Կամ՝ Ռուսաստան-Արևմուտք հրադադար, կամ՝ արևելաեվրոպակ պատերազմ․ Թրամփը Պուտինին «անկյուն չի մղում»
1in.am  Հուլիսի 29-ին ԱՄՆ Սենատրը 86 «կողմ» և 12 «դեմ» ձայնով Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցներ սահմանող օրինագծի «ընթացակարգային քննարկումները շարունակելու» որոշում է կայացրել։ Այդ մասին հայտնել է Reiuters- ը, որի տեղեկություններով փաստաթուղթը ԱՄՆ նախագահին կարտոնի ուղղակի պատժամիջոցներ սահմանել Ռուսաստանի տնտեսության և բանկային համակարգի առաջատար սուբյեկտների դեմ։ Դոնալդ Թրամփը կունենա Ռուսաստանից մեծ քանակությամբ նավթ գնող երկրների նկատմամբ կիրառել 100 տոկոսյա մաքսատուրք։
Օրնագիծը ենթարկվել է «որոշ փոփոխությունների»։ Մասնավորապես, նախնական տարբերակով ենթադրվում էր, որ ԱՄՆ նախագահը կարող է «մինչև 500 տոկոսյա մաքսատուրք սահմանել»։ Մեղմացումը, ամենայն հավանականությամբ, կապված է Չինաստանի և Հնդկաստանի հետ առևտրատնտեսական ավելի լուրջ բարդություններ չստեղծելու առաջնահերթության հետ։ Քաղաքական առումով նույնպես որոշակի «նահանջ» է տեղի ունեցել, ավելի վաղ տեղեկություն է տարածվել, որ Սենատը քվեարկի օրինագծի օգտին և այն կներկայացնի Ներկայացուցիչների պալատի հաստատմանը։
ԱՄՆ նախագահին Կոնգրեսի միջանկյալ ընտրություններին ընդառաջ երկու կարևորագույն իրադարձություն է սպասում՝ Չինաստանի առաջնորդ Սի Ծինփինի ԱՄՆ պետական այց և «Մեծ քսանյակի» գագաթաժողով։ Այս իրավիճակում, երևում է, Դոնալդ Թրամփը ձգտում է հավելյալ լարվածություն չստեղծել։ Մանավանդ որ նա, որքանով հասկացվում է Ուկրաինայի նախագահ Զելենսկու հետ հանդիպման շուրջ տեղեկատվությունից, պատրաստվում է Վլադիմիր Պուտինին ուկրաինական կարգավորման «նոր սկզբունքներ և գաղափարներ առաջարկել»։
Ուկրաինական կարգավորման «ճակատում» ստեղծվել է իրավիճակ, երբ պարզ է, որ Թրամփը կամ «չի կարողացել» կամ «չի ցանկացել» Զելենսկուն համոզել, որ պատերազմի դադարեցման Պուտինի նախապայմանները «պետք է կատարվեն»։ Դրանում, անշուշտ, չափազանց մեծ է եվրոպական «եռյակի»՝ Անգլիայի, Ֆրանսիայի և Գերմանիայի դիրքորոշման նշանակությունը։ Ամենևին էլ պատահական չէ, որ Զելենսկին Վաշինգտոն է մեկնել «լոնդոնյան տրանզիտով»։
Եթե տեսականորեն ընդունենք, որ ՌԴ արտգործնախարար Լավրովը ճիշտ է, երբ պնդում է, որ ՆԱՏՕ-ի անդամ եվրոպական երկրները «Թրամփին Անքորիջի համաձայնությունից ետ քաշվելու են մղում», ապա Ռուսաստանին ներկայացվեելիք ամերիկյան «նոր սկզբունքները և գաղափարները» նախապես պետք է համաձայնեցվեն առնվազն Լոնդոնի, Փարիզի և Բեռլինի հետ։ Այս տարբերակով Ռուսաստանը, իրոք, պատերազմի մեջ մգտնվի ամբողջ «հավաքական Արևմուտքի» հետ։
Դա կարող է բերել կամ շոշափելի դեէսկալացիայի և բանակցային հարթակի «վերբեռնման», կամ, ընդհակառակը՝ առնվազն արևելաեվրոպական «ռազմաբեմում» պատերազմի ընդլայնման։ Սենատում Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցներ սահմանող օրինագծի ընդունման «պաուզան» հուշում է, որ Դոնալդ Թրամփը Պուտինին «անկյուն չի մղում»։ Կրեմլը դա կգնահատի որպես «դիվանագիտական պատուհա՞ն», թե՞ Թրամփի «ռազմավարական նահանջ»։

Either a Russia-West ceasefire or an Eastern European war: Trump is not "cornering" Putin.
1in.am On July 29, the U.S. Senate decided to "continue the procedural discussions" on a bill imposing sanctions against Russia, with 86 votes in favor and 12 against. This was reported by Reuters, which indicated that the document would allow the U.S. president to impose direct sanctions on leading entities in the Russian economy and banking system. Donald Trump will have the ability to apply a 100 percent tariff on countries that buy large amounts of oil from Russia.
The bill has undergone "significant changes." Specifically, the initial version suggested that the U.S. president could "impose tariffs of up to 500 percent." The softening is likely related to the priority of not creating more serious trade and economic complications with China and India. Politically, there has also been a certain "retreat," as earlier information circulated that the Senate would vote in favor of the bill and present it for approval by the House of Representatives.
Two major events await the U.S. president ahead of the midterm elections in Congress: the state visit of Chinese leader Xi Jinping to the U.S. and the "G20" summit. In this situation, it seems that Donald Trump is striving not to create additional tensions. Especially since, as understood from the information surrounding the meeting with Ukrainian President Zelensky, he is preparing to offer Vladimir Putin "new principles and ideas for Ukrainian settlement."
In the "front" of the Ukrainian settlement, a situation has arisen where it is clear that Trump either "could not" or "did not want" to convince Zelensky that Putin's preconditions for ending the war "must be met." In this regard, the significance of the European "trio"—England, France, and Germany—is undoubtedly very high. It is not at all coincidental that Zelensky traveled to Washington via "London transit."
If we theoretically accept that Russian Foreign Minister Lavrov is correct in asserting that NATO member European countries are "pushing Trump to withdraw from the Anchorage agreement," then the American "new principles and ideas" to be presented to Russia must be agreed upon in advance with at least London, Paris, and Berlin. In this scenario, Russia would indeed find itself at war with the entire "collective West."
This could lead to either tangible de-escalation and a "reloading" of the negotiation platform, or, conversely, at least an expansion of the war in the "Eastern European battlefield." The "pause" in the Senate regarding the adoption of the bill imposing sanctions against Russia suggests that Donald Trump is not "cornering" Putin. Whether the Kremlin will view this as a "diplomatic window" or as Trump's "strategic retreat" remains to be seen.