Վահագն Խաչատուրյանը Ֆրանսիայի Հանրապետության Ազգային տոնի առթիվ այցելել է Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանատուն
17-07-2026 13:35 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը Ֆրանսիայի Հանրապետության ազգային տոնի՝ Բաստիլի գրավման օրվա առթիվ այցելել է Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանատուն:
Նախագահը շնորհավորել է դեսպան Օլիվիե Դըկոտինյիին և ի դեմս նրա՝ նախագահ Էմանուել Մակրոնին և Ֆրանսիայի բարեկամ ժողովրդին, մաղթելով խաղաղություն, հաջողություն ու բարօրություն:
Ընդգծելով հայ-ֆրանսիական առանձնաշնորհյալ հարաբերությունների հանգամանքը, ի թիվս այլ հարցերի, Հանրապետության նախագահը հատուկ անդրադարձել է բարձրաստիճան այցերի կարևորությանը՝ հիշատակելով ընթացիկ տարվա մայիսին հաջողությամբ պսակված Նախագահ Մակրոնի պետական այցը Հայաստան, որը նոր լիցք ու բովանդակություն հաղորդեց երկկողմ օրակարգին:
Կողմերը քննարկել են Սյունիքի մարզում Ֆրանսիայի կողմից իրականացվող ծրագրերը՝ թե կենտրոնական և թե տեղական իշխանությունների մակարդակով, ինչպես նաև կարևորել է համագործակցության խորացումը ռազմարդյունաբերության, բարձր տեխնոլոգիաների և ԱԲ ոլորտներում:
Նախագահ Խաչատուրյանն անդրադարձել է ՀՀ-ԵՄ ռազմավարական գործընկերության առաջընթացին, հատուկ կարևորելով Ֆրանսիայի դերակատարությունն այդ օրակարգում:
Հանդիպման ավարտին դեսպանն իր երախտագիտությունն է հայտնել Հանրապետության նախագահի այցելության, բարեմաղթանքների և երկկողմ հարաբերությունների խթանման գործում ցուցաբերվող աջակցության համար:

Vahagn Khachaturyan visited the Embassy of France in Armenia on the occasion of the National Day of the French Republic.
17-07-2026 13:35 Armenia Press release
The President of the Republic, Vahagn Khachaturyan, visited the Embassy of France in Armenia on the occasion of the national holiday of the French Republic, the Day of the Storming of the Bastille:
The President congratulated Ambassador Olivier Decottignies and, through him, President Emmanuel Macron and the friendly people of France, wishing them peace, success, and prosperity:
Emphasizing the special nature of Armenian-French relations, among other issues, the President highlighted the importance of high-level visits, mentioning the successful state visit of President Macron to Armenia in May of this year, which gave new impetus and content to the bilateral agenda:
The parties discussed the programs being implemented by France in the Syunik region, both at the central and local government levels, and emphasized the importance of deepening cooperation in the defense industry, high technologies, and the energy sector:
The President addressed the progress of the Armenia-EU strategic partnership, particularly highlighting France's role in that agenda:
At the end of the meeting, the ambassador expressed his gratitude to the President for the visit, the well-wishes, and the support shown in promoting bilateral relations: