Թոշակառուները կկարողանան տունը գրավադրել և եկամուտ ստանալ. ԱԺ–ն ընդունեց նախագիծը
Թոշակառուները հնարավորություն կստանան սեփական անշարժ գույքը գրավադրելու դիմաց պարբերական եկամուտ ստանալ՝ շարունակելով ապրել իրենց տանը։ Ազգային ժողովը հաստատեց Քաղաքացիական օրենսգրքում փոփոխություններ ու լրացումներ կատարելու նախագիծը։
Օրենսդրական փոփոխություններով Հայաստանի քաղաքացիական օրենսգրքում ներդրվում է «հետադարձ հիփոթեք» և «կողակցի սեփականության իրավունք» ինստիտուտները։
Նախագիծն ուժի մեջ կմտնի 2027 թվականի հունվարի 1–ից։
Հիշեցնենք` «հետադարձ հիփոթեքը» թոշակառուներին հնարավորություն կտա իրենց սեփական գույքը` բնակարանը, տունը կամ այգետնակը, գրավադրել և դրա դիմաց ստանալ պարբերական եկամուտներ՝ առանց վճարում կատարելու և ապրելով այդ տանը։

Пенсионеры смогут заложить дом и получать доход. Национальное собрание приняло законопроект.
Пенсионеры получат возможность получать регулярный доход, закладывая свою недвижимость, продолжая жить в своем доме. Национальное собрание утвердило проект изменений и дополнений в Гражданский кодекс.
Законодательные изменения вводят в гражданский кодекс Армении институты «обратной ипотеки» и «права собственности сопартнера».
Проект вступит в силу с 1 января 2027 года.
Напоминаем, что «обратная ипотека» позволит пенсионерам закладывать свою собственность - квартиру, дом или дачу - и получать за это регулярные доходы, не выплачивая при этом и продолжая жить в этом доме.