Հայաստանի սպորտային պատմությունը գրանցեց կարևոր վերելք. հանդիպում հրաձգության չեմպիոնների հետ
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն այսօր ընդունել է Հայաստանի հրաձգության հավաքականի անդամներին։ Նրանք հուլիսի 20-26-ն Էստոնիայում անցկացված շարժվող թիրախ մրցաձևի աշխարհի առաջնությունում նվաճել են 9 մեդալ՝ 5 ոսկե, 1 արծաթե և 3 բրոնզե, և Հայաստանի հավաքականը պատմության մեջ առաջին անգամ այս մարզաձևից ունեցել է աշխարհի չեմպիոններ։
Հանդիպմանը մասնակցել են նաև ԿԳՄՍ նախարարության սպորտի քաղաքականության վարչության պետ Նարինե Շահբազյանը և Հայաստանի հրաձգության ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Արեգ Սարիբեկյանը։
Ողջունելով մարզիկներին՝ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը շնորհավորել է նրանց պատմական արդյունքների կապակցությամբ՝ ընդգծելով, որ հավաքականի մասնակցությունը միջազգային մրցաշարերին վկայում է մեր երկրում հրաձգության կայուն և որակական զարգացման մասին։
«Ի դեմս ձեր հաջողությունների՝ կարծում եմ՝ Հայաստանի սպորտային պատմությունը գրանցեց ևս մեկ կարևոր վերելք։ Այն, ինչ դուք արեցիք, արդեն պատմություն է, և ես շատ ուրախ եմ, որ ունենք այսպիսի արդյունքներ»,- ասել է Ժաննա Անդրեասյանը՝ շնորհակալություն հայտնելով մարզիկներին, մարզիչներին և Հայաստանի հրաձգության ֆեդերացիային՝ շարունակական և հետևողական աշխատանքի համար։
ԿԳՄՍ նախարարը նշել է, որ այս տարի հրաձգության Եվրոպայի առաջնության կազմակերպման ուղղությամբ իրականացվել է մեծածավալ համատեղ աշխատանք։ Նրա խոսքով՝ չնայած կազմակերպչական բազմաթիվ մարտահրավերներին՝ թիմային աշխատանքի շնորհիվ առաջնությունն անցկացվել է բարձր մակարդակով, ինչի մասին են վկայում նաև միջազգային գործընկերների դրական արձագանքները։ Նախարարը կարևորել է նաև Եվրոպայի առաջնության շրջանակում կատարված գույքային ներդրումները՝ ընդգծելով, որ դրանք արդեն տալիս են իրենց արդյունքը։
Անդրադառնալով հրաձգության զարգացման պետական քաղաքականությանը՝ Ժաննա Անդրեասյանը նշել է, որ Կառավարության վերջին որոշումներից մեկով մասնավոր հրաձգարաններում մարզվող երեխաների պարապմունքները կֆինանսավորվեն պետության կողմից։ Միաժամանակ՝ քննարկվում է հրաձգության բաղադրիչը «Ֆիզկուլտուրա» առարկայի դպրոցական ծրագրում ներառելու հնարավորությունը՝ հաշվի առնելով մարզաձևի դերն ուշադրության կենտրոնացման և կարևոր հմտությունների ձևավորման առումով։
Նախարարն անդրադարձել է նաև հաջորդ տարի Հայաստանում նախատեսվող միջազգային խոշոր միջոցառումներին՝ ընդգծելով, որ Հայաստանը շարունակում է ամրապնդել իր դիրքերը որպես միջազգային մարզական միջոցառումներ հյուրընկալող երկիր։ Այս համատեքստում կքննարկվի ապագայում հրաձգության հերթական միջազգային մրցաշարը Հայաստանում անցկացնելու հնարավորությունը:
Հայաստանի հրաձգության ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Արեգ Սարիբեկյանը նշել է, որ վերջին տարիներին պետության աջակցությունը շոշափելի է եղել, իսկ Եվրոպայի առաջնության շրջանակում կատարված ներդրումներն էական ազդեցություն են ունեցել հավաքականի պատրաստվածության և աշխարհի առաջնությունում գրանցված արդյունքների վրա։
Հավաքականի անդամ Լիլիթ Պողոսյանը ևս շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար՝ նշելով, որ հավաքականը Երևանում անցկացված Եվրոպայի առաջնությունից հետո աշխարհի առաջնությունում փորձել է անել առավելագույնը՝ ապացուցելու, որ պետության կատարած մեծ աշխատանքն ապարդյուն չէր։
Հայաստանի հավաքականն Էստոնիայում կայացած աշխարհի առաջնությանը մասնակցել է 12 հրաձիգով:
Մեծահասակների պայքարում աշխարհի չեմպիոնի կոչմանն արժանացել են Հայկ Մինասյանը և Գոռ Խաչատրյանը։ Էստոնիայում անցկացված աշխարհի առաջնության թիմային պայքարում Հայկ Մինասյան, Գոռ Խաչատրյան և Հովհաննես Մարգարյան եռյակը շարժվող թիրախ նորմալ վազք մրցաձևում դարձել է ոսկե մեդալակիր, իսկ երիտասարդների պայքարում բացառիկ արդյունք է գրանցել Աիդա Ազատյանը՝ դառնալով երիտասարդների աշխարհի առաջնության կրկնակի հաղթող։
Հայաստանի ներկայացուցիչները թիմային մեդալներ են նվաճել նաև մյուս մրցաձևերում․ արծաթե մեդալի է արժանացել տղամարդկանց թիմը՝ Հայկ Մինասյան, Գոռ Խաչատրյան և Հովհաննես Մարգարյան կազմով՝ խառը վազք մրցաձևում զբաղեցնելով երկրորդ հորիզոնականը։
Բրոնզե մեդալների շարքում առանձնացել է Հայկ Մինասյանի անհատական նվաճումը։ Բացի դրանից՝ հայկական թիմը ևս երկու բրոնզե մեդալ գրանցել է 50 մետր խառը և նորմալ վազք մրցաձևերի թիմային պայքարում՝ կրկին Հայկ Մինասյան, Գոռ Խաչատրյան և Հովհաննես Մարգարյան կազմով։

29-07-2026 17:25 Армения Пресс-релизы
Министр образования, науки, культуры и спорта Республики Армения Жанна Андреасян сегодня приняла членов сборной команды Армении по стрельбе. Они завоевали 9 медалей на чемпионате мира по стрельбе по движущейся мишени, который проходил с 20 по 26 июля в Эстонии: 5 золотых, 1 серебряную и 3 бронзовые, и сборная Армении впервые в истории этого вида спорта имеет чемпионов мира.
На встрече также присутствовали начальник управления спортивной политики Министерства образования, науки, культуры и спорта Нарины Шахбазян и генеральный секретарь Федерации стрельбы Армении Арег Сарибекян.
Приветствуя спортсменов, министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян поздравила их с историческими достижениями, подчеркнув, что участие сборной в международных соревнованиях свидетельствует о стабильном и качественном развитии стрельбы в нашей стране.
«На фоне ваших успехов, я думаю, что спортивная история Армении зафиксировала еще один важный подъем. То, что вы сделали, уже история, и я очень рада, что у нас есть такие результаты», - сказала Жанна Андреасян, поблагодарив спортсменов, тренеров и Федерацию стрельбы Армении за постоянную и последовательную работу.
Министр образования, науки, культуры и спорта отметила, что в этом году была проведена масштабная совместная работа по организации чемпионата Европы по стрельбе. По ее словам, несмотря на множество организационных вызовов, благодаря командной работе чемпионат прошел на высоком уровне, о чем свидетельствуют положительные отзывы международных партнеров. Министр также подчеркнула важность инвестиций в инфраструктуру, проведенных в рамках чемпионата Европы, отметив, что они уже приносят свои результаты.
Комментируя государственную политику развития стрельбы, Жанна Андреасян отметила, что по одному из последних решений правительства занятия детей, тренирующихся в частных стрелковых клубах, будут финансироваться государством. В то же время обсуждается возможность включения компонента стрельбы в школьную программу предмета «Физкультура», учитывая роль этого вида спорта в формировании внимания и важных навыков.
Министр также упомянула о крупных международных мероприятиях, запланированных в Армении на следующий год, подчеркнув, что Армения продолжает укреплять свои позиции как страна, принимающая международные спортивные события. В этом контексте будет обсуждаться возможность проведения очередного международного турнира по стрельбе в Армении в будущем.
Генеральный секретарь Федерации стрельбы Армении Арег Сарибекян отметил, что в последние годы поддержка государства была ощутимой, а инвестиции, сделанные в рамках чемпионата Европы, оказали значительное влияние на подготовку сборной и результаты, показанные на чемпионате мира.
Член сборной Лилит Погосян также поблагодарила за прием, отметив, что команда после чемпионата Европы, проходившего в Ереване, старалась сделать все возможное на чемпионате мира, чтобы доказать, что большая работа, проделанная государством, не была напрасной.
Сборная Армении приняла участие в чемпионате мира в Эстонии с 12 стрелками.
В соревнованиях среди взрослых звание чемпиона мира завоевали Гайк Минасян и Гор Хачатрян. В командных соревнованиях на чемпионате мира в Эстонии тройка Гайк Минасян, Гор Хачатрян и Геворг Маргарян стала обладателем золотой медали в нормальном беге по движущейся мишени, а в соревнованиях среди молодежи исключительный результат показала Аида Азатян, став двукратной чемпионкой мира среди молодежи.
Представители Армении также завоевали командные медали в других соревнованиях: серебряную медаль завоевала мужская команда в составе Гайка Минасяна, Гора Хачатряна и Геворга Маргаряна, занявшая второе место в смешанном беге.
Среди бронзовых медалей выделяется индивидуальное достижение Гайка Минасяна. Кроме того, армянская команда также завоевала две бронзовые медали в командных соревнованиях на 50 метров в смешанном и нормальном беге, вновь в составе Гайка Минасяна, Гора Хачатряна и Геворга Маргаряна.