Թուրքիան՝ Ուկրաինայի անվտանգության երաշխավոր, Ադրբեջանը կմիանա՞ նրան
1in.am Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Հաքան Ֆիդանի Կիև այցի մասին հրապարակային տեղեկությունները սուղ են։ Ոչ պաշտոնապես, մինչդեռ, հայտնի է դարձել, որ Ուկրաինայի եվրոպական դաշնակիցները համաձայնության եկել, որ հետկոնֆլիկտային Ուկրաինայի անվտանգության «ռազմածովային բաղադրիչը կիրականացնի Թուրքիան»։
Փաստացի դա նշանակում է, որ Թուրքիային վերապահվում է Սև ծովում նավագնացության անվտանգության հետ կապված հարցերում «կոորդինատորի դեր», և կողմերի ռազմական գերատեսչությունները «արդեն ապագա համագործակցության տեխնիկա-մարտավարական ծրագրեր են մշակում»։ Ըստ տեղեկությունների, Կիևում Ֆիդանը կրկին հաստատել է, որ Թուրքիան «չի ճանաչում Ղրիմի ապօրինի անեքսիան, սատարում է Ուկրաինայի տարածքային ամբողջականությանը, շարունակում է պաշտպանել Ղրիմի թաթարների և թերակղզու բնիկ այլ ժողովուրդների իրավունքները»։
Այս հայտարարությունները հատկապես ուշագրավ են ադրբեջանական մամուլի այն տեղեկատվության համատեքստում, որ Մոսկվայում ՌԴ պաշտոնակցի հետ բանակցություններից հետո Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Բայրամովը կայցելի Կիև։ «Մոսկվան պետք է հաշտվի իրողության հետ: Ադրբեջանը իրավունք ունի Ուկրաինայի հետ հարաբերությունները զարգացնել փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր բնագավառներում»,- պաշտոնական Բաքվի դիրքորոշումը այսպես է ձևակերպել իշխանական minval politika-ն։
Փաստացի Բայրամովը կրկնում է Ֆիդանի դիվանագիտական «ճամփորդությունը»: Կիև այցից մեկ ամիս առաջ Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարը բարձր և բարձրագույն մակարդակի հանդիպումներ է ունեցել Ռուսաստանում։ Ե՞րբ է նախատեսվում Բայրամովի Կիև այցը, դեռեւս հայտնի չէ, բայց ակնհայտ է, որ ռուս-ուկրաինական պատերազմի հարցում Անկարան և Բաքուն գործում են համախոհության սկզբունքով։
Ադրբեջանական մեկ այլ իշխանական լրատվամիջոց՝ haqqin.az-ը Բայրամովի Մոսկվա այցի համատեքստում դիտարկել է ռուսաստանյան մի շարք թելեգրամյան ալիքների «հակաադրբեջանական» հրապարակումները և եզրահանգել, որ Ռուսաստանը «անհիմն մեղադրանքներ է ներկայացնում»։ Ի մասնավորի, խոսքը Դաղստանի հանդեպ Բաքվի տարածքային հավակնությունների և ՌԴ Ռազմածովային ուժերի Կասպյան նավատորմիղի դեմ «թշնամական գործողություններ նախապատրաստելու» մասին է։
Ի՞նչ արդյունք կունենան Լավրով-Բայրամով բանակցությունները, պարզ կլինի կողմերի հայտարարություններից և փորձագիտական գնահատականներից։ Մի բան, կարծես թե, ակնհայտ է․ տեսանելի ապագայում հազիվ թե Պուտին-Ալիև հանդիպում կայանա։ Միաժամանակ, սակայն, Ադրբեջանը, երևի, բացահայտ չի միանա Ուկրաինայի ռազմական աջակիցներին։

Turkey as a guarantor of Ukraine's security, will Azerbaijan join it?
1in.am  Public information about Turkish Foreign Minister Hakan Fidan's visit to Kyiv is scarce. Unofficially, however, it has become known that Ukraine's European allies have agreed that the post-conflict security "maritime component will be implemented by Turkey."
Essentially, this means that Turkey is assigned the role of "coordinator" in matters related to navigation security in the Black Sea, and the military departments of the parties are "already developing technical and tactical programs for future cooperation." According to reports, in Kyiv, Fidan reaffirmed that Turkey "does not recognize the illegal annexation of Crimea, supports Ukraine's territorial integrity, and continues to defend the rights of Crimean Tatars and other indigenous peoples of the peninsula."
These statements are particularly noteworthy in the context of information from the Azerbaijani press that after negotiations with his Russian counterpart in Moscow, Azerbaijani Foreign Minister Bayramov will visit Kyiv. "Moscow must come to terms with reality. Azerbaijan has the right to develop relations with Ukraine in all areas of mutual interest," the official position of Baku has been articulated by the ruling minval politika.
In fact, Bayramov is echoing Fidan's diplomatic "journey": a month before the visit to Kyiv, the Turkish Foreign Minister held high-level meetings in Russia. When Bayramov's visit to Kyiv is scheduled is still unknown, but it is clear that Ankara and Baku are acting on the principle of solidarity regarding the Russian-Ukrainian war.
Another Azerbaijani state media outlet, haqqin.az, has examined the "anti-Azerbaijani" publications of several Russian Telegram channels in the context of Bayramov's visit to Moscow and concluded that Russia is "making unfounded accusations." Specifically, this concerns Baku's territorial claims towards Dagestan and "preparing hostile actions against the Russian Navy's Caspian flotilla."
The outcome of the Lavrov-Bayramov negotiations will become clear from the statements of the parties and expert assessments. One thing seems evident: it is unlikely that a Putin-Aliyev meeting will take place in the foreseeable future. At the same time, however, Azerbaijan may not openly join the military supporters of Ukraine.