Նման խոսակցությունների մասին չեմ լսել. Ավինյանը` Ալեն Սիմոնյանի քաղաքապետի թեկնածու առաջադրվելու հրապարակումների մասին
03-07-2026 16:24 Հայաստան Քաղաքականություն
Երևանի քաղաքապետ, «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության վարչության անդամ Տիգրան Ավինյանը Factor TV-ի հետ զրույցում ասաց, որ Ազգային ժողովի ղեկավար կազմի ընտրությունները տեղի են ունեցել կուսակցության ժողովրդավարական ավանդույթներին համապատասխան։ «Կարծում եմ՝ դա մեր կուսակցության լավագույն ավանդույթների դրսևորմամբ ձևավորված խորհրդարանական ղեկավարություն է։
Մեզ մոտ բոլոր ընտրություններն իրականացվում են ամենաժողովրդավարական մեթոդներով, և սա էլ բացառություն չի եղել։ Մենք կատարել ենք քվեարկություն»,- ասաց Ավինյանը՝ չբացահայտելով, թե ում է ընտրել ինքը։ Անդրադառնալով Ազգային ժողովի նախագահի թեկնածուի պաշտոնում Ռուբեն Ռուբինյանի ընտրությանը՝ նա նշեց, որ կուսակցության համար ընդունելի են այն բոլոր որոշումները, որոնք կայացվել են ժողովրդավարական ընթացակարգով։ Հարցին, թե ինչու ԱԺ գործող նախագահ Ալեն Սիմոնյանը չընտրվեց թեկնածուի պաշտոնում, Ավինյանը պատասխանեց, որ դա կուսակցության ներքին ընտրության արդյունք է։
«Ալեն Սիմոնյանը, վստահորեն, Ազգային ժողովի շատ լավ նախագահ է եղել։ Դա արդեն կուսակցության ներքին ընտրության հարցն է եղել»,- նշեց նա։ Ավինյանը նաև արձագանքեց մամուլում շրջանառվող տեղեկություններին, թե 2028 թվականի Երևանի ավագանու ընտրություններում քաղաքապետի թեկնածու կարող է առաջադրվել Ալեն Սիմոնյանը։ Նա ասաց, որ նման խոսակցությունների մասին չի լսել։
Հարցին, թե ինքը մտադրություն ունի՞ 2028 թվականին կրկին առաջադրվել Երևանի քաղաքապետի թեկնածու, Ավինյանը պատասխանեց․ «2028 թվականի ընտրություններին դեռևս երկու տարի կա, և կարծում եմ՝ մեր կուսակցությունը կհավաքվի և որոշում կկայացնի, թե մենք ինչ ենք անելու»։

Я не слышал о таких разговорах. Авинян о публикациях о выдвижении Аллена Симоняна в качестве кандидата на пост мэра.
03-07-2026 16:24 Армения Политика
Мэр Еревана, член правления партии «Гражданский договор» Тигран Авинян в интервью с Factor TV заявил, что выборы руководства Национального собрания прошли в соответствии с демократическими традициями партии. «Я считаю, что это парламентское руководство, сформированное проявлением лучших традиций нашей партии.»
«У нас все выборы проводятся самыми демократическими методами, и это не было исключением. Мы провели голосование»,- сказал Авинян, не раскрывая, за кого голосовал он сам. Отвечая на вопрос о выборе кандидата на пост президента Национального собрания Рубена Рубиняна, он отметил, что для партии приемлемы все решения, принятые демократическим путем. На вопрос, почему действующий президент НС Ален Симонян не был выдвинут кандидатом, Авинян ответил, что это результат внутреннего голосования партии.
«Ален Симонян, безусловно, был очень хорошим президентом Национального собрания. Это уже вопрос внутреннего голосования партии»,- отметил он. Авинян также отреагировал на слухи в прессе о том, что на выборах в Ереванский городской совет в 2028 году кандидатом на пост мэра может быть выдвинут Ален Симонян. Он сказал, что о таких разговорах не слышал.
На вопрос, намерен ли он снова выдвинуться кандидатом на пост мэра Еревана в 2028 году, Авинян ответил: «До выборов 2028 года еще два года, и я думаю, что наша партия соберется и примет решение о том, что мы будем делать.»