Lori Peak հանրային սննդի օբյեկտում արձանագրվել է թունավորում․ արտադրական գործունեությունը կասեցվել է
29-07-2026 17:16 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
ՀՀ ԱՆ հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոն (ՀՎԿԱԿ) Լոռու մասնաճյուղից Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի Լոռու մարզային կենտրոնը 202 6թ. հուլիսի 27-ին ստացել է բանավոր հաղորդագրություն սննդային թունավորման մասին:
Ըստ այդմ արձանագրվել է, որ Լոռու մարզի Ճոճկան համայնքում գործող անհատ ձեռնարկատեր Մերուժան Ասլանյանին պատկանող հանրային սննդի օբյեկտում (Lori Peak միջոցառումների անցկացման վայր) հուլիսի 26-ին անցկացվել է միջոցառում (հարսանիք), որից մի քանի ժամ հետո մասնակիցների մոտ ի հայտ են եկել թունավորման ախտանիշներ։ Թունավորվածներից 15-ը հոսպիտալացվել են Նոյեմբերյան քաղաքի, իսկ 6-ը՝ Ալավերդու բժշկական կենտրոն։
Տեսչական մարմնի տեսուչները, անմիջապես արձագանքելով ահազանգին, նույն օրը վերահսկողական միջոցառումներ են սկսել Lori Peak հանրային սննդի օբյեկտում: Առկա կերակրատեսակներց կատարվել է նմուշառում և ներկայացվել լաբորատոր հետազոտության:
Արդյունքները կհրապարակվեն:
Վերահսկողության արդյունքում հայտնաբերվել են նաև սանիտարահիգիենիկ նորմերի կոպիտ խախտումներ, մասնավորապես՝
սանհանգույցի դուռը բացվում է անմիջապես խոհանոցի մեջ,
խոհանոցի պատերի որոշ հատվածներ հարթ չեն, չեն պահվում նորոգ վիճակում, պատրաստված չեն անջրանցիկ, լվացվող, ախտահանվող, ոչ թունավոր նյութերից,
սննդամթերքի հետ անմիջական շփման մեջ գտնվող մակերևույթները՝ սեղանների, սառնարանի դարակաշարերը, պատրաստված չեն հարթ, մաքրվող, ախտահանվող, քայքայամաշման (կոռոզիայի) չենթարկվող նյութերից:
Տեսչական մարմնի ղեկավարի որոշմամբ՝ հանրային սննդի օբյեկտի արտադրական գործունեությունը կասեցվել է, սահմանվել է խախտումները վերացնելու ժամկետ:

На пике Лори в объекте общественного питания зафиксировано отравление. Производственная деятельность приостановлена.
29-07-2026 17:16 Армения Пресс-релизы
Национальный центр контроля и профилактики заболеваний Министерства здравоохранения РА (НЦКПЗ) Лорийского филиала 27 июля 2026 года получил устное сообщение о пищевом отравлении:
Согласно этому, было зафиксировано, что в общественном питании, принадлежащем индивидуальному предпринимателю Меружану Асланяну в общине Джоджкан Лорийской области, 26 июля прошло мероприятие (свадьба), после которого через несколько часов у участников появились симптомы отравления. 15 отравившихся были госпитализированы в город Нойемберян, а 6 – в медицинский центр Алаверди.
Инспекторы контрольного органа, немедленно отреагировав на сигнал, в тот же день начали контрольные мероприятия в общественном питании Lori Peak. Из имеющихся блюд были взяты пробы и направлены на лабораторное исследование:
Результаты будут опубликованы:
В результате контроля также были выявлены грубые нарушения санитарно-гигиенических норм, а именно:
дверь туалета открывается непосредственно в кухню,
некоторые участки стен кухни неровные, не поддерживаются в отремонтированном состоянии, не сделаны из водонепроницаемых, моющихся, дезинфицируемых, нетоксичных материалов,
поверхности, находящиеся в непосредственном контакте с продуктами питания – столы, полки холодильника, не сделаны из гладких, моющихся, дезинфицируемых, не подверженных коррозии материалов:
По решению руководителя контрольного органа производственная деятельность общественного питания приостановлена, установлен срок для устранения нарушений.