Քննարկվել են Tour of Armenia միջազգային պրոֆեսիոնալ հեծանվավազքի մրցաշարի կազմակերպական հարցերը
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանի գլխավորությամբ այսօր տեղի է ունեցել սեպտեմբերի 10–13-ը Հայաստանում անցկացվելիք «Tour of Armenia» հեծանվավազքի միջազգային պրոֆեսիոնալ մրցաշարի կազմակերպման և անցկացման միջգերատեսչական հանձնաժողովի հերթական նիստը:
Մասնակցել են ԿԳՄՍՆ գլխավոր քարտուղար Հասմիկ Հակոբյանը, Սպորտի քաղաքականության վարչության պետ Նարինե Շահբազյանը, Սպորտի կառավարման կենտրոնի տնօրեն Խորեն Զարգարյանը, մրցաշարի կազմակերպման խորհրդատվական աշխատանքներն իրականացնող RCS ընկերության տնօրեն Նապոլի Միկելլեն, պետական գերատեսչությունների ներկայացուցիչներ։
Նախարարը շնորհակալություն է հայտնել միջգերատեսչական հանձնաժողովի անդամներին՝ ընդգծելով, որ նման մասշտաբի միջազգային մրցաշարի հաջող անցկացումը հնարավոր է միայն շահագրգիռ կառույցների համագործակցված աշխատանքի արդյունքում:
Քննարկվել են մրցաշարի ժամանակացույցին, կազմակերպման խնդիրներին և երթուղիների վերջնականացմանն առնչվող հարցեր․ մշակված տարբերակները ներառում են Երևանի, Գեղարքունիքի, Տավուշի և Լոռու ճանապարհային հատվածները։
ԿԳՄՍ նախարարն ընդգծել է մրցաշարի միջոցով Հայաստանի բնության, հարուստ պատմամշակութային ժառանգության և երկրի տարբեր բնակավայրերի զբոսաշրջային գրավչության առավել արդյունավետ ներկայացման կարևորությունը։ Նշվել է, որ «Tour of Armenia»-ն կարևոր հնարավորություն է ոչ միայն միջազգային մարզական օրացույցում Հայաստանի դիրքերն ամրապնդելու, այլև երկրի զբոսաշրջային ներուժը միջազգային հանրությանը ներկայացնելու տեսանկյունից։
Նախատեսվում է, որ «Tour of Armenia» միջազգային պրոֆեսիոնալ հեծանվավազքի բազմօրյա մրցաշարին կմասնակցեն 18 թիմեր, որոնցից յուրաքանչյուրում կընդգրկվեն 6-ական հեծանվորդներ։ Ընդհանուր առմամբ՝ Հայաստան կժամանեն ավելի քան 300 պատվիրակներ՝ ներառյալ մարզիկներ, թիմերի ներկայացուցիչներ, մրցավարներ և այլ պատասխանատուներ։

Обсуждены организационные вопросы международного профессионального велогонок Tour of Armenia
Под руководством министра образования, науки, культуры и спорта Жанны Андреасян сегодня прошло очередное заседание межведомственной комиссии по организации и проведению международных профессиональных соревнований по велоспорту «Tour of Armenia», которые состоятся в Армении с 10 по 13 сентября:
В заседании приняли участие главный секретарь Министерства образования, науки, культуры и спорта Хасмик Хачатрян, начальник управления спортивной политики Нарине Шахбазян, директор Центра управления спортом Хорен Заргарян, директор компании RCS Наполи Микеллен, а также представители государственных ведомств.
Министр поблагодарила членов межведомственной комиссии, подчеркнув, что успешное проведение международных соревнований такого масштаба возможно только благодаря слаженной работе заинтересованных структур.
Обсуждались вопросы, касающиеся расписания соревнований, организационных проблем и окончательного утверждения маршрутов: разработанные варианты включают дорожные участки Еревана, Гегаркуника, Тавуша и Лори.
Министр подчеркнула важность более эффективного представления природы Армении, богатого историко-культурного наследия и туристической привлекательности различных населенных пунктов страны через соревнования. Было отмечено, что «Tour of Armenia» является важной возможностью не только для укрепления позиций Армении в международном спортивном календаре, но и для представления туристического потенциала страны международному сообществу.
Ожидается, что в многоэтапных международных профессиональных соревнованиях по велоспорту «Tour of Armenia» примут участие 18 команд, каждая из которых будет состоять из 6 велосипедистов. В общей сложности в Армению прибудет более 300 делегатов, включая спортсменов, представителей команд, судей и других ответственных лиц.