Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների օրինագիծը բավարար աջակցություն ունի ԱՄՆ Սենատում․ Axios
auroranews.am Հանրապետական սենատոր Լինդսի Գրեհեմի հեղինակած՝ Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների խստացման օրինագիծն արդեն ունի ավելի քան 60 համահեղինակ, ինչը բավարար է այն ԱՄՆ Սենատում ընդունելու համար։ Այս մասին հայտնում է Axios-ը։
Պարբերականի տվյալներով՝ օրինագիծը նախատեսում է 100% երկրորդային մաքսատուրքեր սահմանել այն երկրների նկատմամբ, որոնք կշարունակեն գնել ռուսական նավթն ու գազը։
Axios-ի աղբյուրի փոխանցմամբ՝ փաստաթուղթն այս պահին ունի առնվազն 61 համահեղինակ՝ 39 հանրապետական և 22 դեմոկրատ։
Հուլիսի 16-ին Սենատի հանրապետական ղեկավարությունը սկսել է այսպես կոչված «hotline» ընթացակարգը՝ ոչ պաշտոնական հարցում անցկացնելով հանրապետական սենատորների շրջանում՝ պարզելու, թե արդյոք կան առարկություններ օրինագիծը քվեարկության դնելու վերաբերյալ։ Սա վկայում է, որ ղեկավարությունը ցանկանում է հնարավորինս արագ առաջ տանել նախաձեռնությունը։
Սենատում օրինագծի նոր տարբերակը ներկայացնում է նաև դեմոկրատ սենատոր Ռիչարդ Բլումենթալը։ Փաստաթուղթը Սենատից հետո պետք է հաստատվի նաև ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի կողմից։
Ավելի վաղ CNN-ը հայտնել էր, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը պատրաստ է աջակցել երկկուսակցական այս օրինագծի ընդունմանը։

The bill on sanctions against Russia has sufficient support in the U.S. Senate, Axios reports.
auroranews.am Republican Senator Lindsey Graham's bill to tighten sanctions against Russia already has more than 60 co-sponsors, which is sufficient for it to be passed in the U.S. Senate. This is reported by Axios.
According to the publication, the bill proposes to impose 100% secondary tariffs on countries that continue to purchase Russian oil and gas.
According to a source from Axios, the document currently has at least 61 co-sponsors, including 39 Republicans and 22 Democrats.
On July 16, the Senate Republican leadership initiated a so-called "hotline" procedure by conducting an informal survey among Republican senators to determine if there are any objections to bringing the bill to a vote. This indicates that the leadership wants to advance the initiative as quickly as possible.
The new version of the bill is also being presented by Democratic Senator Richard Blumenthal. After the Senate, the document must also be approved by the U.S. House of Representatives.
CNN previously reported that U.S. President Donald Trump is ready to support the passage of this bipartisan bill.