Կադաստրի կոմիտեի Հրազդանի ստորաբաժանման նախկին ղեկավարը մեղադրվում է փողերի լվացման համար
Հակակոռուպցիոն կոմիտեի իրականացրած օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում նախաձեռնված քրեական վարույթով հիմնավորվել է, որ Կադաստրի կոմիտեի Հրազդանի տարածքային ստորաբաժանման նախկին ղեկավարն օրինականացրել է Կոտայքի մարզի Արտավազ համայնքին պատկանող՝ հանցավոր ճանապարհով ձեռք բերված առանձնապես խոշոր չափերով անշարժ գույքը:
Մասնավորապես՝ պարզվել է, որ վերը նշված անձը Արտավազ համայնքի գյուղատնտեսական նշանակության հողամասն իրենը դարձնելու նպատակով, պաշտոնական փաստաթղթերում ներառել է կեղծ տեղեկություններ՝ այդ կերպ անհատույց օտարելով 17 մլն 940 հազար դրամ շուկայական արժեքով հողամասը: Այնուհետև ապօրինի գործարքում իր մասնակցությունը թաքցնելու համար հիշյալ պաշտոնյան գույքի ձեռքբերումը իրականացրել է Արտավազ համայնքի երկու բնակիչների անվամբ և նույն համայնքի ղեկավարի օժանդակությամբ:
Բացի այդ, հիշյալ պաշտոնյան՝ որպես գույքի փաստացի տնօրինող, դրա հանցավոր ծագումը թաքցնելու նպատակով գույքի սեփականատիրոջն ուղղորդել է հողամասը ձևական առուվաճառքի պայմանագրով՝ 1 մլն դրամով օտարել իր ազգականին և վարորդին:
«Կադաստրի կոմիտեի Հրազդանի տարածքային ստորաբաժանման նախկին ղեկավարին ու նրան օժանդակած 2 անձանց մեղադրանքներ են ներկայացվել:
Քրեական վարույթով նախաքննությունն ավարտվել է, և վարույթի նյութերը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել են Հակակոռուպցիոն դատարան»:

The former head of the Hrazdan division of the Cadastre Committee is accused of money laundering.
The operational-investigative measures carried out by the Anti-Corruption Committee have established that the former head of the Cadastre Committee's Hrazdan territorial subdivision legalized particularly large real estate acquired through criminal means belonging to the Artavaz community in the Kotayk region:
In particular, it has been revealed that the aforementioned individual, with the aim of making the agricultural land of the Artavaz community his own, included false information in official documents, thereby unlawfully alienating a plot of land valued at 17 million 940 thousand drams. Subsequently, to conceal his participation in the illegal transaction, the official carried out the acquisition of the property in the names of two residents of the Artavaz community with the assistance of the head of the same community:
Moreover, the aforementioned official, as the actual manager of the property, directed the owner of the property to alienate the plot to his relative and driver for 1 million drams through a formal sale contract, with the aim of concealing its criminal origin:
«Charges have been brought against the former head of the Cadastre Committee's Hrazdan territorial subdivision and two individuals who assisted him.»
The pre-trial investigation in the criminal case has been completed, and the materials of the case have been sent to the Anti-Corruption Court with an accusatory conclusion»: