Բժշկական փորձաքննությունից հրաժարվելը քրեականացվեց. օրենքը կտարածվի նաև բանակից ազատվածների քրեական վարույթների վրա
03-07-2026 16:44 Հայաստան Ի՞նչ է գրում մամուլը
azatutyun.am  Խորհրդարանն այսօր ընդունեց բժշկական փորձաքննությունից կամ նմուշ տալուց հրաժարվելը քրեականացնելու մասին օրենքի նախագիծը:
Քրեական օրենսգրքում նախատեսվեց նոր հանցակազմ, որով քրեական պատասխանատվության կենթարկվեն այն անձինք, ովքեր ծանր կամ առանձնապես ծանր հանցանքի վարույթով վկայի, ձերբակալվածի կամ մեղադրյալի կարգավիճակ ունեն և հրաժարվում են կամ խուսափում են փորձաքննության համար նմուշ հանձնել կամ փորձաքննության ենթարկվել:
Օրենսդրական այս նախաձեռնությունը նախապես վերաբերում էր միայն բանակից առողջական պատճառներով ազատված անձանց քրեական վարույթներին: Սակայն Կառավարությունը՝ ի դեմս արդարադատության փոխնախարար Գևորգ Քոչարյանի, առաջարկեց Քրեական օրենսգրքում այդ փոփոխությունը տարածել ոչ միայն զորակոչից ազատվածների քրեական վարույթների, այլև առհասարակ բոլոր քրեական գործերի վրա՝ սահմանելով ավելի մեղմ պատժաչափեր:
Ըստ այդմ՝ առողջական խնդիրներով զորակոչից ազատված այն անձանց համար, ովքեր քրեական վարույթի շրջանակում կխուսափեն կրկնակի բուժզննում անցնել, սահմանվում է 1.5 միլիոն դրամ տուգանքից մինչև 2 տարվա ազատազրկում:
Օրինագծի հեղինակ, «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Վահագն Ալեքսանյանը նշել էր, որ այս կարգավորումը թույլ կտա իրավապահներին բացահայտել կեղծիքներով բանակից խուսափած անձանց։
«Վարույթ են հարուցում, ասում են՝ արի փորձաքննությունից անցի, տեսնենք՝ դու ունե՞ս էդ հիվանդությունը, մի հատ ՄՌՏ անցի։ Վարույթով անցնող քաղաքացին ասում է՝ չեմ անցնում, և էս պահի դրությամբ իրավապահ համակարգը ոչ մի գործիք չունի, որպեսզի նրան հարկադրի գնալ ու անցնել էդ հետազոտությունը։ Ասում է՝ չեմ գնա ու վերջ։ Սա անբնական, աննորմալ իրավիճակ է, որի հաղթահարմանն էլ ուղղված է այս նախագիծը», - ասել էր ՔՊ պատգամավորը։

Refusal of medical examination has been criminalized. The law will also apply to criminal proceedings of those discharged from the military.
03-07-2026 16:44 Armenia Press of Diaspora
azatutyun.am  The Parliament today approved the draft law on criminalizing refusal to undergo medical examination or provide samples:
The Criminal Code was amended to include a new offense, under which individuals who have the status of witness, detainee, or defendant in proceedings for a serious or particularly serious crime will be subject to criminal liability if they refuse or evade providing samples for examination or undergoing examination:
This legislative initiative initially applied only to individuals exempted from military service for health reasons in criminal proceedings. However, the Government, represented by Deputy Minister of Justice Gevorg Kocharyan, proposed to extend this amendment in the Criminal Code not only to the criminal proceedings of those exempted from conscription but also to all criminal cases in general, establishing milder penalties:
Accordingly, for individuals exempted from conscription due to health issues who evade undergoing a second medical examination within the framework of criminal proceedings, a fine of 1.5 million drams or up to 2 years of imprisonment is stipulated:
The author of the bill, MP Vahagn Aleksanyan from the "Civil Contract" faction, noted that this regulation will allow law enforcement to uncover individuals who have evaded military service through fraud.
"They initiate proceedings, saying, 'Come and undergo the examination, let's see if you have that illness, go for an MRI.' The citizen undergoing the proceedings says, 'I won't go,' and at this moment, the law enforcement system has no tools to compel him to go and undergo that examination. He says, 'I won't go, and that's it.' This is an unnatural, abnormal situation, and this draft is aimed at overcoming it," said the MP from the Civil Contract party.