ՀԾԿՀ-ն կատարելագործում է էլեկտրաէներգետիկական շուկայի կարգավորումները
Հուլիսի 29-ին Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նախագահ Մեսրոպ Մեսրոպյանի գլխավորությամբ տեղի ունեցած նիստում ընդունվել են էլեկտրաէներգետիկական շուկայի գործունեությունը կարգավորող մի շարք իրավական ակտերում փոփոխություններ և լրացումներ:
Փոփոխությունների փաթեթը նպատակ ունի կատարելագործել էլեկտրաէներգետիկական շուկայի կարգավորումները՝ հստակեցնելով բեռնաթափման համակարգային ծառայությունների մեխանիզմները, պարզեցնելով էլեկտրաէներգետիկական շուկայի մասնակցության վարչարարությունը, բարելավելով մատակարարման պայմանագրերի և վճարային հարաբերությունների կարգավորումը:
•վերանայվել է բեռնաթափման համակարգային ծառայության հաշվարկման մեխանիզմը՝ սահմանելով դրա հաշվարկման նոր մոտեցում գնման երաշխիք ունեցող վերականգնվող էներգիայի աղբյուրներով գործող էլեկտրակայանների համար,
•հստակեցվել են Համակարգի օպերատորի լիազորություններն ու ընթացակարգերը, այդ թվում՝ կարգադրությունների տրամադրման, փոփոխման և չեղարկման մասով,
•պարզեցվել են էլեկտրաէներգետիկական շուկայի մասնակցության և շուկայի կառավարման ծրագրում (ՇԿԾ) գրանցման ընթացակարգերը՝ վերացնելով մի շարք վարչարարական պահանջներ և հստակեցնելով ներկայացվող փաստաթղթերի ցանկը,
•երկարացվել են մեծածավալ հայտերի ուսումնասիրման ժամկետները, եթե դրանք ներառում են 100-ից ավելի հաշվառման համալիր,
•մատակարարման պայմանագրերի լուծման համար սահմանվել է միասնական՝ 30-օրյա նախազգուշացման ժամկետ,
•հստակեցվել են էլեկտրաէներգիայի արտադրության և սպառման տարբեր կետերում գործունեության իրականացման կարգավորումները, ինչպես նաև մրցակցային շուկա սպառողների պարտադիր մուտքի ժամկետները,
•կատարելագործվել են վճարումների և ֆինանսական երաշխիքների հետ կապված կարգավորումները, ներառյալ երաշխիքների իրացման ընթացակարգերը,
Ընդունված փոփոխությունները միտված են բարձրացնելու էլեկտրաէներգետիկական շուկայի գործունեության արդյունավետությունը, ապահովելու առավել հստակ և կանխատեսելի կարգավորումներ, նվազեցնելու վարչարարական բեռը և նպաստելու շուկայի բնականոն զարգացմանը։

The Public Services Regulatory Commission is improving the regulations of the electricity market.
On July 29, during a meeting chaired by the President of the Public Services Regulatory Commission, Mesrop Mesropyan, a number of amendments and additions were adopted to legal acts regulating the operation of the electricity market:
The package of amendments aims to improve the regulations of the electricity market by clarifying the mechanisms for system services of unloading, simplifying the administrative procedures for participation in the electricity market, and improving the regulation of supply contracts and payment relations:
In particular:
• The calculation mechanism for the system service of unloading has been revised, establishing a new approach for calculating it for power plants operating with renewable energy sources that have a purchase guarantee,
• The powers and procedures of the System Operator have been clarified, including regarding the provision, modification, and cancellation of orders,
• The procedures for participation in the electricity market and registration in the market management program (MMP) have been simplified by eliminating several administrative requirements and clarifying the list of documents to be submitted,
• The deadlines for reviewing large applications have been extended if they include more than 100 registration complexes,
• A unified 30-day notice period has been established for the resolution of supply contracts,
• The regulations for conducting activities at various points of electricity production and consumption have been clarified, as well as the mandatory deadlines for consumer entry into the competitive market,
• Regulations related to payments and financial guarantees have been improved, including the procedures for the realization of guarantees,
The adopted amendments aim to increase the efficiency of the electricity market's operations, ensure clearer and more predictable regulations, reduce the administrative burden, and contribute to the normal development of the market.