Համաձայնագիրը կնպաստի Հայաստան-Ղազախստան երկկողմ քաղաքական երկխոսության եւ գործնական համագործակցության խորացմանը
03-07-2026 15:37 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
Համաձայնագրով հայկական կողմը ղազախական կողմին 49 տարի ժամկետով օգտագործման է տրամադրում Երեւան քաղաքում Ծովակալ Իսակովի պողոտայում գտնվող շինություններից եւ տարանցիկ հաղորդակցուղիներից ազատ 0,33 հա ընդհանուր մակերեսով հողատարածք՝ ղազախական կողմի հաշվին Ղազախստանի հանրապետության դեսպանության շենքերի եւ շինությունների կառուցման նպատակով: Հողատարածքի վարձավճարի չափը կազմում է տարեկան 1 դրամ:
Ղազախական կողմը հայկական կողմին 49 տարի ժամկետով օգտագործման է տրամադրում Աստանա քաղաքի Արգանատի փողոցում շինություններից եւ տարանցիկ հաղորդակցուղիներից ազատ 0,33 հա ընդհանուր մակերեսով հողատարածք: Հայկական կողմի հաշվին Հայաստանի Հանրապետության դեսպանության շենքերի եւ շինությունների կառուցման նպատակով: Հողատարածքի վարձավճարի չափը կազմում է տարեկան 1 տենգե: Այս մասին հուլիսի 3-ին կայացած ԱԺ արտահերթ նստաշրջանի ընթացքում ասել է Արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Մնացական Սաֆարյանը՝ խորհրդարանականներին ներկայացնելով ««Հայաստանի Հանրապետության կառավարության եւ Ղազախստանի Հանրապետության կառավարության միջեւ Ղազախստանի Հանրապետությունում Հայաստանի Հանրապետության եւ Հայաստանի Հանրապետությունում Ղազախստանի Հանրապետության դիվանագիտական ներկայացուցչությունների շենքերի կառուցման համար հողատարածքների փոխադարձ տրամադրման մասին» համաձայնագիրը վավերացնելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Զեկուցողը նշել է, որ հողատարածքը վարձակալությամբ ստացող կողմն իրավունք չունի ընդլայնելու, վաճառելու, ծանրաբեռնելու, որպես սեփականություն՝ փոխանցելու, վարձակալության կամ ենթավարձակալության հանձնելու երրորդ կողմի համաձայնագրին համապատասխան տրամադրված հողատարածքը՝ առանց ընդունող պետության հստակ արտահայտված գրավոր համաձայնության:
Համաձայնագիրը կնպաստի Հայաստան-Ղազախստան երկկողմ քաղաքական երկխոսության եւ գործնական համագործակցության խորացմանը, ինչպես նաեւ դիվանագիտական առաքելությունների գործունեության արդյունավետության բարձրացմանը: Այն ապահովում է փոխադարձություն, հավասար պայմաններ եւ ներդաշնակ մոտեցում՝ հստակ կարգավորելով կողմերի իրավունքներն ու պարտականությունները:
ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ներկայացրել է հանձնաժողովի անդամ Էդուարդ Աղաջանյանը:

The agreement will contribute to the deepening of bilateral political dialogue and practical cooperation between Armenia and Kazakhstan.
03-07-2026 15:37 Armenia Press release
According to the agreement, the Armenian side grants the Kazakh side a plot of land with a total area of 0.33 hectares, free of buildings and transit communication routes, located on Admiral Isakov Avenue in Yerevan, for a period of 49 years, for the purpose of constructing buildings and structures of the Embassy of the Republic of Kazakhstan at the expense of the Kazakh side. The rent for the land plot is set at 1 dram per year.
The Kazakh side grants the Armenian side a plot of land with a total area of 0.33 hectares, free of buildings and transit communication routes, located on Arganat Street in Astana, for a period of 49 years. This is for the purpose of constructing buildings and structures of the Embassy of the Republic of Armenia at the expense of the Armenian side. The rent for the land plot is set at 1 tenge per year. This was stated by Deputy Foreign Minister Mnatsakan Safaryan during the extraordinary session of the National Assembly held on July 3, presenting the draft law on the ratification of the agreement on the mutual provision of land plots for the construction of diplomatic representations of the Republic of Armenia in the Republic of Kazakhstan and of the Republic of Kazakhstan in the Republic of Armenia.
The reporter noted that the party receiving the land plot under lease has no right to expand, sell, encumber, transfer as property, or lease or sublease the provided land plot to a third party without the explicit written consent of the receiving state.
The agreement will contribute to the deepening of bilateral political dialogue and practical cooperation between Armenia and Kazakhstan, as well as to increasing the effectiveness of the activities of diplomatic missions. It ensures reciprocity, equal conditions, and a harmonious approach by clearly regulating the rights and obligations of the parties.
The positive conclusion of the Permanent Committee on Foreign Relations of the National Assembly was presented by committee member Eduard Aghajanyan.