Lori Peak հանրային սննդի օբյեկտում արձանագրվել է թունավորում․ արտադրական գործունեությունը կասեցվել է
29-07-2026 17:16 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
ՀՀ ԱՆ հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոն (ՀՎԿԱԿ) Լոռու մասնաճյուղից Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի Լոռու մարզային կենտրոնը 202 6թ. հուլիսի 27-ին ստացել է բանավոր հաղորդագրություն սննդային թունավորման մասին:
Ըստ այդմ արձանագրվել է, որ Լոռու մարզի Ճոճկան համայնքում գործող անհատ ձեռնարկատեր Մերուժան Ասլանյանին պատկանող հանրային սննդի օբյեկտում (Lori Peak միջոցառումների անցկացման վայր) հուլիսի 26-ին անցկացվել է միջոցառում (հարսանիք), որից մի քանի ժամ հետո մասնակիցների մոտ ի հայտ են եկել թունավորման ախտանիշներ։ Թունավորվածներից 15-ը հոսպիտալացվել են Նոյեմբերյան քաղաքի, իսկ 6-ը՝ Ալավերդու բժշկական կենտրոն։
Տեսչական մարմնի տեսուչները, անմիջապես արձագանքելով ահազանգին, նույն օրը վերահսկողական միջոցառումներ են սկսել Lori Peak հանրային սննդի օբյեկտում: Առկա կերակրատեսակներց կատարվել է նմուշառում և ներկայացվել լաբորատոր հետազոտության:
Արդյունքները կհրապարակվեն:
Վերահսկողության արդյունքում հայտնաբերվել են նաև սանիտարահիգիենիկ նորմերի կոպիտ խախտումներ, մասնավորապես՝
սանհանգույցի դուռը բացվում է անմիջապես խոհանոցի մեջ,
խոհանոցի պատերի որոշ հատվածներ հարթ չեն, չեն պահվում նորոգ վիճակում, պատրաստված չեն անջրանցիկ, լվացվող, ախտահանվող, ոչ թունավոր նյութերից,
սննդամթերքի հետ անմիջական շփման մեջ գտնվող մակերևույթները՝ սեղանների, սառնարանի դարակաշարերը, պատրաստված չեն հարթ, մաքրվող, ախտահանվող, քայքայամաշման (կոռոզիայի) չենթարկվող նյութերից:
Տեսչական մարմնի ղեկավարի որոշմամբ՝ հանրային սննդի օբյեկտի արտադրական գործունեությունը կասեցվել է, սահմանվել է խախտումները վերացնելու ժամկետ:

Food poisoning has been recorded at Lori Peak public catering facility. The production activities have been suspended.
29-07-2026 17:16 Armenia Press release
The National Center for Disease Control and Prevention of the Ministry of Health of the Republic of Armenia (NCDC) received a verbal report about food poisoning from the regional center of the Food Safety Inspection Body in Lori on July 27, 2026.
It was recorded that an event (wedding) was held on July 26 at a public catering facility owned by individual entrepreneur Meruzhan Aslanyan in the community of Jojkan in Lori province (Lori Peak event venue), and several hours later, participants began to show symptoms of poisoning. Of those poisoned, 15 were hospitalized in the city of Noyemberyan, and 6 in the Alaverdi medical center.
Inspectors from the inspection body immediately responded to the alert and began control measures at the Lori Peak public catering facility on the same day. Samples were taken from the available food items and sent for laboratory testing.
The results will be published:
As a result of the inspection, gross violations of sanitary and hygienic norms were also identified, specifically:
the door of the restroom opens directly into the kitchen,
certain areas of the kitchen walls are not smooth, are not maintained in a repaired condition, and are not made of waterproof, washable, disinfectable, non-toxic materials,
surfaces in direct contact with food, such as tables and refrigerator shelves, are not made of smooth, cleanable, disinfectable, and corrosion-resistant materials:
By the decision of the head of the inspection body, the production activities of the public catering facility have been suspended, and a deadline has been set for eliminating the violations.