Իրանը պնդում է, որ հուլիսին ԱՄՆ-ի հարվածներից զոհվել է առնվազն 38 մարդ
azatutyun.am Այս ամսվա սկզբից ի վեր Իրանի դեմ ԱՄՆ-ի հարվածների հետևանքով զոհվել է առնվազն 38 մարդ, ավելի քան 400-ը վիրավորվել են, X-ում հայտնել է երկրի Առողջապահության նախարարության խոսնակ Հոսեյն Քերմանփուրը:
Ենթադրվում է, որ այս թվերը վերաբերում են քաղաքացիական անձանց, քանի որ Իրանի իշխանությունները սովորաբար զինվորականների կորուստները ներկայացնում են առանձին։
Խոսնակի կողմից այսօր առավոտյան հրապարակված զոհերի թիվն, ըստ երևույթին, չի ներառում նաև ԱՄՆ-ի կողմից գիշերվա ընթացքում իրականացված վերջին հարվածների հետևանքով զոհվածներին։ Իրանական լրատվամիջոցները սկզբում հաղորդել էին, որ այդ հարձակումների հետևանքով զոհվել է ութ մարդ։
Նախօրեին, Սպիտակ տունը հայտարարեց, որ Իրանը շարունակում է բանակցություններ վարել ԱՄՆ-ի հետ և ցանկանում է գործարք կնքել։
«Վերջին մի քանի օրերի ընթացքում իրականացված հարվածների պատճառն այն է, որ Իրանը խախտել է մեզ հետ ձեռք բերված փոխըմբռնման հուշագիրը», - հայտարարել է Սպիտակ տան խոսնակ Քերոլայն Լևիթը։
«Մասնավորապես, իրենց ստորագրած փոխըմբռնման հուշագրով նրանք պարտավորվել էին կրակ չբացել Հորմուզի նեղուցով անցնող առևտրային նավերի ուղղությամբ։ Ցավոք, նրանք կայացրել են ողբերգական որոշում՝ անել դա», - ասել է Լևիթը:

Иран утверждает, что в результате ударов США в июле погибло как минимум 38 человек
azatutyun.am С начала этого месяца в результате ударов США по Ирану погибли как минимум 38 человек, более 400 получили ранения, сообщил представитель министерства здравоохранения страны Хосейн Керманпур на X:
Предполагается, что эти цифры касаются гражданских лиц, так как иранские власти обычно сообщают о потерях среди военных отдельно.
Опубликованное сегодня утром представителем число жертв, по всей видимости, не включает также погибших в результате последних ударов, проведенных США в ночь. Иранские СМИ изначально сообщали, что в результате этих атак погибли восемь человек.
Накануне Белый дом заявил, что Иран продолжает вести переговоры с США и хочет заключить сделку.
«Причиной ударов, проведенных за последние несколько дней, является то, что Иран нарушил достигнутое с нами соглашение о взаимопонимании», - заявила пресс-секретарь Белого дома Кэролайн Левитт.
«В частности, согласно подписанному ими соглашению о взаимопонимании, они обязались не открывать огонь по торговым судам, проходящим через Ормузский пролив. К сожалению, они приняли трагическое решение сделать это», - сказала Левитт: