«Հայաստան» դաշինքը մանդատները կվերցնի ըստ հերթական համարների, բացի ՀՀ 2-րդ նախագահից
Քանի որ Ռոբերտ Քոչարյանը չի վերցնելու մանդատը, ապա ցուցակի հերթական համարով պատգամավոր կդառնա Մեսրոպ Մանուկյանը։
«Հայաստան» դաշինքը մանդատները կվերցնի ըստ նախընտրական ցուցակի հերթական համարների։
Sputnik Արմենիայի հետ զրույցում այս մասին հայտնեց «Հայաստան» դաշինքի պատգամավոր թեկնածու Ագնեսա Խամոյանը` պատասխանելով հարցին` արդյոք այս պահին արդեն հայտնի է, թե դաշինքն ինչ կազմով է գնալու Ազգային ժողով։
«Մանդատները կվերցնենք ըստ հերթական համարների, բացի ՀՀ 2–րդ նախագահից»,– ասաց Խամոյանը։
9–րդ գումարման ԱԺ–ում դաշինքն ունի 12 տեղ, և քանի որ Ռոբերտ Քոչարյանը չի վերցնելու մանդատը, ապա ցուցակի հերթական համարով պատգամավոր կդառնա Մեսրոպ Մանուկյանը (Երևանի ավագանու «Մայր Հայաստան» խմբակցության անդամ)։
Ըստ «Հայաստան» դաշինքի նախընտրական ցուցակի` ԱԺ կգնան`
1.Իշխան Սաղաթելյանը,
2.Աննա Գրիգորյանը,
3.Սևակ Խաչատրյանը,
4.Արթուր Խաչատրյանը
5.Քրիստինե Վարդանյանը,
6.Աղվան Վարդանյանը
7.Գեղամ Մանուկյանը,
8.Ագնեսա Խամոյանը,
9.Լևոն Քոչարյանը,
10.Արթուր Սարգսյանը,
11.Լիլիթ Գալստյանը,
12.Մեսրոպ Մանուկյանը։
Հունիսի 7-ին Հայաստանում ԱԺ ընտրություններ անցկացվեցին, որոնց մասնակցեց 16 կուսակցություն և 2 դաշինք։ Նախնական արդյունքներով ԲՀԿ–ն ստացել էր ընտրողների քվեների 4%–ը և կարող էր մտնել խորհրդարան։ Ավելի ուշ ԿԸՀ–ն անվավեր ճանաչեց 3 ընտրատեղամասերի քվեարկության արդյունքները, ինչի հետևանքով «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը կորցրեց 213 քվե՝ փաստացի չկարողանալով հաղթահարել 4% անցողիկ շեմը։ Հունիսի 14–ին ԿԸՀ–ն հրապարակեց քվեարկության վերջնական արդյունքները, համաձայն որի` ԲՀԿ–ն չի անցնում խորհրդարան (58287 քվե կամ 3.9893%)։
Ըստ ԿԸՀ-ի վերջնական արդյունքների՝ խորհրդարանում ՔՊ-ն կունենա 64 մանդատ, «Ուժեղ Հայաստանը»՝ 29, իսկ «Հայաստան» դաշինքը՝ 12 մանդատ:
Հունիսի 19-ին 7 քաղաքական ուժեր դիմեցին ՍԴ՝ պահանջելով չեղյալ ճանաչել ընտրությունների արդյունքները։ Հուլիսի 4–ին ՍԴ–ն ԿԸՀ–ի որոշումը թողեց ուժի մեջ։

«Армения» альянс получит мандаты по очередным номерам, кроме второго президента РА.
Поскольку Роберт Кочарян не будет брать мандат, следующим по списку депутатом станет Месроп Манукян.
«Армения» альянс получит мандаты по очередным номерам из предвыборного списка.
В интервью с Sputnik Армения об этом сообщила кандидат в депутаты от альянса «Армения» Агнеса Хамоян, отвечая на вопрос о том, известно ли уже, в каком составе альянс пойдет в Национальное собрание.
«Мы получим мандаты по очередным номерам, кроме второго президента РА», – сказала Хамоян.
В Национальном собрании 9-го созыва альянс имеет 12 мест, и поскольку Роберт Кочарян не будет брать мандат, следующим по списку депутатом станет Месроп Манукян (член фракции «Материнская Армения» в Ереванском городском совете).
Согласно предвыборному списку альянса «Армения», в НС пойдут:
1. Ишхан Сагателян,
2. Анна Григорян,
3. Севак Хачатрян,
4. Артур Хачатрян,
5. Кристине Варданян,
6. Аghван Варданян,
7. Гегам Манукян,
8. Агнеса Хамоян,
9. Левон Кочарян,
10. Артур Саргсян,
11. Лилит Галстян,
12. Месроп Манукян.
7 июня в Армении прошли выборы в НС, в которых участвовали 16 партий и 2 альянса. По предварительным результатам БГК получил 4% голосов избирателей и мог войти в парламент. Позже ЦИК признал недействительными результаты голосования на 3 избирательных участках, в результате чего партия «Процветающая Армения» потеряла 213 голосов, фактически не сумев преодолеть 4% барьер. 14 июня ЦИК опубликовал окончательные результаты голосования, согласно которым БГК не проходит в парламент (58287 голосов или 3.9893%).
Согласно окончательным результатам ЦИК, в парламенте КП будет иметь 64 мандата, «Сильная Армения» - 29, а альянс «Армения» - 12 мандатов:
19 июня 7 политических сил обратились в КС с требованием отменить результаты выборов. 4 июля КС оставил решение ЦИК в силе.