բերել լավ արդյունքի»:
«Մենք հուսով ենք և մաղթում ենք Հայաստանի բոլոր ուժերին՝ թե՛ իշխող կուսակցությանը, կառավարությանը, և թե՛ ընդդիմադիրներին, որպեսզի նրանք կարողանան միասնական լինել ազգային շահերի և նպատակների շուրջ:
Քանի որ, եթե չլինի այս միասնականությունը, ապա հնարավոր չի զարգացման հետագա ճանապարհները: Իրանը ցանկանում է տեսնել ուժեղ, միասնական և համախմբված Հայաստան»,- ասուլիսի ընթացքում ասաց Հայաստանում Իրանի դեսպան Խալիլ Շիրղոլամին:
Դեսպանն ասաց, որ Հայաստանում տեղի ունեցած խորհրդարանական ընտրությունների կապակցությամբ շնորհավորական ուղերձ են հղել իշխող կուսակցությանը: Իրանցի դիվանագետը հույս հայտնեց, որ այս շրջանում էլ երկու երկրների միջև գոյություն ունեցող առանձնահատուկ հարաբերությունները է՛լ ավելի կզարգանան:

Посол Ирана отреагировал на дело Гагика Царукяна. «Посредником» выступал, пытаясь решить вопрос.
Азатутюн. Посол Ирана в Армении сегодня прокомментировал дело задержанного лидера БГК Гагика Царукяна, в котором, по данным Следственного комитета, также участвуют граждане Ирана:
По информации Следственного комитета, Гагик Царукян организовал и возглавил преступную группу, которая, используя предлог создания логистических связей между Ираном и Арменией, путем обмана и подделки документов похитила из иранских компаний 52 единицы транспорта, техники и товаров, причинив ущерб около 22 миллионов долларов.
На пресс-конференции, состоявшейся сегодня, посла Халила Ширголами спросили, что ему известно об этом деле, так как адвокаты Царукяна утверждают, что именно граждане Ирана совершили злоупотребления.
«Мы не вмешиваемся в внутренние политические вопросы Армении и не имеем желания вмешиваться», - сказал посол, затем, касаясь самого дела, сообщил, что даже выступал в качестве посредника между сторонами.
«Что касается вашего основного вопроса, то для нас очень печально, что проект армяно-иранского торгового центра, к сожалению, не увенчался успехом. Мы хотели создать совместный торговый центр, в работе которого участвовал господин Гагик Царукян и граждане Ирана. Это была бы отличная возможность представить иранские товары и продукцию на армянском рынке. Однако, с сожалением, мы должны отметить, что стороны имели определенные экономические разногласия как в рамках этого проекта, так и в рамках других бизнес-программ», - рассказал посол:
Посол имеет в виду иранский торговый центр, открывшийся еще в сентябре 2024 года на территории Ариндж Молла. Там были представлены крупнейшие производители иранского рынка в области нефти, газа, нефтехимии и фармацевтики, а также продукция компаний, занимающихся бытовой техникой, строительными материалами и производством бумаги. Однако торжественно открытый центр провалился:
«Я лично многократно проводил обсуждения с обеими сторонами, желая выступить в качестве посредника, чтобы попытаться достичь соглашения в результате компромиссов. До недавнего времени я также был на связи со сторонами и пытался найти вариант решения, который был бы приемлем для обеих сторон», - сказал посол Ирана в Армении:
Посол отметил, что поскольку в данный момент идет юридический процесс, они надеются, что «на основе имеющихся доказательств и свидетельств можно будет решить этот вопрос»:
По словам посла: «Мы вовсе не хотели бы, чтобы неудачный опыт бизнес-деятельности между гражданами двух стран был представлен в общественном мнении так, что граждане Ирана и Армении не смогли работать и теперь имеют разногласия»:
Посол Ирана подчеркнул, что Иран не вмешивается во внутренние дела Армении, но, исходя из иранского внутреннего опыта, отметил, что «когда в результате какого-либо инцидента внутри страны возникает определенное разделение, это никогда не может привести к хорошему результату»:
«Мы надеемся и желаем всем силам Армении - как правящей партии, так и правительству, так и оппозиции, чтобы они смогли быть едиными вокруг национальных интересов и целей. Поскольку, если не будет этого единства, то невозможно дальнейшее развитие. Иран хочет видеть сильную, единую и сплоченную Армению», - сказал на пресс-конференции посол Ирана в Армении Халил Ширголами:
Посол сказал, что в связи с прошедшими парламентскими выборами в Армении было направлено поздравительное послание правящей партии. Иранский дипломат выразил надежду, что в этот период особые отношения между двумя странами будут еще больше развиваться.