Կամ՝ Ռուսաստան-Արևմուտք հրադադար, կամ՝ արևելաեվրոպակ պատերազմ․ Թրամփը Պուտինին «անկյուն չի մղում»
1in.am  Հուլիսի 29-ին ԱՄՆ Սենատրը 86 «կողմ» և 12 «դեմ» ձայնով Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցներ սահմանող օրինագծի «ընթացակարգային քննարկումները շարունակելու» որոշում է կայացրել։ Այդ մասին հայտնել է Reiuters- ը, որի տեղեկություններով փաստաթուղթը ԱՄՆ նախագահին կարտոնի ուղղակի պատժամիջոցներ սահմանել Ռուսաստանի տնտեսության և բանկային համակարգի առաջատար սուբյեկտների դեմ։ Դոնալդ Թրամփը կունենա Ռուսաստանից մեծ քանակությամբ նավթ գնող երկրների նկատմամբ կիրառել 100 տոկոսյա մաքսատուրք։
Օրնագիծը ենթարկվել է «որոշ փոփոխությունների»։ Մասնավորապես, նախնական տարբերակով ենթադրվում էր, որ ԱՄՆ նախագահը կարող է «մինչև 500 տոկոսյա մաքսատուրք սահմանել»։ Մեղմացումը, ամենայն հավանականությամբ, կապված է Չինաստանի և Հնդկաստանի հետ առևտրատնտեսական ավելի լուրջ բարդություններ չստեղծելու առաջնահերթության հետ։ Քաղաքական առումով նույնպես որոշակի «նահանջ» է տեղի ունեցել, ավելի վաղ տեղեկություն է տարածվել, որ Սենատը քվեարկի օրինագծի օգտին և այն կներկայացնի Ներկայացուցիչների պալատի հաստատմանը։
ԱՄՆ նախագահին Կոնգրեսի միջանկյալ ընտրություններին ընդառաջ երկու կարևորագույն իրադարձություն է սպասում՝ Չինաստանի առաջնորդ Սի Ծինփինի ԱՄՆ պետական այց և «Մեծ քսանյակի» գագաթաժողով։ Այս իրավիճակում, երևում է, Դոնալդ Թրամփը ձգտում է հավելյալ լարվածություն չստեղծել։ Մանավանդ որ նա, որքանով հասկացվում է Ուկրաինայի նախագահ Զելենսկու հետ հանդիպման շուրջ տեղեկատվությունից, պատրաստվում է Վլադիմիր Պուտինին ուկրաինական կարգավորման «նոր սկզբունքներ և գաղափարներ առաջարկել»։
Ուկրաինական կարգավորման «ճակատում» ստեղծվել է իրավիճակ, երբ պարզ է, որ Թրամփը կամ «չի կարողացել» կամ «չի ցանկացել» Զելենսկուն համոզել, որ պատերազմի դադարեցման Պուտինի նախապայմանները «պետք է կատարվեն»։ Դրանում, անշուշտ, չափազանց մեծ է եվրոպական «եռյակի»՝ Անգլիայի, Ֆրանսիայի և Գերմանիայի դիրքորոշման նշանակությունը։ Ամենևին էլ պատահական չէ, որ Զելենսկին Վաշինգտոն է մեկնել «լոնդոնյան տրանզիտով»։
Եթե տեսականորեն ընդունենք, որ ՌԴ արտգործնախարար Լավրովը ճիշտ է, երբ պնդում է, որ ՆԱՏՕ-ի անդամ եվրոպական երկրները «Թրամփին Անքորիջի համաձայնությունից ետ քաշվելու են մղում», ապա Ռուսաստանին ներկայացվեելիք ամերիկյան «նոր սկզբունքները և գաղափարները» նախապես պետք է համաձայնեցվեն առնվազն Լոնդոնի, Փարիզի և Բեռլինի հետ։ Այս տարբերակով Ռուսաստանը, իրոք, պատերազմի մեջ մգտնվի ամբողջ «հավաքական Արևմուտքի» հետ։
Դա կարող է բերել կամ շոշափելի դեէսկալացիայի և բանակցային հարթակի «վերբեռնման», կամ, ընդհակառակը՝ առնվազն արևելաեվրոպական «ռազմաբեմում» պատերազմի ընդլայնման։ Սենատում Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցներ սահմանող օրինագծի ընդունման «պաուզան» հուշում է, որ Դոնալդ Թրամփը Պուտինին «անկյուն չի մղում»։ Կրեմլը դա կգնահատի որպես «դիվանագիտական պատուհա՞ն», թե՞ Թրամփի «ռազմավարական նահանջ»։

Или Россия-Запад перемирие, или восточноевропейская война. Трамп не «загоняет» Путина в угол.
1in.am  29 июля Сенат США принял решение о «продолжении процедурных обсуждений» законопроекта о санкциях против России с результатом 86 голосов «за» и 12 «против». Об этом сообщает Reuters, согласно информации которого, документ предоставит президенту США возможность вводить прямые санкции против ведущих субъектов российской экономики и банковской системы. Дональд Трамп сможет применить 100-процентные пошлины на страны, покупающие большое количество нефти у России.
Законопроект подвергся «определенным изменениям». В частности, в первоначальной версии предполагалось, что президент США может «ввести пошлины до 500 процентов». Смягчение, вероятно, связано с приоритетом не создавать более серьезные торгово-экономические осложнения с Китаем и Индией. В политическом плане также произошло определенное «отступление», ранее распространялась информация о том, что Сенат проголосует в поддержку законопроекта и представит его на утверждение Палаты представителей.
Президенту США предстоит две важнейшие события перед промежуточными выборами в Конгресс — государственный визит председателя Китая Си Цзиньпина в США и саммит «Большой двадцатки». В этой ситуации, похоже, Дональд Трамп стремится не создавать дополнительную напряженность. Тем более, что, насколько можно понять из информации о встрече с президентом Украины Зеленским, он готов предложить Владимиру Путину «новые принципы и идеи» для урегулирования в Украине.
На «фронте» украинского урегулирования сложилась ситуация, когда очевидно, что Трамп либо «не смог», либо «не захотел» убедить Зеленского в том, что условия Путина для прекращения войны «должны быть выполнены». В этом, безусловно, чрезвычайно велика значимость позиции европейской «тройки» — Англии, Франции и Германии. Совершенно не случайно, что Зеленский отправился в Вашингтон «через Лондон».
Если теоретически предположить, что министр иностранных дел РФ Лавров прав, когда утверждает, что европейские страны — члены НАТО «подталкивают Трампа к выходу из Анкориджского соглашения», то американские «новые принципы и идеи», которые будут предложены России, должны быть предварительно согласованы как минимум с Лондоном, Парижем и Берлином. В этом варианте Россия действительно окажется в состоянии войны с «коллективным Западом».
Это может привести либо к ощутимой деэскалации и «перезагрузке» переговорной платформы, либо, наоборот, к расширению войны, по крайней мере, на восточноевропейском «военном театре». «Пауза» в принятии законопроекта о санкциях против России в Сенате намекает на то, что Дональд Трамп не «подталкивает» Путина в угол. Кремль оценит это как «дипломатическое окно» или как «стратегическое отступление» Трампа.