Նման խոսակցությունների մասին չեմ լսել. Ավինյանը` Ալեն Սիմոնյանի քաղաքապետի թեկնածու առաջադրվելու հրապարակումների մասին
03-07-2026 16:24 Հայաստան Քաղաքականություն
Երևանի քաղաքապետ, «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության վարչության անդամ Տիգրան Ավինյանը Factor TV-ի հետ զրույցում ասաց, որ Ազգային ժողովի ղեկավար կազմի ընտրությունները տեղի են ունեցել կուսակցության ժողովրդավարական ավանդույթներին համապատասխան։ «Կարծում եմ՝ դա մեր կուսակցության լավագույն ավանդույթների դրսևորմամբ ձևավորված խորհրդարանական ղեկավարություն է։
Մեզ մոտ բոլոր ընտրություններն իրականացվում են ամենաժողովրդավարական մեթոդներով, և սա էլ բացառություն չի եղել։ Մենք կատարել ենք քվեարկություն»,- ասաց Ավինյանը՝ չբացահայտելով, թե ում է ընտրել ինքը։ Անդրադառնալով Ազգային ժողովի նախագահի թեկնածուի պաշտոնում Ռուբեն Ռուբինյանի ընտրությանը՝ նա նշեց, որ կուսակցության համար ընդունելի են այն բոլոր որոշումները, որոնք կայացվել են ժողովրդավարական ընթացակարգով։ Հարցին, թե ինչու ԱԺ գործող նախագահ Ալեն Սիմոնյանը չընտրվեց թեկնածուի պաշտոնում, Ավինյանը պատասխանեց, որ դա կուսակցության ներքին ընտրության արդյունք է։
«Ալեն Սիմոնյանը, վստահորեն, Ազգային ժողովի շատ լավ նախագահ է եղել։ Դա արդեն կուսակցության ներքին ընտրության հարցն է եղել»,- նշեց նա։ Ավինյանը նաև արձագանքեց մամուլում շրջանառվող տեղեկություններին, թե 2028 թվականի Երևանի ավագանու ընտրություններում քաղաքապետի թեկնածու կարող է առաջադրվել Ալեն Սիմոնյանը։ Նա ասաց, որ նման խոսակցությունների մասին չի լսել։
Հարցին, թե ինքը մտադրություն ունի՞ 2028 թվականին կրկին առաջադրվել Երևանի քաղաքապետի թեկնածու, Ավինյանը պատասխանեց․ «2028 թվականի ընտրություններին դեռևս երկու տարի կա, և կարծում եմ՝ մեր կուսակցությունը կհավաքվի և որոշում կկայացնի, թե մենք ինչ ենք անելու»։

I haven't heard about such conversations. Avinyan on the publications regarding Alen Simonian's candidacy for mayor.
03-07-2026 16:24 Armenia Politics
Yerevan Mayor and member of the "Civil Contract" party's board Tigran Avinyan said in an interview with Factor TV that the elections for the leadership of the National Assembly were held in accordance with the democratic traditions of the party. "I believe this is a parliamentary leadership formed by the manifestation of our party's best traditions."
"All our elections are conducted using the most democratic methods, and this was no exception. We conducted a vote," Avinyan said, without revealing whom he voted for. Referring to the election of Ruben Rubinyan as a candidate for the position of Speaker of the National Assembly, he noted that all decisions made through democratic procedures are acceptable to the party. When asked why the current Speaker of the National Assembly Alen Simonian was not elected as a candidate, Avinyan replied that it was the result of the party's internal election.
"Alen Simonian has undoubtedly been a very good Speaker of the National Assembly. This has already been an internal election issue for the party," he noted. Avinyan also responded to rumors circulating in the press that Alen Simonian could be nominated as a candidate for mayor in the 2028 Yerevan City Council elections. He said he had not heard such discussions.
When asked if he intends to run again for the position of Yerevan Mayor in 2028, Avinyan replied, "There are still two years until the 2028 elections, and I believe our party will gather and make a decision on what we will do."