ՀԾԿՀ-ն կատարելագործում է էլեկտրաէներգետիկական շուկայի կարգավորումները
Հուլիսի 29-ին Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նախագահ Մեսրոպ Մեսրոպյանի գլխավորությամբ տեղի ունեցած նիստում ընդունվել են էլեկտրաէներգետիկական շուկայի գործունեությունը կարգավորող մի շարք իրավական ակտերում փոփոխություններ և լրացումներ:
Փոփոխությունների փաթեթը նպատակ ունի կատարելագործել էլեկտրաէներգետիկական շուկայի կարգավորումները՝ հստակեցնելով բեռնաթափման համակարգային ծառայությունների մեխանիզմները, պարզեցնելով էլեկտրաէներգետիկական շուկայի մասնակցության վարչարարությունը, բարելավելով մատակարարման պայմանագրերի և վճարային հարաբերությունների կարգավորումը:
•վերանայվել է բեռնաթափման համակարգային ծառայության հաշվարկման մեխանիզմը՝ սահմանելով դրա հաշվարկման նոր մոտեցում գնման երաշխիք ունեցող վերականգնվող էներգիայի աղբյուրներով գործող էլեկտրակայանների համար,
•հստակեցվել են Համակարգի օպերատորի լիազորություններն ու ընթացակարգերը, այդ թվում՝ կարգադրությունների տրամադրման, փոփոխման և չեղարկման մասով,
•պարզեցվել են էլեկտրաէներգետիկական շուկայի մասնակցության և շուկայի կառավարման ծրագրում (ՇԿԾ) գրանցման ընթացակարգերը՝ վերացնելով մի շարք վարչարարական պահանջներ և հստակեցնելով ներկայացվող փաստաթղթերի ցանկը,
•երկարացվել են մեծածավալ հայտերի ուսումնասիրման ժամկետները, եթե դրանք ներառում են 100-ից ավելի հաշվառման համալիր,
•մատակարարման պայմանագրերի լուծման համար սահմանվել է միասնական՝ 30-օրյա նախազգուշացման ժամկետ,
•հստակեցվել են էլեկտրաէներգիայի արտադրության և սպառման տարբեր կետերում գործունեության իրականացման կարգավորումները, ինչպես նաև մրցակցային շուկա սպառողների պարտադիր մուտքի ժամկետները,
•կատարելագործվել են վճարումների և ֆինանսական երաշխիքների հետ կապված կարգավորումները, ներառյալ երաշխիքների իրացման ընթացակարգերը,
Ընդունված փոփոխությունները միտված են բարձրացնելու էլեկտրաէներգետիկական շուկայի գործունեության արդյունավետությունը, ապահովելու առավել հստակ և կանխատեսելի կարգավորումներ, նվազեցնելու վարչարարական բեռը և նպաստելու շուկայի բնականոն զարգացմանը։

АРМЭНЭРГИРЕГУЛЯТОР совершенствует регулирование электроэнергетического рынка
29 июля на заседании, проведенном председателем Комиссии по регулированию общественных услуг Месропом Месропяном, были приняты изменения и дополнения в ряд правовых актов, регулирующих деятельность электроэнергетического рынка:
Пакет изменений направлен на совершенствование регулирования электроэнергетического рынка, уточняя механизмы системных услуг по разгрузке, упрощая административные процедуры участия в электроэнергетическом рынке и улучшая регулирование договоров поставки и платежных отношений:
В частности:
• пересмотрен механизм расчета системной услуги по разгрузке, установлен новый подход к ее расчету для электростанций, работающих на возобновляемых источниках энергии с гарантией покупки,
• уточнены полномочия и процедуры оператора системы, включая предоставление, изменение и отмену распоряжений,
• упрощены процедуры регистрации участия в электроэнергетическом рынке и в программе управления рынком (ПУР), устранены ряд административных требований и уточнен перечень представляемых документов,
• продлены сроки рассмотрения крупных заявок, если они включают более 100 объектов учета,
• для решения вопросов по договорам поставки установлен единый срок предварительного уведомления в 30 дней,
• уточнены правила осуществления деятельности в различных точках производства и потребления электроэнергии, а также сроки обязательного доступа потребителей на конкурентный рынок,
• усовершенствованы правила, касающиеся платежей и финансовых гарантий, включая процедуры реализации гарантий,
Принятые изменения направлены на повышение эффективности деятельности электроэнергетического рынка, обеспечение более четких и предсказуемых регуляций, снижение административной нагрузки и содействие нормальному развитию рынка.