Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների օրինագիծը բավարար աջակցություն ունի ԱՄՆ Սենատում․ Axios
auroranews.am Հանրապետական սենատոր Լինդսի Գրեհեմի հեղինակած՝ Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների խստացման օրինագիծն արդեն ունի ավելի քան 60 համահեղինակ, ինչը բավարար է այն ԱՄՆ Սենատում ընդունելու համար։ Այս մասին հայտնում է Axios-ը։
Պարբերականի տվյալներով՝ օրինագիծը նախատեսում է 100% երկրորդային մաքսատուրքեր սահմանել այն երկրների նկատմամբ, որոնք կշարունակեն գնել ռուսական նավթն ու գազը։
Axios-ի աղբյուրի փոխանցմամբ՝ փաստաթուղթն այս պահին ունի առնվազն 61 համահեղինակ՝ 39 հանրապետական և 22 դեմոկրատ։
Հուլիսի 16-ին Սենատի հանրապետական ղեկավարությունը սկսել է այսպես կոչված «hotline» ընթացակարգը՝ ոչ պաշտոնական հարցում անցկացնելով հանրապետական սենատորների շրջանում՝ պարզելու, թե արդյոք կան առարկություններ օրինագիծը քվեարկության դնելու վերաբերյալ։ Սա վկայում է, որ ղեկավարությունը ցանկանում է հնարավորինս արագ առաջ տանել նախաձեռնությունը։
Սենատում օրինագծի նոր տարբերակը ներկայացնում է նաև դեմոկրատ սենատոր Ռիչարդ Բլումենթալը։ Փաստաթուղթը Սենատից հետո պետք է հաստատվի նաև ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի կողմից։
Ավելի վաղ CNN-ը հայտնել էր, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը պատրաստ է աջակցել երկկուսակցական այս օրինագծի ընդունմանը։

Законопроект о санкциях против России имеет достаточную поддержку в Сенате США, сообщает Axios.
auroranews.am  Республиканский сенатор Линдси Грэм разработал законопроект о ужесточении санкций против России, который уже имеет более 60 соавторов, что достаточно для его принятия в Сенате США. Об этом сообщает Axios.
Согласно данным издания, законопроект предполагает введение 100% вторичных пошлин на страны, которые продолжат покупать российскую нефть и газ.
По информации источника Axios, в данный момент документ имеет как минимум 61 соавтора: 39 республиканцев и 22 демократа.
16 июля руководство республиканцев в Сенате начало так называемую процедуру «горячей линии», проведя неофициальный опрос среди республиканских сенаторов, чтобы выяснить, есть ли возражения против вынесения законопроекта на голосование. Это свидетельствует о том, что руководство хочет как можно быстрее продвинуть инициативу.
Новый вариант законопроекта также представляет демократический сенатор Ричард Блюменталь. После Сената документ должен быть утвержден также Палатой представителей США.
Ранее CNN сообщал, что президент США Дональд Трамп готов поддержать принятие этого двухпартийного законопроекта.