Կադաստրի կոմիտեի Հրազդանի ստորաբաժանման նախկին ղեկավարը մեղադրվում է փողերի լվացման համար
Հակակոռուպցիոն կոմիտեի իրականացրած օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում նախաձեռնված քրեական վարույթով հիմնավորվել է, որ Կադաստրի կոմիտեի Հրազդանի տարածքային ստորաբաժանման նախկին ղեկավարն օրինականացրել է Կոտայքի մարզի Արտավազ համայնքին պատկանող՝ հանցավոր ճանապարհով ձեռք բերված առանձնապես խոշոր չափերով անշարժ գույքը:
Մասնավորապես՝ պարզվել է, որ վերը նշված անձը Արտավազ համայնքի գյուղատնտեսական նշանակության հողամասն իրենը դարձնելու նպատակով, պաշտոնական փաստաթղթերում ներառել է կեղծ տեղեկություններ՝ այդ կերպ անհատույց օտարելով 17 մլն 940 հազար դրամ շուկայական արժեքով հողամասը: Այնուհետև ապօրինի գործարքում իր մասնակցությունը թաքցնելու համար հիշյալ պաշտոնյան գույքի ձեռքբերումը իրականացրել է Արտավազ համայնքի երկու բնակիչների անվամբ և նույն համայնքի ղեկավարի օժանդակությամբ:
Բացի այդ, հիշյալ պաշտոնյան՝ որպես գույքի փաստացի տնօրինող, դրա հանցավոր ծագումը թաքցնելու նպատակով գույքի սեփականատիրոջն ուղղորդել է հողամասը ձևական առուվաճառքի պայմանագրով՝ 1 մլն դրամով օտարել իր ազգականին և վարորդին:
«Կադաստրի կոմիտեի Հրազդանի տարածքային ստորաբաժանման նախկին ղեկավարին ու նրան օժանդակած 2 անձանց մեղադրանքներ են ներկայացվել:
Քրեական վարույթով նախաքննությունն ավարտվել է, և վարույթի նյութերը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել են Հակակոռուպցիոն դատարան»:

Бывший руководитель подразделения Кадастрового комитета в Храздане обвиняется в отмывании денег
В результате оперативно-розыскных мероприятий, проведенных Антикоррупционным комитетом, установлено, что бывший руководитель территориального подразделения Комитета кадастра в городе Храздан легализовал особо крупную недвижимость, приобретенную преступным путем, принадлежащую общине Артаваз Котайкской области:
В частности, установлено, что указанное лицо, с целью присвоить земельный участок сельскохозяйственного назначения общины Артаваз, включило в официальные документы ложные сведения, тем самым безвозмездно отчуждая земельный участок стоимостью 17 миллионов 940 тысяч драмов. Затем, чтобы скрыть свое участие в незаконной сделке, данный чиновник осуществил приобретение имущества от имени двух жителей общины Артаваз с помощью главы той же общины:
Кроме того, указанный чиновник, как фактический распорядитель имущества, с целью скрыть его преступное происхождение, направил владельца имущества на формальную сделку купли-продажи, отчуждая земельный участок за 1 миллион драмов своему родственнику и водителю:
«Бывшему руководителю территориального подразделения Комитета кадастра в городе Храздан и двум лицам, оказавшим ему помощь, предъявлены обвинения»:
Предварительное расследование по уголовному делу завершено, и материалы дела с обвинительным заключением направлены в Антикоррупционный суд»: