Հայկ Կոնջորյանի մեղավորությունը փնտրելը տեղին չէ, Ավետ Կոնջորյանի վերաբերյալ ՔՊ-ում քննություն կարվի․ Թորոսյան
29-07-2026 13:52 Հայաստան Ի՞նչ է գրում մամուլը
armtimes.com  «Մենք երկու տեսանկյունից պետք է  հարցին նայենք։ Տեսել եմ մամուլի հրապարակումները։ Նախ՝ քրեաիրավական մարմինները պետք է պարզեն եղելությունը, և մեղավորները, եթե էդպիսիք կան, համապատասխան օրենքով սահմանված կարգով պատասխանատվության ենթարկեն։
Կուսակցական կարգապահության տեսանկյունից էլ ունենք կուսակցությունում գործող ինստիտուտներ։ Նման դեպքեր նախկինում էլ են եղել, երբ տարբեր պատճառներով կուսակցականների հեռացրել ենք կուսակցության շարքերից։ Այս երկու մեխանիզմով պետք է գնանք առաջ»:
Այս մասին լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասել է ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արսեն Թորոսյանը՝ անդրադառնալով Հայկ Կոնջորյանի եղբոր ծեծի դեպքին։
Թորոսյանը հավելել է, որ որ տեղին չէ Հայկ Կոնջորյանի մեղավորությունը փնտրելը։
«Հայկն այստեղ ի՞նչ կապ ունի։ Ավետի մասով կլինեն համապատասխան գործընթացներ։ Երբ արդյունք լինի, ձեզ կտեղեկացնենք»,- հավելել է նա։
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանի եղբորը՝ Ավետ Կոնջորյանին, ծեծի ենթարկելու դեպքի առթիվ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ մի խումբ անձանց կողմից ֆիզիկական ներգործության և խուլիգանության հատկանիշներով:
Մինչ այդ տեղեկություն էր տարածվել, որ հուլիսի 24-ին՝ ժամը 00:05-ի սահմաններում, Աբովյան քաղաքում՝ իր շքամուտքի առաջ, մի խումբ անձինք ծեծի էին ենթարկել Ավետ Կոնջորյանին:
Դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակում 5 անձի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 195-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 5-րդ կետով (ֆիզիկական ներգործությունը, որը կատարվել է մի խումբ անձանց կողմից):

It is inappropriate to seek the guilt of Hayk Konyoryan; an investigation will be conducted regarding Avet Konyoryan in the CP․ Torosyan
29-07-2026 13:52 Armenia Press of Diaspora
armtimes.com «We need to look at the issue from two perspectives. I have seen the press publications. First, the criminal justice authorities should clarify the facts and hold accountable those responsible, if there are any, in accordance with the law.»
From the perspective of party discipline, we also have institutions operating within the party. There have been similar cases in the past when we have removed party members from the party for various reasons. We should move forward with these two mechanisms»:
This was stated by the Minister of Labor and Social Affairs of the Republic of Armenia, Arsen Torosyan, during a briefing with journalists, addressing the incident of the beating of Hayk Konjoryan's brother.
Torosyan added that it is inappropriate to seek Hayk Konjoryan's guilt.
«What does Hayk have to do with this? There will be appropriate processes regarding Avet. When there is a result, we will inform you», he added.
We previously reported that a criminal case has been initiated regarding the beating of Avet Konjoryan, the brother of the leader of the National Assembly's "Civil Contract" faction, Hayk Konjoryan, on the grounds of physical violence and hooliganism by a group of individuals.
Before that, information was circulated that on July 24, around 00:05, in the city of Abovyan, a group of individuals had beaten Avet Konjoryan in front of his entrance.
In the framework of the initiated criminal proceedings regarding the incident, public criminal prosecution has been initiated against 5 individuals under the 5th point of the 2nd part of Article 195 of the Criminal Code (physical violence committed by a group of individuals):