ՌԴ շուկայում հայկական ապրանքներին արագ փոխարինում են ադրբեջանական ապրանքները. Ծառուկյան
tert.am  Այսօր ռուսական շուկայում հայկական ապրանքներին շատ արագ փոխարինում են ադրբեջանական ապրանքները։ Այս մասին հայտարարել է ԲՀԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը։ Նա նշել է` իրեն ուղղակի ապշեցնում են տնտեսության մասին Հայաստանի պատկերացումները։
«Եթե Հայաստանը բախվի լուրջ դժվարությունների ու լուրջ մարտահրավերների, որոնց ճանապարհով արդեն գնում է, ապա տուժելու են բոլորը։ Մենք հասել ենք նրան, որ նույնիսկ տնտեսությունն ենք բաժանում ռուսամետ-արևմտամետի։ Սա նորմալ չէ։ Գիտե՞ք` հիմա ինչ է կատարվում ռուսական շուկայում։ Հայկական ապրանքների տեղը շատ արագ զբաղեցնում են ադրբեջանական ապրանքները։ Ու մինչ մենք զբաղված ենք ինքնախաբեությամբ, իրական տնտեսությունը կարող է փլուզվել։
Մեր իրական գյուղացին կարող է հայտնվել չքավորության եզրին, մեր իրական գործարարը կարող է սնանկանալ, մեր իրական բյուջեն կարող է լուրջ պրոբլեմներ ունենալ, տնտեսության իրական ճյուղեր կարող են ուղղակի ոչնչանալ:
Ես վերջին շրջանի իմ հանրային գործունեությունը կառուցել եմ ներքին համերաշխության գաղափարի շեշտադրմամբ։ Սա այն հիմնաքարն է, որի վրա պետք է կառուցվի մեր հետպատերազմյան վերականգնումը։ Ցավոք, ներքին համերաշխության փոխարեն, այս ընտրությունների հետևանքով է´լ ավելի խորացան չարությունը, լարվածությունը և ժողովրդի պառակտվածությունը։
Իմ մասին ասում էին, թե ընտրական պրոցես եմ մտել ունեցվածքս փրկելու համար։ Իրականում լրիվ հակառակն է. ես հրաժարվել եմ ինձ համար հանդարտ, անհոգ կյանքից՝ ունենալով միայն մեկ նպատակ՝ օգնել իմ երկրին։ Կարող էի շատերի նման մի կողմ քաշվել, մտածել միայն իմ ունեցվածքի մասին։ Բայց ես այդ մարդը չեմ. երբ տեսնում եմ, որ իմ երկիրը լուրջ խնդիրների առաջ է կանգնած, չեմ կարող ասել՝ դա ինձ չի հետաքրքրում, դա ինձ չի վերաբերում»,-նշել է նա։

Azerbaijani products are quickly replacing Armenian goods in the Russian market. Tsarukyan
tert.am  Today, Azerbaijani products are quickly replacing Armenian products in the Russian market. This was stated by the president of the Prosperous Armenia Party, Gagik Tsarukyan. He noted that he is simply astonished by the perceptions of the economy in Armenia.
«If Armenia faces serious difficulties and serious challenges, which it is already on the path to, then everyone will suffer. We have reached a point where we even divide the economy into pro-Russian and pro-Western. This is not normal. Do you know what is happening in the Russian market right now? Azerbaijani products are quickly taking the place of Armenian products. And while we are busy with self-deception, the real economy may collapse.
Our real farmer may find himself on the brink of poverty, our real businessman may go bankrupt, our real budget may have serious problems, and real sectors of the economy may simply disappear:
I have built my recent public activities around the emphasis on the idea of internal solidarity. This is the cornerstone on which our post-war recovery should be built. Unfortunately, instead of internal solidarity, the aftermath of these elections has deepened malice, tension, and the division of the people.
They said about me that I entered the electoral process to save my wealth. In reality, it is the complete opposite: I have given up a calm, carefree life for myself with only one goal—to help my country. I could have stepped aside like many others, thinking only about my wealth. But I am not that person; when I see that my country is facing serious problems, I cannot say, 'I am not interested, this does not concern me.'» he stated.