Պուտինի գործունեության հավանության մակարդակը 1 շաբաթում նվազել է 5 տոկոսով. «Հանրային կարծիքի» հիմնադրամ
17-07-2026 14:46 Ի՞նչ է գրում մամուլը
azatutyun.am «Հանրային կարծիքի» հիմնադրամի (ФОМ) տվյալներով՝ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի գործունեության հավանության մակարդակը վերջին մեկ շաբաթում նվազել է հինգ տոկոսով։
Հարցվածների 66 տոկոսն է հայտնել, որ հավանություն է տալիս Պուտինի գործունեությանը։ Սա ամենացածր ցուցանիշն է 2022-ի փետրվարին Ուկրաինա լայնածավալ ներխուժման սկզբից ի վեր (ներխուժումից մեկ շաբաթ առաջ այդ ցուցանիշը 64 տոկոս էր, իսկ վերջին տարիներին այն, որպես կանոն, տատանվում էր 75–80 տոկոսի սահմաններում)։
Նվազել է նաև Պուտինի նկատմամբ վստահության մակարդակը՝ մեկ շաբաթում 69-ից հասնելով 67 տոկոսի։ Հարցվածների 20 տոկոսը հայտարարել է, որ չի վստահում Պուտինին։
«Հանրային կարծիքը» համարվում է ռուսական իշխանությունների հետ կապված կառույց։
Մեկ այլ սոցիոլոգիական ծառայություն՝ ВЦИОМ-ը, որը ևս համարվում է ռուսական իշխանությունների հետ կապված կառույց, նույնպես արձանագրել է Պուտինի վարկանիշի անկում, թեև ոչ այնքան կտրուկ։
Ըստ ВЦИОМ-ի՝ Պուտինի գործունեությանը հավանություն է տալիս հարցվածների 65,1 տոկոսը (0,9 տոկոսային կետով պակաս, քան մեկ շաբաթ առաջ), իսկ նրան վստահում է 71 տոկոսը (նվազումը՝ 1,3 տոկոսային կետ)։
Այս կազմակերպությունների հարցումներում Պուտինի վարկանիշի անկման միտումները սկսեցին նկատվել դեռ գարնանը։ Մեկնաբանները դա կապել են Ռուսաստանում ինտերնետի սահմանափակումների հետ։

Уровень одобрения деятельности Путина за неделю снизился на 5 процентов. «Фонд общественного мнения»
17-07-2026 14:46 Обзор прессы Диаспоры
azatutyun.am Согласно данным Фонда общественного мнения (ФОМ), уровень одобрения деятельности президента России Владимира Путина за последнюю неделю снизился на пять процентов.
66 процентов опрошенных заявили, что одобряют деятельность Путина. Это самый низкий показатель с февраля 2022 года, когда началось широкомасштабное вторжение в Украину (за неделю до вторжения этот показатель составлял 64 процента, а в последние годы, как правило, колебался в пределах 75–80 процентов).
Снизился также уровень доверия к Путину — за неделю с 69 до 67 процентов. 20 процентов опрошенных заявили, что не доверяют Путину.
Фонд общественного мнения считается структурой, связанной с российскими властями.
Другой социологический сервис — ВЦИОМ, который также считается структурой, связанной с российскими властями, также зафиксировал падение рейтинга Путина, хотя и не столь резкое.
Согласно ВЦИОМ, 65,1 процента опрошенных одобряют деятельность Путина (на 0,9 процентного пункта меньше, чем неделю назад), а 71 процент доверяет ему (снижение на 1,3 процентного пункта).
Тенденции падения рейтинга Путина в опросах этих организаций начали наблюдаться еще весной. Комментаторы связывают это с ограничениями интернета в России.