«Ջերմուկ»-ում որևէ խախտում չի հայտնաբերվել, ձկնամթերքի մեջ ևս հիվանդություններ չկան․ ՍԱՏՄ ղեկավար
tert.am Ջերմուկի վերաբերյալ մենք երկրի ներսում արել ենք մոնիթորինգ, տվել ենք լաբորատոր փորձաքննության և որևէ խախտումներ չեն հայտնաբերվել, այդ արձանագրությունը ուղարկվել է: Այս մասին մամլո ասուլիսի ժամանակ ասել է ՍԱՏՄ ղեկավար Տիգրան Պետրոսյանը:
«Ձուկ ձկնամթերքի հետ կապված ևս ձկնաբուծարաններից վերցվել են նմուշներ, որը գնացել է փորձաքննության, պատասխանները ներկայացրել ենք, տվյալ տնտեսություններում ֆիքսված հիվանդություններ չեն հայտնաբերվել։ Գյուղմթերքի հետ կապված՝ մեր լոլիկը վակցինացվում է և մենք ապացուցել ենք, որ կարանտին վնասատուն, որը շեշտվել էր գրության մեջ, վակցինացված է:
Լաբորատոր արդյունքում ցույց է տվել հակամարմինը, այսինքն կա չափս, որը ոչ թե վիրուսն է, այլ հակամարմինն է, ինչ վերաբերվում է ելակին և մնացածին, հայտնաբերված թրիպս կար, ռուսական կողմն էլ եկել էր Հայաստանի Հանրապետության տարածքում ստուգում էր իրականացրել, 6-7 տնտեսություններից մի տնտեսությունում հայտնաբերվել էր: Այդ թրիփսը կենդանի միջատ է, որը թունաքիմիկատների միջոցով այսօր կա, վաղը կարող է չլինի»,- նշել է Պետրոսյանը:

В «Джермуке» никаких нарушений не обнаружено, в рыбной продукции также нет заболеваний, - руководитель СААТМ.
17-07-2026 14:18 Армения Общество
tert.am Мы провели мониторинг по Джермуку внутри страны, провели лабораторные исследования, и никаких нарушений не было выявлено, этот протокол был отправлен. Об этом на пресс-конференции заявил руководитель САТМ Тигран Петросян:
«Также были взяты образцы из рыбоводных хозяйств, связанные с рыбной продукцией, которые были отправлены на экспертизу, мы представили ответы, в данных хозяйствах не были выявлены фиксированные заболевания. Что касается сельскохозяйственной продукции, наш помидор вакцинируется, и мы доказали, что карантинный вредитель, который был упомянут в письме, вакцинирован.»
Лабораторные результаты показали наличие антител, то есть есть размер, который не является вирусом, а антителом, что касается клубники и остальных, был обнаружен трипс, российская сторона также проводила проверку на территории Республики Армения, в одном из 6-7 хозяйств он был выявлен. Этот трипс — живое насекомое, которое сегодня существует благодаря пестицидам, завтра его может не быть»,- отметил Петросян.