Թրամփը ՌԴ-ն նշել է այն «հակառակորդների» թվում, որոնք ունակ են ազդելու ԱՄՆ-ում ընտրությունների վրա
1in.am ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հուլիսի 16-ին հեռուստաուղերձում պնդել է, որ Ռուսաստանն «ԱՄՆ-ի այն հակառակորդների» թվում է, որոնք, ենթադրաբար, հնարավորություն ունեն ազդելու ԱՄՆ-ում ընտրությունների վրա: Հեռուստաուղերձի տեսանյութը տարածել է Fox 13-ը:
Թրամփը գաղտնազերծել է հետախուզական տվյալներ, որոնք, նրա խոսքով, վկայում են, որ երկրի ընտրական համակարգերը «ծայրահեղ աստիճանի ենթակա են հարձակումների ռիսկի»:
«Ինչպես ասվում է գնահատումներից մեկում, մենք կարծում ենք, որ Միացյալ Նահանգների հակառակորդները, որոնց թվում են առնվազն Ռուսաստանը, Չինաստանը, Իրանը, Հյուսիսային Կորեան, ինչպես նաև ոչ պետական խմբավորումներ, հնարավորություն ունեն ազդելու ամերիկյան ընտրական ենթակառուցվածքի վրա», – պնդել է Միացյալ Նահանգների ղեկավարը:
Իր ուղերձում Թրամփը նաև հայտարարել է, որ ըստ հետախուզական տվյալների՝ Չինաստանը փորձել է 2018 թվականին ազդել ԱՄՆ միջանկյալ ընտրությունների, իսկ 2020 թվականին՝ նախագահական ընտրությունների վրա։

Trump has identified Russia among the "adversaries" capable of influencing elections in the United States.
17-07-2026 11:39 USA Politics
1in.am On July 16, U.S. President Donald Trump claimed in a televised address that Russia is among the "adversaries of the U.S." that allegedly have the capability to influence elections in the United States. The video of the televised address was shared by Fox 13:
Trump disclosed intelligence data that, according to him, indicates that the country's electoral systems are "extremely vulnerable to the risk of attacks":
"As stated in one of the assessments, we believe that the adversaries of the United States, including at least Russia, China, Iran, North Korea, as well as non-state actors, have the capability to influence the American electoral infrastructure," the U.S. leader asserted:
In his address, Trump also stated that according to intelligence data, China attempted to influence the U.S. midterm elections in 2018 and the presidential elections in 2020.