Մոլդովայի վարչապետ Մունտյանուն անսպասելի հրաժարական է տվել
1lurer.am  Մոլդովայի վարչապետ Ալեքսանդրու Մունտյանուն ութ ամսից մի փոքր ավելի պաշտոնավարելուց հետո անսպասելի հայտարարել է իր հրաժարականի մասին։ «Այն պահին, երբ ինձ համար պարզ դարձավ, որ այլևս չեմ կարող կատարել իմ մանդատը՝ հակառակ իմ սկզբունքներին և համոզմունքներին, որոշեցի հրաժարական տալ»,- գրել է Մունտյանուն Ֆեյսբուքում։
62-ամյա քաղաքական գործիչը կոնկրետ պատճառը չի նշել։ Անկուսակցական ներդրումային բանկիրը պաշտոնը ստանձնել էր 2025 թվականի նոյեմբերին։ Նրա հրաժարականը ավտոմատ կերպով ենթադրում է ամբողջ կաբինետի լուծարում։
Վերջին երկու շաբաթվա ընթացքում Մոլդովայում կառավարական ճգնաժամ է սկսվել։ Սկանդալը բռնկվել է, երբ պետական ձեռնարկություններում հայտնաբերվել են չարաշահումներ աշխատանքի տեղավորման ժամանակ, աշխատակիցների անհիմն վճարումներ և այլ խախտումներ:
Մունտյանուի կառավարությունը կշարունակի պաշտոնավարել մինչև նոր կաբինետի ձևավորումը։ Նախագահ Մայա Սանդուն մտադիր է հաջորդ շաբաթ առաջադրել վարչապետի նոր թեկնածու՝ խորհրդարանի խմբակցությունների հետ խորհրդակցություններից հետո։ Նրա արևմտամետ «Գործողություն և համերաշխություն» կուսակցությունը խորհրդարանում մեծամասնություն է կազմում։
Մոլդովայի օրենսդրության համաձայն՝ ընտրված քաղաքական գործիչը 15 օրվա ընթացքում պետք է կառավարություն ձևավորի և խորհրդարանում վստահության քվե ապահովի:

The Prime Minister of Moldova, Munteanu, has unexpectedly resigned.
1lurer.am  The Prime Minister of Moldova, Alexandru Munteanu, has unexpectedly announced his resignation after serving a little over eight months. "At the moment when it became clear to me that I could no longer fulfill my mandate against my principles and beliefs, I decided to resign," Munteanu wrote on Facebook.
The 62-year-old politician did not specify a particular reason. The non-partisan investment banker took office in November 2025. His resignation automatically implies the dissolution of the entire cabinet.
Over the past two weeks, a governmental crisis has begun in Moldova. The scandal erupted when abuses were discovered in state enterprises regarding job placements, unjustified payments to employees, and other violations.
Munteanu's government will continue to serve until a new cabinet is formed. President Maia Sandu intends to propose a new candidate for Prime Minister next week after consultations with parliamentary factions. Her pro-Western "Action and Solidarity" party holds a majority in parliament.
According to Moldovan legislation, an elected politician must form a government and secure a vote of confidence in parliament within 15 days.