Իրանը պնդում է, որ հուլիսին ԱՄՆ-ի հարվածներից զոհվել է առնվազն 38 մարդ
azatutyun.am Այս ամսվա սկզբից ի վեր Իրանի դեմ ԱՄՆ-ի հարվածների հետևանքով զոհվել է առնվազն 38 մարդ, ավելի քան 400-ը վիրավորվել են, X-ում հայտնել է երկրի Առողջապահության նախարարության խոսնակ Հոսեյն Քերմանփուրը:
Ենթադրվում է, որ այս թվերը վերաբերում են քաղաքացիական անձանց, քանի որ Իրանի իշխանությունները սովորաբար զինվորականների կորուստները ներկայացնում են առանձին։
Խոսնակի կողմից այսօր առավոտյան հրապարակված զոհերի թիվն, ըստ երևույթին, չի ներառում նաև ԱՄՆ-ի կողմից գիշերվա ընթացքում իրականացված վերջին հարվածների հետևանքով զոհվածներին։ Իրանական լրատվամիջոցները սկզբում հաղորդել էին, որ այդ հարձակումների հետևանքով զոհվել է ութ մարդ։
Նախօրեին, Սպիտակ տունը հայտարարեց, որ Իրանը շարունակում է բանակցություններ վարել ԱՄՆ-ի հետ և ցանկանում է գործարք կնքել։
«Վերջին մի քանի օրերի ընթացքում իրականացված հարվածների պատճառն այն է, որ Իրանը խախտել է մեզ հետ ձեռք բերված փոխըմբռնման հուշագիրը», - հայտարարել է Սպիտակ տան խոսնակ Քերոլայն Լևիթը։
«Մասնավորապես, իրենց ստորագրած փոխըմբռնման հուշագրով նրանք պարտավորվել էին կրակ չբացել Հորմուզի նեղուցով անցնող առևտրային նավերի ուղղությամբ։ Ցավոք, նրանք կայացրել են ողբերգական որոշում՝ անել դա», - ասել է Լևիթը:

Iran claims that at least 38 people were killed in U.S. strikes in July.
azatutyun.am Since the beginning of this month, at least 38 people have been killed and more than 400 injured as a result of U.S. strikes against Iran, reported the spokesperson of the country's Ministry of Health, Hossein Kermanpour, on X:
It is assumed that these figures refer to civilians, as Iranian authorities typically report military casualties separately.
The number of casualties published by the spokesperson this morning apparently does not include those killed in the latest strikes carried out by the U.S. overnight. Iranian media initially reported that eight people were killed as a result of those attacks.
The day before, the White House announced that Iran continues to negotiate with the U.S. and wants to reach an agreement.
«The reason for the strikes carried out in the last few days is that Iran has violated the memorandum of understanding we reached with them,» said White House spokesperson Caroline Levitt.
«In particular, under the memorandum of understanding they signed, they committed not to fire at commercial vessels passing through the Strait of Hormuz. Unfortunately, they made the tragic decision to do so,» Levitt said: