Թուրքիան՝ Ուկրաինայի անվտանգության երաշխավոր, Ադրբեջանը կմիանա՞ նրան
1in.am Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Հաքան Ֆիդանի Կիև այցի մասին հրապարակային տեղեկությունները սուղ են։ Ոչ պաշտոնապես, մինչդեռ, հայտնի է դարձել, որ Ուկրաինայի եվրոպական դաշնակիցները համաձայնության եկել, որ հետկոնֆլիկտային Ուկրաինայի անվտանգության «ռազմածովային բաղադրիչը կիրականացնի Թուրքիան»։
Փաստացի դա նշանակում է, որ Թուրքիային վերապահվում է Սև ծովում նավագնացության անվտանգության հետ կապված հարցերում «կոորդինատորի դեր», և կողմերի ռազմական գերատեսչությունները «արդեն ապագա համագործակցության տեխնիկա-մարտավարական ծրագրեր են մշակում»։ Ըստ տեղեկությունների, Կիևում Ֆիդանը կրկին հաստատել է, որ Թուրքիան «չի ճանաչում Ղրիմի ապօրինի անեքսիան, սատարում է Ուկրաինայի տարածքային ամբողջականությանը, շարունակում է պաշտպանել Ղրիմի թաթարների և թերակղզու բնիկ այլ ժողովուրդների իրավունքները»։
Այս հայտարարությունները հատկապես ուշագրավ են ադրբեջանական մամուլի այն տեղեկատվության համատեքստում, որ Մոսկվայում ՌԴ պաշտոնակցի հետ բանակցություններից հետո Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Բայրամովը կայցելի Կիև։ «Մոսկվան պետք է հաշտվի իրողության հետ: Ադրբեջանը իրավունք ունի Ուկրաինայի հետ հարաբերությունները զարգացնել փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր բնագավառներում»,- պաշտոնական Բաքվի դիրքորոշումը այսպես է ձևակերպել իշխանական minval politika-ն։
Փաստացի Բայրամովը կրկնում է Ֆիդանի դիվանագիտական «ճամփորդությունը»: Կիև այցից մեկ ամիս առաջ Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարը բարձր և բարձրագույն մակարդակի հանդիպումներ է ունեցել Ռուսաստանում։ Ե՞րբ է նախատեսվում Բայրամովի Կիև այցը, դեռեւս հայտնի չէ, բայց ակնհայտ է, որ ռուս-ուկրաինական պատերազմի հարցում Անկարան և Բաքուն գործում են համախոհության սկզբունքով։
Ադրբեջանական մեկ այլ իշխանական լրատվամիջոց՝ haqqin.az-ը Բայրամովի Մոսկվա այցի համատեքստում դիտարկել է ռուսաստանյան մի շարք թելեգրամյան ալիքների «հակաադրբեջանական» հրապարակումները և եզրահանգել, որ Ռուսաստանը «անհիմն մեղադրանքներ է ներկայացնում»։ Ի մասնավորի, խոսքը Դաղստանի հանդեպ Բաքվի տարածքային հավակնությունների և ՌԴ Ռազմածովային ուժերի Կասպյան նավատորմիղի դեմ «թշնամական գործողություններ նախապատրաստելու» մասին է։
Ի՞նչ արդյունք կունենան Լավրով-Բայրամով բանակցությունները, պարզ կլինի կողմերի հայտարարություններից և փորձագիտական գնահատականներից։ Մի բան, կարծես թե, ակնհայտ է․ տեսանելի ապագայում հազիվ թե Պուտին-Ալիև հանդիպում կայանա։ Միաժամանակ, սակայն, Ադրբեջանը, երևի, բացահայտ չի միանա Ուկրաինայի ռազմական աջակիցներին։

Турция как гарант безопасности Украины, присоединится ли к ней Азербайджан?
1in.am  Публичная информация о визите министра иностранных дел Турции Хакана Фидана в Киев ограничена. Неофициально, однако, стало известно, что европейские союзники Украины пришли к соглашению о том, что «морской компонент безопасности постконфликтной Украины будет реализован Турцией».
Фактически это означает, что Турции отводится роль «координатора» в вопросах, связанных с безопасностью навигации в Черном море, и военные ведомства сторон «уже разрабатывают техническо-методические программы будущего сотрудничества». По имеющимся данным, в Киеве Фидан вновь подтвердил, что Турция «не признает незаконную аннексию Крыма, поддерживает территориальную целостность Украины и продолжает защищать права крымских татар и коренных народов полуострова».
Эти заявления особенно примечательны на фоне информации азербайджанской прессы о том, что после переговоров с российским коллегой в Москве министр иностранных дел Азербайджана Байрамов посетит Киев. «Москва должна смириться с реальностью: Азербайджан имеет право развивать отношения с Украиной во всех сферах, представляющих взаимный интерес», - такова позиция официального Баку, сформулированная правительственным изданием minval politika.
Фактически Байрамов повторяет «дипломатическую поездку» Фидана: за месяц до визита в Киев министр иностранных дел Турции провел встречи на высоком и высшем уровнях в России. Когда ожидается визит Байрамова в Киев, пока неизвестно, но очевидно, что в вопросе российско-украинской войны Анкара и Баку действуют по принципу согласия.
Еще одно азербайджанское государственное СМИ - haqqin.az - в контексте визита Байрамова в Москву рассмотрело публикации ряда российских телеграм-каналов «антиазербайджанского» характера и сделало вывод, что Россия «выдвигает необоснованные обвинения». В частности, речь идет о территориальных претензиях Баку к Дагестану и «подготовке враждебных действий против Каспийского флота ВМФ России».
Какие результаты принесут переговоры Лаврова и Байрамова, станет ясно из заявлений сторон и экспертных оценок. Одно, кажется, очевидно: в обозримом будущем вряд ли состоится встреча Путина и Алиева. В то же время, однако, Азербайджан, вероятно, открыто не присоединится к военным сторонникам Украины.