Քննարկվել են Tour of Armenia միջազգային պրոֆեսիոնալ հեծանվավազքի մրցաշարի կազմակերպական հարցերը
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանի գլխավորությամբ այսօր տեղի է ունեցել սեպտեմբերի 10–13-ը Հայաստանում անցկացվելիք «Tour of Armenia» հեծանվավազքի միջազգային պրոֆեսիոնալ մրցաշարի կազմակերպման և անցկացման միջգերատեսչական հանձնաժողովի հերթական նիստը:
Մասնակցել են ԿԳՄՍՆ գլխավոր քարտուղար Հասմիկ Հակոբյանը, Սպորտի քաղաքականության վարչության պետ Նարինե Շահբազյանը, Սպորտի կառավարման կենտրոնի տնօրեն Խորեն Զարգարյանը, մրցաշարի կազմակերպման խորհրդատվական աշխատանքներն իրականացնող RCS ընկերության տնօրեն Նապոլի Միկելլեն, պետական գերատեսչությունների ներկայացուցիչներ։
Նախարարը շնորհակալություն է հայտնել միջգերատեսչական հանձնաժողովի անդամներին՝ ընդգծելով, որ նման մասշտաբի միջազգային մրցաշարի հաջող անցկացումը հնարավոր է միայն շահագրգիռ կառույցների համագործակցված աշխատանքի արդյունքում:
Քննարկվել են մրցաշարի ժամանակացույցին, կազմակերպման խնդիրներին և երթուղիների վերջնականացմանն առնչվող հարցեր․ մշակված տարբերակները ներառում են Երևանի, Գեղարքունիքի, Տավուշի և Լոռու ճանապարհային հատվածները։
ԿԳՄՍ նախարարն ընդգծել է մրցաշարի միջոցով Հայաստանի բնության, հարուստ պատմամշակութային ժառանգության և երկրի տարբեր բնակավայրերի զբոսաշրջային գրավչության առավել արդյունավետ ներկայացման կարևորությունը։ Նշվել է, որ «Tour of Armenia»-ն կարևոր հնարավորություն է ոչ միայն միջազգային մարզական օրացույցում Հայաստանի դիրքերն ամրապնդելու, այլև երկրի զբոսաշրջային ներուժը միջազգային հանրությանը ներկայացնելու տեսանկյունից։
Նախատեսվում է, որ «Tour of Armenia» միջազգային պրոֆեսիոնալ հեծանվավազքի բազմօրյա մրցաշարին կմասնակցեն 18 թիմեր, որոնցից յուրաքանչյուրում կընդգրկվեն 6-ական հեծանվորդներ։ Ընդհանուր առմամբ՝ Հայաստան կժամանեն ավելի քան 300 պատվիրակներ՝ ներառյալ մարզիկներ, թիմերի ներկայացուցիչներ, մրցավարներ և այլ պատասխանատուներ։

The organizational issues of the Tour of Armenia international professional cycling race have been discussed.
03-07-2026 19:32 Armenia Social
The meeting of the inter-agency commission for the organization and conduct of the international professional cycling competition "Tour of Armenia," which will take place in Armenia from September 10 to 13, was held today under the leadership of Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan.
Participants included the Chief Secretary of the Ministry of Education, Science, Culture and Sports Hasmik Hakobyan, Head of the Sports Policy Department Narine Shahbazyan, Director of the Sports Management Center Khoren Zargaryan, Director of RCS company Napoli Michel, which is carrying out the advisory work for the organization of the competition, and representatives of state agencies.
The minister thanked the members of the inter-agency commission, emphasizing that the successful conduct of an international competition of this scale is only possible through the coordinated efforts of interested organizations.
Questions related to the competition schedule, organizational issues, and the finalization of routes were discussed; the developed options include road sections in Yerevan, Gegharkunik, Tavush, and Lori.
The Minister emphasized the importance of effectively presenting Armenia's nature, rich historical and cultural heritage, and the tourism appeal of various regions of the country through the competition. It was noted that the "Tour of Armenia" is an important opportunity not only to strengthen Armenia's position in the international sports calendar but also to showcase the country's tourism potential to the international community.
It is expected that 18 teams will participate in the multi-day international professional cycling competition "Tour of Armenia," with each team comprising 6 cyclists. In total, more than 300 delegates, including athletes, team representatives, referees, and other officials, will arrive in Armenia.