Քննարկվել են անձնական տվյալների պաշտպանության ոլորտում Հայաստանի և Էստոնիայի համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունները
17-07-2026 14:30 Հայաստան Իրավունք
Արդարադատության նախարարի տեղակալ Աննա Կարապետյանն ընդունել է ՀՀ-ում Էստոնիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Մարգ Մարդիսալու-Կահարին և Էստոնիայի միջազգային զարգացման կենտրոնի (ESTDEV) ներկայացուցիչներին։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստանի և Էստոնիայի միջև համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունները անձնական տվյալների պաշտպանության ոլորտում։
Աննա Կարապետյանը ներկայացրել է անձնական տվյալների պաշտպանության ոլորտում իրականացվող բարեփոխումները՝ ընդգծելով, որ մշակվել է օրենսդրական նախագիծ՝ ուղղված ազգային օրենսդրության համապատասխանեցմանը Եվրոպական միության տվյալների պաշտպանության չափանիշներին և անկախ վերահսկողության համակարգի ձևավորմանը։ Ներկայացվել են անձնական տվյալների պաշտպանության անկախ մարմնի ստեղծման, տվյալների պաշտպանության ազդեցության գնահատման մեխանիզմի, տվյալների պաշտպանության պատասխանատուների ինստիտուտի ներդրման և վերահսկողական լիազորությունների ընդլայնման նախաձեռնությունները։
Նախարարի տեղակալն ընդգծել է, որ անձնական տվյալների պաշտպանության ոլորտի բարեփոխումները Հայաստանի և Եվրոպական միության միջև վիզաների ազատականացման գործընթացի կարևոր նախապայմաններից են։
Հանդիպման ավարտին կողմերը վերահաստատել են համագործակցության պատրաստակամությունը Էստոնիայի միջազգային զարգացման կենտրոնի կողմից իրականացվող ծրագրերի շրջանակում:

Обсуждены возможности расширения сотрудничества Армении и Эстонии в области защиты персональных данных
17-07-2026 14:30 Армения Право
Заместитель министра юстиции Анна Карапетян приняла чрезвычайного и полномочного посла Эстонской Республики в Республике Армения Марга Мардисалу-Кахарина и представителей Эстонского центра международного развития (ESTDEV).
Во время встречи были обсуждены возможности расширения сотрудничества между Арменией и Эстонией в области защиты персональных данных.
Анна Карапетян представила реформы, проводимые в области защиты персональных данных, подчеркнув, что разработан законопроект, направленный на приведение национального законодательства в соответствие с нормами защиты данных Европейского Союза и формирование системы независимого контроля. Были представлены инициативы по созданию независимого органа по защите персональных данных, механизму оценки воздействия на защиту данных, внедрению института ответственных за защиту данных и расширению контрольных полномочий.
Заместитель министра подчеркнула, что реформы в области защиты персональных данных являются важным предварительным условием для процесса либерализации виз между Арменией и Европейским Союзом.
В завершение встречи стороны подтвердили готовность к сотрудничеству в рамках программ, реализуемых Эстонским центром международного развития.