Թրամփը ՌԴ-ն նշել է այն «հակառակորդների» թվում, որոնք ունակ են ազդելու ԱՄՆ-ում ընտրությունների վրա
1in.am ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հուլիսի 16-ին հեռուստաուղերձում պնդել է, որ Ռուսաստանն «ԱՄՆ-ի այն հակառակորդների» թվում է, որոնք, ենթադրաբար, հնարավորություն ունեն ազդելու ԱՄՆ-ում ընտրությունների վրա: Հեռուստաուղերձի տեսանյութը տարածել է Fox 13-ը:
Թրամփը գաղտնազերծել է հետախուզական տվյալներ, որոնք, նրա խոսքով, վկայում են, որ երկրի ընտրական համակարգերը «ծայրահեղ աստիճանի ենթակա են հարձակումների ռիսկի»:
«Ինչպես ասվում է գնահատումներից մեկում, մենք կարծում ենք, որ Միացյալ Նահանգների հակառակորդները, որոնց թվում են առնվազն Ռուսաստանը, Չինաստանը, Իրանը, Հյուսիսային Կորեան, ինչպես նաև ոչ պետական խմբավորումներ, հնարավորություն ունեն ազդելու ամերիկյան ընտրական ենթակառուցվածքի վրա», – պնդել է Միացյալ Նահանգների ղեկավարը:
Իր ուղերձում Թրամփը նաև հայտարարել է, որ ըստ հետախուզական տվյալների՝ Չինաստանը փորձել է 2018 թվականին ազդել ԱՄՆ միջանկյալ ընտրությունների, իսկ 2020 թվականին՝ նախագահական ընտրությունների վրա։

Трамп назвал Россию одним из «противников», способных повлиять на выборы в США.
1in.am Президент США Дональд Трамп 16 июля в телеобращении заявил, что Россия является одним из «противников США», которые, предположительно, имеют возможность влиять на выборы в США. Видеозапись телеобращения распространило Fox 13:
Трамп раскрыл разведывательные данные, которые, по его словам, свидетельствуют о том, что избирательные системы страны «подвержены риску атак в крайне высокой степени»:
«Как говорится в одной из оценок, мы считаем, что противники Соединенных Штатов, среди которых как минимум Россия, Китай, Иран, Северная Корея, а также негосударственные объединения, имеют возможность влиять на американскую избирательную инфраструктуру», – заявил глава Соединенных Штатов:
В своем обращении Трамп также заявил, что согласно разведывательным данным, Китай пытался повлиять на промежуточные выборы в США в 2018 году, а в 2020 году – на президентские выборы.