Բժշկական փորձաքննությունից հրաժարվելը քրեականացվեց. օրենքը կտարածվի նաև բանակից ազատվածների քրեական վարույթների վրա
03-07-2026 16:44 Հայաստան Ի՞նչ է գրում մամուլը
azatutyun.am  Խորհրդարանն այսօր ընդունեց բժշկական փորձաքննությունից կամ նմուշ տալուց հրաժարվելը քրեականացնելու մասին օրենքի նախագիծը:
Քրեական օրենսգրքում նախատեսվեց նոր հանցակազմ, որով քրեական պատասխանատվության կենթարկվեն այն անձինք, ովքեր ծանր կամ առանձնապես ծանր հանցանքի վարույթով վկայի, ձերբակալվածի կամ մեղադրյալի կարգավիճակ ունեն և հրաժարվում են կամ խուսափում են փորձաքննության համար նմուշ հանձնել կամ փորձաքննության ենթարկվել:
Օրենսդրական այս նախաձեռնությունը նախապես վերաբերում էր միայն բանակից առողջական պատճառներով ազատված անձանց քրեական վարույթներին: Սակայն Կառավարությունը՝ ի դեմս արդարադատության փոխնախարար Գևորգ Քոչարյանի, առաջարկեց Քրեական օրենսգրքում այդ փոփոխությունը տարածել ոչ միայն զորակոչից ազատվածների քրեական վարույթների, այլև առհասարակ բոլոր քրեական գործերի վրա՝ սահմանելով ավելի մեղմ պատժաչափեր:
Ըստ այդմ՝ առողջական խնդիրներով զորակոչից ազատված այն անձանց համար, ովքեր քրեական վարույթի շրջանակում կխուսափեն կրկնակի բուժզննում անցնել, սահմանվում է 1.5 միլիոն դրամ տուգանքից մինչև 2 տարվա ազատազրկում:
Օրինագծի հեղինակ, «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Վահագն Ալեքսանյանը նշել էր, որ այս կարգավորումը թույլ կտա իրավապահներին բացահայտել կեղծիքներով բանակից խուսափած անձանց։
«Վարույթ են հարուցում, ասում են՝ արի փորձաքննությունից անցի, տեսնենք՝ դու ունե՞ս էդ հիվանդությունը, մի հատ ՄՌՏ անցի։ Վարույթով անցնող քաղաքացին ասում է՝ չեմ անցնում, և էս պահի դրությամբ իրավապահ համակարգը ոչ մի գործիք չունի, որպեսզի նրան հարկադրի գնալ ու անցնել էդ հետազոտությունը։ Ասում է՝ չեմ գնա ու վերջ։ Սա անբնական, աննորմալ իրավիճակ է, որի հաղթահարմանն էլ ուղղված է այս նախագիծը», - ասել էր ՔՊ պատգամավորը։

Отказ от медицинской экспертизы стал уголовно наказуемым. Закон будет распространяться также на уголовные дела освобожденных из армии.
03-07-2026 16:44 Армения Обзор прессы Диаспоры
azatutyun.am  Парламент сегодня принял проект закона о криминализации отказа от медицинской экспертизы или сдачи образцов:
В Уголовном кодексе предусмотрен новый состав преступления, согласно которому уголовной ответственности подлежат лица, имеющие статус свидетеля, задержанного или обвиняемого по делу о тяжком или особо тяжком преступлении и отказывающиеся или уклоняющиеся от сдачи образцов для экспертизы или прохождения экспертизы:
Данная законодательная инициатива изначально касалась только уголовных дел лиц, освобожденных от армии по состоянию здоровья. Однако Правительство, в лице заместителя министра юстиции Геворга Кочаряна, предложило распространить это изменение в Уголовный кодекс не только на уголовные дела освобожденных от призыва, но и на все уголовные дела в целом, установив более мягкие меры наказания:
Таким образом, для лиц, освобожденных от призыва по состоянию здоровья, которые уклоняются от повторного медицинского обследования в рамках уголовного производства, устанавливается штраф от 1.5 миллиона драмов до 2 лет лишения свободы:
Автор законопроекта, депутат фракции «Гражданский договор» Вагхан Александян отметил, что данное регулирование позволит правоохранительным органам выявлять лиц, уклоняющихся от армии с помощью подделок.
«Возбуждают дело, говорят: иди пройди экспертизу, посмотрим, есть ли у тебя это заболевание, пройди МРТ. Гражданин, проходящий по делу, говорит: я не прохожу, и на данный момент правоохранительная система не имеет никаких инструментов, чтобы заставить его пойти и пройти это обследование. Он говорит: я не пойду и всё. Это ненормальная, аномальная ситуация, преодолению которой и направлен этот проект», - сказал депутат от КП.