Ծիրանով բարձված 50 ավտոմեքենա ունենք, որ պետք է դեպի նոր երկիր գնա, ամեն օր ծավալը մեծանում է. ՍԱՏՄ ղեկավար
17-07-2026 13:22 Հայաստան Ի՞նչ է գրում մամուլը
tert.am Ծիրանով բարձված 50 ավտոմեքենա ունենք, որ պետք է դեպի նոր երկիր գնա, ամեն օր ծավալը մեծանում է: Այս մասին մամլո ասուլիսի ժամանակ ասել է ՍԱՏՄ ղեկավար Տիգրան Պետրոսյանը:
«Ծիրանով բարձված 50 ավտոմեքենա ունենք, որը նոր երկիր է արտահանվելու: Եթե եկանք հասանք այն փուլին, որ մեր ապրանքը պահանջարկ ունի, բայց լոգիստիկ ծախսերը մեծ են, քան ԵԱՏՄ շուկա արտահանելիս, ապա կարծում եմ՝ ձուկ-ձկնամթերքի սուբսիդիայի վերաբերյալ ևս որոշում կունենանք: Տարիներ շարունակ Եվրոպական Միության երկրներ՝ Հայաստանի Հանրապետության տարածքում մոնիտորինգ էր իրականացվում ձուկ, ձկնամթերք, մեղր արտահանվելու համար:
Եվրոպական Միության երկրներ ապրանքը ներմուծելու համար իրենք ուզում են 5 տարի և ավելի մոնիտորինգ, 5 տարվա ընթացքում տեսչական մարմնի կողմից Կառավարության որոշմամբ իրականացվում էր մոնիտորինգային ծրագիր: Ամեն տարի տեսչական մարմինը հաշվետվության տեսքով ԵՄ-ին ներկայացնում էր մոնիտորինգի արդյունքները, երբ իրենք տեսնում էին, որ շեղումներ չկան ու համապատասխանում է իրենց պահանջներին, ուսումնասիրում էին: Դրանից հետո անցյալ տարի որոշում եղավ, որ Հայաստանի Հանրապետությունից կարող են ձուկ-ձկնամթերք ներմուծել Եվրոպական Միության երկրներ»,- նշել է Պետրոսյանը:

У нас есть 50 автомобилей, загруженных абрикосами, которые должны отправиться в новую страну, объем увеличивается каждый день. Руководитель САТМ
17-07-2026 13:20 Армения Обзор прессы Диаспоры
tert.am У нас есть 50 автомобилей, загруженных абрикосами, которые должны отправиться в новую страну, и каждый день объем увеличивается. Об этом на пресс-конференции заявил руководитель САЦТМ Тигран Петросян:
«У нас есть 50 автомобилей, загруженных абрикосами, которые будут экспортироваться в новую страну. Если мы достигли той стадии, что наш продукт востребован, но логистические расходы выше, чем при экспорте на рынок ЕАЭС, то я думаю, что мы также примем решение по субсидированию рыбы и рыбных продуктов. На протяжении многих лет проводился мониторинг экспорта рыбы, рыбных продуктов и меда в страны Европейского Союза на территории Республики Армения.
Для импорта продукции в страны Европейского Союза они требуют мониторинг в течение 5 лет и более, в течение 5 лет проводилась программа мониторинга по решению правительства со стороны контрольного органа. Каждый год контрольный орган представлял результаты мониторинга в виде отчета в ЕС, когда они видели, что отклонений нет и продукт соответствует их требованиям, они изучали. После этого в прошлом году было принято решение, что из Республики Армения могут импортировать рыбу и рыбные продукты в страны Европейского Союза»,- отметил Петросян: