«Ջերմուկ»-ում որևէ խախտում չի հայտնաբերվել, ձկնամթերքի մեջ ևս հիվանդություններ չկան․ ՍԱՏՄ ղեկավար
tert.am Ջերմուկի վերաբերյալ մենք երկրի ներսում արել ենք մոնիթորինգ, տվել ենք լաբորատոր փորձաքննության և որևէ խախտումներ չեն հայտնաբերվել, այդ արձանագրությունը ուղարկվել է: Այս մասին մամլո ասուլիսի ժամանակ ասել է ՍԱՏՄ ղեկավար Տիգրան Պետրոսյանը:
«Ձուկ ձկնամթերքի հետ կապված ևս ձկնաբուծարաններից վերցվել են նմուշներ, որը գնացել է փորձաքննության, պատասխանները ներկայացրել ենք, տվյալ տնտեսություններում ֆիքսված հիվանդություններ չեն հայտնաբերվել։ Գյուղմթերքի հետ կապված՝ մեր լոլիկը վակցինացվում է և մենք ապացուցել ենք, որ կարանտին վնասատուն, որը շեշտվել էր գրության մեջ, վակցինացված է:
Լաբորատոր արդյունքում ցույց է տվել հակամարմինը, այսինքն կա չափս, որը ոչ թե վիրուսն է, այլ հակամարմինն է, ինչ վերաբերվում է ելակին և մնացածին, հայտնաբերված թրիպս կար, ռուսական կողմն էլ եկել էր Հայաստանի Հանրապետության տարածքում ստուգում էր իրականացրել, 6-7 տնտեսություններից մի տնտեսությունում հայտնաբերվել էր: Այդ թրիփսը կենդանի միջատ է, որը թունաքիմիկատների միջոցով այսօր կա, վաղը կարող է չլինի»,- նշել է Պետրոսյանը:

No violations were found in "Jermuk," and there are no diseases in fish products, according to the head of the State Food Safety Service.
17-07-2026 14:18 Armenia Social
tert.am We have conducted monitoring regarding Jermuk within the country, provided laboratory testing, and no violations have been detected; that report has been sent. This was stated by the head of the State Food Safety Service, Tigran Petrosyan, during a press conference:
«Samples have also been taken from fish farms related to fish and fish products, which have gone for testing; we have presented the results, and no diseases have been detected in those farms. Regarding agricultural products, our tomatoes are vaccinated, and we have proven that the quarantine pest mentioned in the letter is vaccinated.»
The laboratory results showed the presence of antibodies, meaning there is a measure that is not the virus but the antibody. As for strawberries and the rest, thrips were found; the Russian side also came and conducted inspections in the territory of the Republic of Armenia, and it was detected in one of the 6-7 farms. That thrips is a living insect, which exists today through pesticides, but may not be there tomorrow,» Petrosyan noted.