Վահագն Խաչատուրյանը Ֆրանսիայի Հանրապետության Ազգային տոնի առթիվ այցելել է Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանատուն
17-07-2026 13:35 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը Ֆրանսիայի Հանրապետության ազգային տոնի՝ Բաստիլի գրավման օրվա առթիվ այցելել է Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանատուն:
Նախագահը շնորհավորել է դեսպան Օլիվիե Դըկոտինյիին և ի դեմս նրա՝ նախագահ Էմանուել Մակրոնին և Ֆրանսիայի բարեկամ ժողովրդին, մաղթելով խաղաղություն, հաջողություն ու բարօրություն:
Ընդգծելով հայ-ֆրանսիական առանձնաշնորհյալ հարաբերությունների հանգամանքը, ի թիվս այլ հարցերի, Հանրապետության նախագահը հատուկ անդրադարձել է բարձրաստիճան այցերի կարևորությանը՝ հիշատակելով ընթացիկ տարվա մայիսին հաջողությամբ պսակված Նախագահ Մակրոնի պետական այցը Հայաստան, որը նոր լիցք ու բովանդակություն հաղորդեց երկկողմ օրակարգին:
Կողմերը քննարկել են Սյունիքի մարզում Ֆրանսիայի կողմից իրականացվող ծրագրերը՝ թե կենտրոնական և թե տեղական իշխանությունների մակարդակով, ինչպես նաև կարևորել է համագործակցության խորացումը ռազմարդյունաբերության, բարձր տեխնոլոգիաների և ԱԲ ոլորտներում:
Նախագահ Խաչատուրյանն անդրադարձել է ՀՀ-ԵՄ ռազմավարական գործընկերության առաջընթացին, հատուկ կարևորելով Ֆրանսիայի դերակատարությունն այդ օրակարգում:
Հանդիպման ավարտին դեսպանն իր երախտագիտությունն է հայտնել Հանրապետության նախագահի այցելության, բարեմաղթանքների և երկկողմ հարաբերությունների խթանման գործում ցուցաբերվող աջակցության համար:

Вагаршак Хачатрян посетил посольство Франции в Армении по случаю Национального праздника Французской Республики.
17-07-2026 13:35 Армения Пресс-релизы
Президент Республики Ваграм Хачатурян посетил посольство Французской Республики в Армении по случаю национального праздника Франции — Дня взятия Бастилии:
Президент поздравил посла Оливье Декотини и через него президента Эммануэля Макрона и дружелюбный народ Франции, пожелав мира, успехов и благополучия:
Подчеркивая особые отношения между Арменией и Францией, среди прочих вопросов, Президент Республики особое внимание уделил важности высокопрофильных визитов, отметив успешный государственный визит президента Макрона в Армению в мае текущего года, который придал новый импульс и содержание двустороннему повестке дня:
Стороны обсудили проекты, реализуемые Францией в регионе Сюник, как на уровне центральных, так и местных властей, а также подчеркнули важность углубления сотрудничества в области оборонной промышленности, высоких технологий и АЭС:
Президент Хачатурян затронул прогресс стратегического партнерства Армения-ЕС, особо подчеркивая роль Франции в этой повестке:
В завершение встречи посол выразил свою благодарность Президенту Республики за визит, добрые пожелания и поддержку в содействии двусторонним отношениям: