Թրամփը կմասնակցի Աշխարհի առաջնության եզրափակիչին
azatutyun.am  Սպիտակ տունը հաստատել է, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը կիրակի կմասնակցի Իսպանիայի և գործող աշխարհի չեմպիոն Արգենտինայի միջև կայանալիք Աշխարհի առաջնության եզրափակիչ հանդիպմանը։
Սպիտակ տան մամուլի քարտուղար Քերոլայն Լևիթը հայտարարել է, որ նախագահը ուրբաթ օրը կլինի Նյու Յորքում՝ Մանհեթենում գտնվող Trump Tower-ում կայանալիք ՖԻՖԱ-ի ընդունելությանը մասնակցելու համար, իսկ կիրակի կմասնակցի MetLife մարզադաշտում կայանալիք եզրափակիչ հանդիպմանը։
Ավելի վաղ ՖԻՖԱ-ի նախագահ Ջաննի Ինֆանտինոն հայտնել էր, որ նախագահ Թրամփի հետ միասին կհանձնեն գավաթը հաղթող թիմին։
«Մենք նախագահի հետ միասին ներկա կլինենք եզրափակիչ հանդիպմանը, կվայելենք խաղը և, իհարկե, կհանձնենք գավաթը հաղթողին», - հունիսի 23-ին Fox & Friends հաղորդման ընթացքում ասել էր Ինֆանտինոն։
Ոչ Թրամփը, ոչ էլ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը մինչ այժմ չեն մասնակցել այս աշխարհի առաջնության անցկացված 102 հանդիպումներից որևէ մեկին, որը համատեղ հյուրընկալում են Միացյալ Նահանգները, Կանադան և Մեքսիկան։
Կառավարության կաբինետի անդամները ներկա են եղել ԱՄՆ տղամարդկանց ազգային հավաքականի մասնակցությամբ հանդիպումներին, որոնք անցկացվել են Կալիֆոռնիայում և Սիեթլում։
Սպիտակ տան խոսնակը նշել է, որ նախագահ Թրամփի մասնակցությամբ կեզրափակվի «Ամերիկայի պատմության մեջ ամենադիտված, ամենաապահով և ամենահաջողված Աշխարհի առաջնությունը»:
Առաջիկա կիրակի ֆուտբոլի աշխարհի առաջնության եզրափակիչում Արգենտինայի և Իսպանիայի հավքականների հանդիպումը կդառնա երկրորդը՝ մրցաշարի պատմության մեջ։

Трамп примет участие в финале чемпионата мира
azatutyun.am  Белый дом подтвердил, что президент США Дональд Трамп в воскресенье примет участие в финальном матче чемпионата мира, который пройдет между Испанией и действующими чемпионами мира Аргентиной.
Пресс-секретарь Белого дома Каролайн Левитт заявила, что президент в пятницу будет в Нью-Йорке для участия в приеме ФИФА, который пройдет в Trump Tower на Манхэттене, а в воскресенье примет участие в финальном матче на стадионе MetLife.
Ранее президент ФИФА Джанни Инфантино сообщил, что вместе с президентом Трампом вручит кубок победившей команде.
«Мы будем присутствовать на финальном матче вместе с президентом, насладимся игрой и, конечно, вручим кубок победителю», - сказал Инфантино в программе Fox & Friends 23 июня.
Ни Трамп, ни вице-президент Джей Ди Вэнс до сих пор не присутствовали ни на одном из 102 матчей этого чемпионата мира, который совместно принимают Соединенные Штаты, Канада и Мексика.
Члены кабинета правительства присутствовали на матчах с участием мужской национальной сборной США, которые проходили в Калифорнии и Сиэтле.
Пресс-секретарь Белого дома отметила, что участие президента Трампа завершит «самый просматриваемый, самый безопасный и самый успешный чемпионат мира в истории Америки».
В предстоящем воскресенье финал чемпионата мира по футболу между сборными Аргентины и Испании станет вторым в истории турнира.