Մոլդովայի վարչապետ Մունտյանուն անսպասելի հրաժարական է տվել
1lurer.am  Մոլդովայի վարչապետ Ալեքսանդրու Մունտյանուն ութ ամսից մի փոքր ավելի պաշտոնավարելուց հետո անսպասելի հայտարարել է իր հրաժարականի մասին։ «Այն պահին, երբ ինձ համար պարզ դարձավ, որ այլևս չեմ կարող կատարել իմ մանդատը՝ հակառակ իմ սկզբունքներին և համոզմունքներին, որոշեցի հրաժարական տալ»,- գրել է Մունտյանուն Ֆեյսբուքում։
62-ամյա քաղաքական գործիչը կոնկրետ պատճառը չի նշել։ Անկուսակցական ներդրումային բանկիրը պաշտոնը ստանձնել էր 2025 թվականի նոյեմբերին։ Նրա հրաժարականը ավտոմատ կերպով ենթադրում է ամբողջ կաբինետի լուծարում։
Վերջին երկու շաբաթվա ընթացքում Մոլդովայում կառավարական ճգնաժամ է սկսվել։ Սկանդալը բռնկվել է, երբ պետական ձեռնարկություններում հայտնաբերվել են չարաշահումներ աշխատանքի տեղավորման ժամանակ, աշխատակիցների անհիմն վճարումներ և այլ խախտումներ:
Մունտյանուի կառավարությունը կշարունակի պաշտոնավարել մինչև նոր կաբինետի ձևավորումը։ Նախագահ Մայա Սանդուն մտադիր է հաջորդ շաբաթ առաջադրել վարչապետի նոր թեկնածու՝ խորհրդարանի խմբակցությունների հետ խորհրդակցություններից հետո։ Նրա արևմտամետ «Գործողություն և համերաշխություն» կուսակցությունը խորհրդարանում մեծամասնություն է կազմում։
Մոլդովայի օրենսդրության համաձայն՝ ընտրված քաղաքական գործիչը 15 օրվա ընթացքում պետք է կառավարություն ձևավորի և խորհրդարանում վստահության քվե ապահովի:

Премьер-министр Молдовы Мунтяну неожиданно подал в отставку
1lurer.am  Премьер-министр Молдовы Александру Мунтяну неожиданно объявил о своей отставке после чуть более восьми месяцев на посту. «В тот момент, когда для меня стало ясно, что я больше не могу выполнять свои полномочия вразрез со своими принципами и убеждениями, я решил подать в отставку», - написал Мунтяну в Facebook.
62-летний политик не указал конкретную причину. Беспартийный инвестиционный банкир занял пост в ноябре 2025 года. Его отставка автоматически предполагает роспуск всего кабинета министров.
В последние две недели в Молдове начался правительственный кризис. Скандал разразился, когда в государственных предприятиях были выявлены злоупотребления при трудоустройстве, необоснованные выплаты сотрудникам и другие нарушения:
Правительство Мунтяну продолжит исполнять свои обязанности до формирования нового кабинета. Президент Майя Санду намерена на следующей неделе выдвинуть новую кандидатуру на пост премьер-министра после консультаций с парламентскими фракциями. Ее прозападная партия «Действие и солидарность» имеет большинство в парламенте.
Согласно законодательству Молдовы, избранный политик должен сформировать правительство и обеспечить доверие парламента в течение 15 дней.