Հայկ Կոնջորյանի մեղավորությունը փնտրելը տեղին չէ, Ավետ Կոնջորյանի վերաբերյալ ՔՊ-ում քննություն կարվի․ Թորոսյան
29-07-2026 13:52 Հայաստան Ի՞նչ է գրում մամուլը
armtimes.com  «Մենք երկու տեսանկյունից պետք է  հարցին նայենք։ Տեսել եմ մամուլի հրապարակումները։ Նախ՝ քրեաիրավական մարմինները պետք է պարզեն եղելությունը, և մեղավորները, եթե էդպիսիք կան, համապատասխան օրենքով սահմանված կարգով պատասխանատվության ենթարկեն։
Կուսակցական կարգապահության տեսանկյունից էլ ունենք կուսակցությունում գործող ինստիտուտներ։ Նման դեպքեր նախկինում էլ են եղել, երբ տարբեր պատճառներով կուսակցականների հեռացրել ենք կուսակցության շարքերից։ Այս երկու մեխանիզմով պետք է գնանք առաջ»:
Այս մասին լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասել է ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արսեն Թորոսյանը՝ անդրադառնալով Հայկ Կոնջորյանի եղբոր ծեծի դեպքին։
Թորոսյանը հավելել է, որ որ տեղին չէ Հայկ Կոնջորյանի մեղավորությունը փնտրելը։
«Հայկն այստեղ ի՞նչ կապ ունի։ Ավետի մասով կլինեն համապատասխան գործընթացներ։ Երբ արդյունք լինի, ձեզ կտեղեկացնենք»,- հավելել է նա։
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանի եղբորը՝ Ավետ Կոնջորյանին, ծեծի ենթարկելու դեպքի առթիվ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ մի խումբ անձանց կողմից ֆիզիկական ներգործության և խուլիգանության հատկանիշներով:
Մինչ այդ տեղեկություն էր տարածվել, որ հուլիսի 24-ին՝ ժամը 00:05-ի սահմաններում, Աբովյան քաղաքում՝ իր շքամուտքի առաջ, մի խումբ անձինք ծեծի էին ենթարկել Ավետ Կոնջորյանին:
Դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակում 5 անձի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 195-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 5-րդ կետով (ֆիզիկական ներգործությունը, որը կատարվել է մի խումբ անձանց կողմից):

29-07-2026 13:52 Армения Обзор прессы Диаспоры
armtimes.com  «Мы должны смотреть на вопрос с двух точек зрения. Я видел публикации в прессе. Во-первых, правоохранительные органы должны выяснить, что произошло, и если есть виновные, привлечь их к ответственности в соответствии с установленным законом порядком.
С точки зрения партийной дисциплины у нас также есть действующие институты в партии. Подобные случаи уже имели место, когда по различным причинам мы исключали партийцев из рядов партии. Мы должны двигаться вперед с этими двумя механизмами»:
Об этом на пресс-конференции с журналистами заявил министр труда и социальных вопросов РА Арсен Торосян, комментируя случай избиения брата Хайка Конжоряна.
Торосян добавил, что неуместно искать вину Хайка Конжоряна.
«Какое отношение имеет Хайк к этому? Что касается Авета, будут соответствующие процессы. Когда будут результаты, мы вас проинформируем»,- добавил он.
Ранее мы сообщали, что в связи с избиением брата руководителя фракции «Гражданский договор» Хайка Конжоряна, Авета Конжоряна, было возбуждено уголовное дело по признакам физического воздействия и хулиганства со стороны группы лиц.
При этом была распространена информация, что 24 июля в 00:05 в городе Абовян группа лиц избила Авета Конжоряна у его подъезда.
В рамках возбужденного уголовного дела в отношении 5 лиц было инициировано публичное уголовное преследование по пункту 5 части 2 статьи 195 Уголовного кодекса (физическое воздействие, совершенное группой лиц).