Թրամփը կմասնակցի Աշխարհի առաջնության եզրափակիչին
azatutyun.am  Սպիտակ տունը հաստատել է, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը կիրակի կմասնակցի Իսպանիայի և գործող աշխարհի չեմպիոն Արգենտինայի միջև կայանալիք Աշխարհի առաջնության եզրափակիչ հանդիպմանը։
Սպիտակ տան մամուլի քարտուղար Քերոլայն Լևիթը հայտարարել է, որ նախագահը ուրբաթ օրը կլինի Նյու Յորքում՝ Մանհեթենում գտնվող Trump Tower-ում կայանալիք ՖԻՖԱ-ի ընդունելությանը մասնակցելու համար, իսկ կիրակի կմասնակցի MetLife մարզադաշտում կայանալիք եզրափակիչ հանդիպմանը։
Ավելի վաղ ՖԻՖԱ-ի նախագահ Ջաննի Ինֆանտինոն հայտնել էր, որ նախագահ Թրամփի հետ միասին կհանձնեն գավաթը հաղթող թիմին։
«Մենք նախագահի հետ միասին ներկա կլինենք եզրափակիչ հանդիպմանը, կվայելենք խաղը և, իհարկե, կհանձնենք գավաթը հաղթողին», - հունիսի 23-ին Fox & Friends հաղորդման ընթացքում ասել էր Ինֆանտինոն։
Ոչ Թրամփը, ոչ էլ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը մինչ այժմ չեն մասնակցել այս աշխարհի առաջնության անցկացված 102 հանդիպումներից որևէ մեկին, որը համատեղ հյուրընկալում են Միացյալ Նահանգները, Կանադան և Մեքսիկան։
Կառավարության կաբինետի անդամները ներկա են եղել ԱՄՆ տղամարդկանց ազգային հավաքականի մասնակցությամբ հանդիպումներին, որոնք անցկացվել են Կալիֆոռնիայում և Սիեթլում։
Սպիտակ տան խոսնակը նշել է, որ նախագահ Թրամփի մասնակցությամբ կեզրափակվի «Ամերիկայի պատմության մեջ ամենադիտված, ամենաապահով և ամենահաջողված Աշխարհի առաջնությունը»:
Առաջիկա կիրակի ֆուտբոլի աշխարհի առաջնության եզրափակիչում Արգենտինայի և Իսպանիայի հավքականների հանդիպումը կդառնա երկրորդը՝ մրցաշարի պատմության մեջ։

azatutyun.am The White House has confirmed that U.S. President Donald Trump will attend the World Cup final match between Spain and the current world champion Argentina on Sunday.
White House Press Secretary Caroline Levitt announced that the president will be in New York on Friday to attend a FIFA reception at Trump Tower in Manhattan, and will participate in the final match at MetLife Stadium on Sunday.
FIFA President Gianni Infantino had previously stated that he would present the trophy to the winning team alongside President Trump.
"We will be present at the final match with the president, enjoy the game, and of course, hand over the trophy to the winner," Infantino said during the Fox & Friends program on June 23.
Neither Trump nor Vice President Jay D. Vance has attended any of the 102 matches held so far in this World Cup, which is co-hosted by the United States, Canada, and Mexico.
Cabinet members have attended matches involving the U.S. men's national team held in California and Seattle.
The White House spokesperson noted that President Trump's participation will conclude "the most-watched, safest, and most successful World Cup in American history."
On the upcoming Sunday, the match between Argentina and Spain in the World Cup final will become the second in the tournament's history.