ՌԴ շուկայում հայկական ապրանքներին արագ փոխարինում են ադրբեջանական ապրանքները. Ծառուկյան
tert.am  Այսօր ռուսական շուկայում հայկական ապրանքներին շատ արագ փոխարինում են ադրբեջանական ապրանքները։ Այս մասին հայտարարել է ԲՀԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը։ Նա նշել է` իրեն ուղղակի ապշեցնում են տնտեսության մասին Հայաստանի պատկերացումները։
«Եթե Հայաստանը բախվի լուրջ դժվարությունների ու լուրջ մարտահրավերների, որոնց ճանապարհով արդեն գնում է, ապա տուժելու են բոլորը։ Մենք հասել ենք նրան, որ նույնիսկ տնտեսությունն ենք բաժանում ռուսամետ-արևմտամետի։ Սա նորմալ չէ։ Գիտե՞ք` հիմա ինչ է կատարվում ռուսական շուկայում։ Հայկական ապրանքների տեղը շատ արագ զբաղեցնում են ադրբեջանական ապրանքները։ Ու մինչ մենք զբաղված ենք ինքնախաբեությամբ, իրական տնտեսությունը կարող է փլուզվել։
Մեր իրական գյուղացին կարող է հայտնվել չքավորության եզրին, մեր իրական գործարարը կարող է սնանկանալ, մեր իրական բյուջեն կարող է լուրջ պրոբլեմներ ունենալ, տնտեսության իրական ճյուղեր կարող են ուղղակի ոչնչանալ:
Ես վերջին շրջանի իմ հանրային գործունեությունը կառուցել եմ ներքին համերաշխության գաղափարի շեշտադրմամբ։ Սա այն հիմնաքարն է, որի վրա պետք է կառուցվի մեր հետպատերազմյան վերականգնումը։ Ցավոք, ներքին համերաշխության փոխարեն, այս ընտրությունների հետևանքով է´լ ավելի խորացան չարությունը, լարվածությունը և ժողովրդի պառակտվածությունը։
Իմ մասին ասում էին, թե ընտրական պրոցես եմ մտել ունեցվածքս փրկելու համար։ Իրականում լրիվ հակառակն է. ես հրաժարվել եմ ինձ համար հանդարտ, անհոգ կյանքից՝ ունենալով միայն մեկ նպատակ՝ օգնել իմ երկրին։ Կարող էի շատերի նման մի կողմ քաշվել, մտածել միայն իմ ունեցվածքի մասին։ Բայց ես այդ մարդը չեմ. երբ տեսնում եմ, որ իմ երկիրը լուրջ խնդիրների առաջ է կանգնած, չեմ կարող ասել՝ դա ինձ չի հետաքրքրում, դա ինձ չի վերաբերում»,-նշել է նա։

На российском рынке армянские товары быстро заменяются азербайджанскими. Царукян
tert.am  Сегодня на российском рынке армянские товары очень быстро заменяются азербайджанскими. Об этом заявил президент БГК Гагик Царукян. Он отметил, что его просто поражают представления о экономике Армении.
«Если Армения столкнется с серьезными трудностями и серьезными вызовами, по пути к которым она уже идет, то пострадают все. Мы дошли до того, что даже экономику делим на пророссийскую и проевропейскую. Это ненормально. Знаете, что сейчас происходит на российском рынке? Место армянских товаров очень быстро занимают азербайджанские товары. И пока мы заняты самообманом, реальная экономика может рухнуть.
Наш реальный фермер может оказаться на грани бедности, наш реальный предприниматель может обанкротиться, наш реальный бюджет может столкнуться с серьезными проблемами, реальные отрасли экономики могут просто исчезнуть:
Я свою общественную деятельность в последнее время строил на акценте идеи внутреннего согласия. Это тот фундамент, на котором должно строиться наше послевоенное восстановление. К сожалению, вместо внутреннего согласия, в результате этих выборов еще больше углубились злость, напряженность и раскол народа.
Обо мне говорили, что я вошел в избирательный процесс, чтобы спасти свое имущество. На самом деле все наоборот: я отказался от спокойной, беззаботной жизни ради одной цели — помочь своей стране. Я мог бы, как многие, отстраниться, думать только о своем имуществе. Но я не такой человек: когда вижу, что моя страна сталкивается с серьезными проблемами, не могу сказать, что это меня не интересует, это меня не касается»,- отметил он.