Առաջիկա շաբաթներին կառավարության որոշմամբ ՀԷՑ-ը հանրային գերակա շահ կճանաչվի․ Պետրոսյան
Առաջիկա շաբաթների ընթացքում կլինի կառավարության` ՀԷՑ-ը հանրային գերակա շահ ճանաչելու վերաբերյալ որոշումը։
«Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության վարչության նիստից առաջ լրագրողների հետ զրույցում այս մասին ասել է ՀԷՑ ժամանակավոր կառավարիչ Ռոմանոս Պետրոսյանը։
Նրա խոսքով՝ կառավարության համապատասխան որոշումից բացի կսահմանվեն մի շարք կարգեր, ընթացակարգեր։
«Դրանք ենթադրում են մի քանի ամիսների ընթացքում լիցենզավորված, ռեզիդենտ ընկերության կողմից շուկայական արժեքի գնահատում, շուկայական արժեքի՝ կառավարության կողմից գնահատականի պաշտոնապես ծանուցում սեփականատերերին, ընթացակարգերով սեփականատերերից ծանուցման պատասխանի ստացում, և արդեն ըստ կարգավորումների՝ պետք է գործընթացը հանգեցնի փոխհատուցման տրամադրման՝ շուկայական արժեք +15 տոկոս»,- նշել է Պետրոսյանը։
Նրա խոսքով՝ ՀԷՑ-ի սեփականատեր «Տաշիր» ընկերությունների խմբի և Կարապետյանների հետ բացարձակ կոնտակտ չկա։
Ըստ նրա՝ օրինական գործընթացների վերջնարդյունքը ՀՀ ցանկացած քաղաքացու և տնտեսվարող սուբյեկտի համար պարտադիր կատարման ենթակա է, իսկ թե ինչ դիրքորոշում ունեն Կարապետյանները, Պետրոսյանը չգիտի, քանի որ երեկվա հանրային լսումներին ներկայացուցիչ չի մասնակցել։ Նա նշեց, որ գործընթացը կարող է 2 տարի տևել։
Պետրոսյանն անդրադարձել է իր կարգավիճակին՝ նշելով, թե երբ են դադարելու ժամանակավոր կառավարչի իր լիազորությունները։ Նրա խոսքով՝ ըստ օրենսդրության՝ երբ ՀԷՑ նոր սեփականատերը՝ ՀՀ-ն, կդիմի ՀԾԿՀ-ին՝ բաշխման լիցենզիան ստանալու համար, լիցենզիան ստանալու պահից ժամանակավոր կառավարչի լիազորությունները կդադարեն։

В ближайшие недели по решению правительства ГЭЦ будет признан общественным приоритетом, - Петросян.
Об этом в разговоре с журналистами перед заседанием правления партии «Гражданский договор» сообщил временный управляющий ГЭЦ Романос Петросян.
По его словам, помимо соответствующего решения правительства будут установлены ряд правил и процедур.
«Они предполагают в течение нескольких месяцев оценку рыночной стоимости лицензированной резидентной компанией, официальное уведомление владельцев о рыночной стоимости от правительства, получение ответа от владельцев на уведомление по процедурам, и уже согласно регламентам процесс должен привести к предоставлению компенсации — рыночная стоимость +15 процентов», — отметил Петросян.
По его словам, у владельца ГЭЦ группы компаний «Ташир» и Карапетянов абсолютно нет контакта.
По его мнению, конечный результат законных процессов подлежит обязательному исполнению для любого гражданина РА и хозяйствующего субъекта, а какое мнение имеют Карапетяны, Петросян не знает, так как на вчерашних общественных слушаниях представитель не присутствовал. Он отметил, что процесс может занять 2 года.
Петросян также коснулся своего статуса, отметив, когда прекратятся его полномочия временного управляющего. По его словам, согласно законодательству, когда новый собственник ГЭЦ — Республика Армения — обратится в РАЭК за получением лицензии на распределение, с момента получения лицензии полномочия временного управляющего прекратятся.