Փոքր Վեդիի մանկապարտեզի դաստիարակի կողմից անչափահասին ֆիզիկական ուժեղ ցավ և հոգեկան ուժեղ տառապանք պատճառելու վերաբերյալ քրեական վարույթի նախաքննությունն ավարտվել է
17-07-2026 13:42 Արարատի մարզ Իրավունք
ՀՀ քննչական կոմիտեի Արարատի մարզային քննչական վարչությունում ավարտվել է Փոքր Վեդի գյուղի մանկապարտեզի դաստիարակի կողմից անչափահասի նկատմամբ ֆիզիկական ուժեղ ցավ և հոգեկան ուժեղ տառապանք պատճառելու դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունը:
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ Փոքր Վեդի գյուղի մանկապարտեզի դաստիարակը տևական ժամանակ չհամակերպվելով և չհանդուրժելով երեխայի աշխույժ վարքագիծը, անօգնական վիճակում գտնվող անչափահասին ֆիզիկական ուժեղ ցավ և հոգեկան ուժեղ տառապանք պատճառելու դիտավորությամբ, 2024 թվականի ապրիլ-մայիսն ընկած ժամանակահատվածում մանկապարտեզի ննջարանում նախ քաշքշել, ապա հարվածել է երեխայի գլխին, որից հետո նրա լացը հարկադրաբար լռեցնելու նպատակով հարվածել է ևս մեկ անգամ:
Դաստիարակի նկատմամբ հսկող դատախազի որոշմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 196-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով (անչափահասի նկատմամբ ֆիզիկական ուժեղ ցավ կամ հոգեկան ուժեղ տառապանք պատճառելը):

The preliminary investigation into the criminal case regarding the infliction of severe physical pain and severe mental suffering on a minor by a kindergarten teacher in Vedi has been completed.
17-07-2026 13:42 Human Rights
The preliminary investigation of the criminal case initiated regarding the infliction of severe physical pain and severe mental suffering on a minor by a kindergarten teacher in the village of Pkokh Vedi has been completed at the Ararat regional investigative department of the RA Investigative Committee.
During the preliminary investigation of the criminal case, apparent factual data were obtained indicating that the kindergarten teacher in the village of Pkokh Vedi, unable to cope with and tolerate the child's lively behavior for a long time, intentionally inflicted severe physical pain and severe mental suffering on the minor in a helpless state. In the period from April to May 2024, in the kindergarten's sleeping room, he first pulled the child and then struck him on the head, after which he hit him again to forcibly silence his crying.
Based on the decision of the supervising prosecutor, public criminal prosecution has been initiated against the teacher under the third point of the second part of Article 196 of the Criminal Code (infliction of severe physical pain or severe mental suffering on a minor).