Առաջին խնդիրը, որ պետք է լուծենք, լիարժեք, անկեղծ և ամբողջական համապատասխանությունն է ԵՄ չափանիշներին. Փաշինյան
02-07-2026 13:34 Հայաստան Տնտեսություն
1lurer. ԵՄ-ը շատ երկար ժամանակ Հայաստանի թիվ մեկ գործընկերն է ժողովրդավարական բարեփոխումների գործում. իմիջիայլոց, նաև 2018 թվականի հեղափոխությունից առաջ։ Այլ խնդիր է, թե ինչ արդյունավետությամբ և ինչ անկեղծությամբ է այդ օրակարգն իրականացվել։ Այդ մասին Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենի հետ համատեղ ասուլիսին ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ պատասխանելով Հանրային հեռուստաընկերության լրագրողի՝ ԵՄ-ի հետ հարաբերությունների վերաբերյալ հարցին:
«Հիմա՝ ընտրություններից հետո, նաև շատ կարևոր առիթ եմ համարում, որ մենք, ինչպես ասել եմ, Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումների օրակարգը ռեստարտի ենթարկենք, որովհետև նախորդ շրջանում, այո, մենք հետևողական ենք եղել այդ բարեփոխումների ճանապարհին, բայց այն անընդհատ զուգակցվել է ինչ-որ մեծ խնդիրներով՝ COVID-19, պատերազմ, հետպատերազմական իրավիճակ։ Այսինքն՝ մենք գործնականում ժողովրդավարական բարեփոխումների օրակարգի վրա լիարժեք կենտրոնանալու հնարավորություն իրականում չենք ունեցել։
Ընտրությունները, այս նոր շրջանը, ԵՄ-ի հետ մեր հարաբերությունների նոր մակարդակն ու նոր ծավալը մեզ համար ստեղծում են պատմական շանս, և մենք մեր ռազմավարությունը հստակ հայտարարել ենք։ Խնդիր համար առաջինը, որը մենք պետք է լուծենք, լիարժեք, անկեղծ և ամբողջական համապատասխանությունն է ԵՄ չափանիշներին։ Սա առաջին ռազմավարական խնդիրն է, որը մենք պետք է լուծենք, որից հետո արդեն առավել կոնկրետ իրագործման օրակարգ կարող է դառնալ Եվրոպական միության լիարժեք անդամ դառնալու խնդիրը, որն արդեն քաղաքական հարց է։
Բայց, ինչպես նախկինում ասել եմ, երբ մենք լիարժեք և անկեղծորեն համապատասխան կլինենք ԵՄ չափանիշներին, դա մեզ հնարավորություն կտա լինել ԵՄ լիարժեք անդամ։ Սակայն դա նաև քաղաքական հարց է, որը կախված է ամենատարբեր գործոններից։
Եթե մեզ հաջողվի դառնալ ԵՄ անդամ, դա կլինի շատ մեծ ձեռքբերում։ Եթե ինչ-որ պատճառով ԵՄ-ը որոշի, որ այլևս չի ընդլայնվում, այդ դեպքում մենք նույնպես մեծապես շահած դուրս կգանք, որովհետև կլինենք երկիր, որը լիարժեք համապատասխանում է ԵՄ չափանիշներին։
Սա ԵՄ-ի համար չի արվում, սա արվում է Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների, Հայաստանի Հանրապետության համար, և սա այն ռազմավարական նպատակն է, որը մենք հետապնդում ենք։
Իհարկե, նոր հնարավորությունները, որոնք բացվում են տարածաշրջանային կապուղիների բացման հետ կապված, նույնպես շատ կարևոր են։ Ի վերջո, նախընտրական շրջանում ես առիթ եմ ունեցել բազմիցս ասելու, որ Հայաստանը կոնֆլիկտի փակուղուց վերածվում է խաղաղության խաչմերուկի, և սա պատմական իրադարձություն է։ Մենք շնորհակալ ենք ԵՄ-ին, որ մեր այս ջանքերում հետևողականորեն և ամբողջապես աջակցում է Հայաստանի Հանրապետությանը և Հայաստանի ժողովրդին, և, իհարկե, մենք դա շատ բարձր ենք գնահատում։
Նույնիսկ հիմա, երբ հետադարձ հայացք ենք գցում, աներևակայելի է, թե վերջին տարիներին ինչ արագությամբ են զարգացել ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունները, և որևէ նշան չկա, որ զարգացման այդ տեմպերը դանդաղելու են, և ես դրա համար շատ ուրախ եմ»,- նշեց Նիկոլ Փաշինյանը:

Первой задачей, которую мы должны решить, является полное, искреннее и всестороннее соответствие стандартам ЕС. Пашинян
02-07-2026 13:28 Армения Экономика
1lurer. ЕС уже очень долгое время является главным партнером Армении в области демократических реформ, кстати, еще до революции 2018 года. Другой вопрос, насколько эффективно и искренне реализовывался этот повестка дня. Об этом на совместной пресс-конференции с президентом Европейской комиссии Урсулой фон дер Ляйен сказал премьер-министр Никол Пашинян, отвечая на вопрос журналиста Общественного телевидения о отношениях с ЕС:
«Сейчас, после выборов, я также считаю очень важным, чтобы мы, как я уже говорил, перезапустили повестку демократических реформ в Армении, потому что в предыдущий период, да, мы были последовательны на этом пути реформ, но это постоянно сочеталось с какими-то большими проблемами — COVID-19, война, послевоенная ситуация. То есть у нас фактически не было возможности полностью сосредоточиться на повестке демократических реформ.
Выборы, этот новый этап, новый уровень и новый объем наших отношений с ЕС создают для нас исторический шанс, и мы четко заявили о нашей стратегии. Первой задачей, которую мы должны решить, является полное, искреннее и всестороннее соответствие стандартам ЕС. Это первая стратегическая задача, которую мы должны решить, после чего вопрос о том, чтобы стать полноправным членом Европейского Союза, может стать более конкретным вопросом реализации, который уже является политическим вопросом.
Но, как я уже говорил ранее, когда мы будем полностью и искренне соответствовать стандартам ЕС, это даст нам возможность стать полноправным членом ЕС. Однако это также политический вопрос, который зависит от самых различных факторов.
Если нам удастся стать членом ЕС, это будет очень большим достижением. Если по какой-то причине ЕС решит, что больше не будет расширяться, тогда мы тоже выйдем с большими преимуществами, потому что будем страной, которая полностью соответствует стандартам ЕС.
Это делается не для ЕС, это делается для граждан Республики Армения, для Республики Армения, и это та стратегическая цель, которую мы преследуем.
Конечно, новые возможности, которые открываются в связи с открытием региональных транспортных коридоров, также очень важны. В конце концов, в предвыборный период у меня была возможность многократно говорить, что Армения из тупика конфликта превращается в перекресток мира, и это историческое событие. Мы благодарны ЕС за то, что он последовательно и полностью поддерживает Республику Армения и народ Армении в наших усилиях, и, конечно, мы это очень высоко ценим.
Даже сейчас, когда мы оглядываемся назад, невероятно, с какой скоростью развивались отношения РА-ЕС в последние годы, и нет никаких признаков того, что темпы этого развития замедлятся, и я очень этому рад»,- отметил Никол Пашинян: