Շատիվանք վանական համալիրի Սբ Նշան եկեղեցու որմնանկարների ամրակայումն ու մաքրումը շարունակվում է
ԿԳՄՍ նախարարության հատկացումներով 2026 թ. իրականացվում են Վայոց ձորի մարզի Շատիվանք վանական համալիր Սբ Նշան եկեղեցու որմնանկարի (17–րդ դ.) ամրակայման և մաքրման աշխատանքները:
2024 թ. մշտադիտարկման արդյունքում արձանագրվել էր, որ վանական համալիրը վթարային վիճակում է, ինչպես նաև անմխիթար վիճակում են Սբ Նշան եկեղեցու որմնանկարները, որոնք պատերի մրի, կեղտի, վանդալիզմի ու անձրևաջրերի հետևանքով գրեթե չեն երևում։
2025 թ. պետության հատկացված միջոցներով մրցույթ է հայտարարվել որմնանկարի վերականգնման գիտանախագծային փաստաթղթերի մշակման համար։ Հաղթող ճանաչված «Ռեստարտ-1» ընկերության (որմնանկարի վերականգնող մասնագետ՝ Ավետիս Ստեփանյան) կազմած գիտանախագծային փաստաթղթերը սահմանված կարգով ներկայացվել են նախարարությանը կից մոնումենտալ արվեստի հուշարձանների հարցերով աշխատանքային խմբի համաձայնեցմանը:
2026 թ. սկսվել են Սբ Նշան եկեղեցու որմնանկարների ամրակայման ու մաքրման աշխատանքները․ վերականգնումն իրականացնում է մրցույթում հաղթող ճանաչված «Նիկոլայ Միխայլով» Ա/Ձ-ն։
Սբ Նշան եկեղեցու որմնանկարների ամրակայման ու մաքրման աշխատանքների արդյունքում՝ հաստ մրի, հալեցրած մոմերի մաքրումից հետո բացվել են վառ գույներով, քրիստոնեական միջնադարյան որմնանկարչության տեսարաններ ու զարդանախշեր: Հատկապես հետաքրքրական է «Վերջին ընթրիքը» տեսարանում պատկերված Քրիստոսի դիմանկարը՝ կարմիր լուսապսակով, կապույտ թիկնոցով, աջը՝ օրհնության պահին, դեմքն ուղղած դեպի դիտողը: Քրիստոսի դիմանկարում՝ աջ ձեռքի պատկերն աչքի է ընկնում գունային նրբությամբ:
Ցավոք, Սբ Նշան եկեղեցու ոչ բոլոր որմնանկարներն են պահպանվել, սակայն ներկայում վերականգնվող մեզ հասած որմնանկարների մասնակի բացված հատվածներից կարելի է ենթադրել, որ նկարիչը տեսարանները պատկերել է զարդանախշված շրջանակի մեջ՝ կից արձանագրությամբ բացատրելով յուրաքանաչյուր տեսարանը, ինչը բնորոշ է քրիստոնեական միջնադարյան արվեստին: Ըստ նախագծի՝ որմնանկարների վերականգնողական աշխատանքները կավարտվեն այս տարվա վերջին:
Պետության հատկացրած միջոցներով Շատիվանք վանական համալիրի պեղման, ամրակայման, նորոգման ու վերականգնման աշխատանքներն իրականացվում են արդեն երկրորդ տարին և կշարունակվեն առաջիկա տարիներին:

Работы по укреплению и очистке фресок церкви Святого Ншан монастырского комплекса Шативанк продолжаются.
17-07-2026 13:28 Армения Общество
Согласно выделениям Министерства образования, науки, культуры и спорта, в 2026 году проводятся работы по укреплению и очистке фрески церкви Святого Ншана в монастырском комплексе Шативанк Вайоцдзорской области (17-й век):
В результате постоянного мониторинга в 2024 году было зафиксировано, что монастырский комплекс находится в аварийном состоянии, а также в плачевном состоянии находятся фрески церкви Святого Ншана, которые почти не видны из-за плесени, грязи, вандализма и дождевых вод.
В 2025 году за счет выделенных государством средств был объявлен конкурс на разработку научно-проектной документации по восстановлению фрески. Научно-проектные документы, составленные признанной победителем компанией «Рестарт-1» (специалист по восстановлению фрески — Аветис Степанян), были представлены в министерство в установленном порядке для согласования рабочей группы по вопросам монументального искусства.
В 2026 году начались работы по укреплению и очистке фресок церкви Святого Ншана: восстановление осуществляет индивидуальный предприниматель «Николай Михайлов», признанный победителем конкурса.
В результате работ по укреплению и очистке фресок церкви Святого Ншана, после удаления толстого слоя плесени и расплавленного воска, открылись яркие сцены и орнаменты христианской средневековой фресковой живописи. Особенно интересен портрет Христа, изображенный в сцене «Тайная вечеря», с красным нимбом, синим плащом, правой рукой в момент благословения, лицом, обращенным к зрителю. В портрете Христа выделяется изображение правой руки с тонкостью цветового исполнения.
К сожалению, не все фрески церкви Святого Ншана сохранились, однако по частично открытым участкам восстанавливаемых фресок можно предположить, что художник изображал сцены в орнаментированной рамке, поясняя каждую сцену сопроводительной надписью, что характерно для христианского средневекового искусства. Согласно проекту, работы по восстановлению фресок завершатся в конце этого года.
За счет выделенных государством средств работы по раскопкам, укреплению, ремонту и восстановлению монастырского комплекса Шативанк проводятся уже второй год и продолжатся в ближайшие годы.