Առաջին խնդիրը, որ պետք է լուծենք, լիարժեք, անկեղծ և ամբողջական համապատասխանությունն է ԵՄ չափանիշներին. Փաշինյան
02-07-2026 13:34 Հայաստան Տնտեսություն
1lurer. ԵՄ-ը շատ երկար ժամանակ Հայաստանի թիվ մեկ գործընկերն է ժողովրդավարական բարեփոխումների գործում. իմիջիայլոց, նաև 2018 թվականի հեղափոխությունից առաջ։ Այլ խնդիր է, թե ինչ արդյունավետությամբ և ինչ անկեղծությամբ է այդ օրակարգն իրականացվել։ Այդ մասին Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենի հետ համատեղ ասուլիսին ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ պատասխանելով Հանրային հեռուստաընկերության լրագրողի՝ ԵՄ-ի հետ հարաբերությունների վերաբերյալ հարցին:
«Հիմա՝ ընտրություններից հետո, նաև շատ կարևոր առիթ եմ համարում, որ մենք, ինչպես ասել եմ, Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումների օրակարգը ռեստարտի ենթարկենք, որովհետև նախորդ շրջանում, այո, մենք հետևողական ենք եղել այդ բարեփոխումների ճանապարհին, բայց այն անընդհատ զուգակցվել է ինչ-որ մեծ խնդիրներով՝ COVID-19, պատերազմ, հետպատերազմական իրավիճակ։ Այսինքն՝ մենք գործնականում ժողովրդավարական բարեփոխումների օրակարգի վրա լիարժեք կենտրոնանալու հնարավորություն իրականում չենք ունեցել։
Ընտրությունները, այս նոր շրջանը, ԵՄ-ի հետ մեր հարաբերությունների նոր մակարդակն ու նոր ծավալը մեզ համար ստեղծում են պատմական շանս, և մենք մեր ռազմավարությունը հստակ հայտարարել ենք։ Խնդիր համար առաջինը, որը մենք պետք է լուծենք, լիարժեք, անկեղծ և ամբողջական համապատասխանությունն է ԵՄ չափանիշներին։ Սա առաջին ռազմավարական խնդիրն է, որը մենք պետք է լուծենք, որից հետո արդեն առավել կոնկրետ իրագործման օրակարգ կարող է դառնալ Եվրոպական միության լիարժեք անդամ դառնալու խնդիրը, որն արդեն քաղաքական հարց է։
Բայց, ինչպես նախկինում ասել եմ, երբ մենք լիարժեք և անկեղծորեն համապատասխան կլինենք ԵՄ չափանիշներին, դա մեզ հնարավորություն կտա լինել ԵՄ լիարժեք անդամ։ Սակայն դա նաև քաղաքական հարց է, որը կախված է ամենատարբեր գործոններից։
Եթե մեզ հաջողվի դառնալ ԵՄ անդամ, դա կլինի շատ մեծ ձեռքբերում։ Եթե ինչ-որ պատճառով ԵՄ-ը որոշի, որ այլևս չի ընդլայնվում, այդ դեպքում մենք նույնպես մեծապես շահած դուրս կգանք, որովհետև կլինենք երկիր, որը լիարժեք համապատասխանում է ԵՄ չափանիշներին։
Սա ԵՄ-ի համար չի արվում, սա արվում է Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների, Հայաստանի Հանրապետության համար, և սա այն ռազմավարական նպատակն է, որը մենք հետապնդում ենք։
Իհարկե, նոր հնարավորությունները, որոնք բացվում են տարածաշրջանային կապուղիների բացման հետ կապված, նույնպես շատ կարևոր են։ Ի վերջո, նախընտրական շրջանում ես առիթ եմ ունեցել բազմիցս ասելու, որ Հայաստանը կոնֆլիկտի փակուղուց վերածվում է խաղաղության խաչմերուկի, և սա պատմական իրադարձություն է։ Մենք շնորհակալ ենք ԵՄ-ին, որ մեր այս ջանքերում հետևողականորեն և ամբողջապես աջակցում է Հայաստանի Հանրապետությանը և Հայաստանի ժողովրդին, և, իհարկե, մենք դա շատ բարձր ենք գնահատում։
Նույնիսկ հիմա, երբ հետադարձ հայացք ենք գցում, աներևակայելի է, թե վերջին տարիներին ինչ արագությամբ են զարգացել ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունները, և որևէ նշան չկա, որ զարգացման այդ տեմպերը դանդաղելու են, և ես դրա համար շատ ուրախ եմ»,- նշեց Նիկոլ Փաշինյանը:

The first issue we need to address is full, sincere, and complete compliance with EU standards. Pashinyan
02-07-2026 13:28 Armenia Economy
1lurer. The EU has been Armenia's number one partner for a very long time in terms of democratic reforms, including before the 2018 revolution. The question is how effectively and sincerely this agenda has been implemented. Prime Minister Nikol Pashinyan said this during a joint press conference with European Commission President Ursula von der Leyen, responding to a question from a Public Television journalist regarding relations with the EU.
«Now, after the elections, I also consider it a very important opportunity to restart the agenda of democratic reforms in Armenia, because in the previous period, yes, we have been consistent on the path of these reforms, but it has constantly been accompanied by some major issues—COVID-19, war, post-war situation. In other words, we practically have not had the opportunity to fully focus on the agenda of democratic reforms.
The elections, this new phase, the new level and new volume of our relations with the EU create a historic chance for us, and we have clearly stated our strategy. The first issue we need to address is full, sincere, and complete compliance with EU standards. This is the first strategic issue we need to solve, after which the issue of becoming a full member of the European Union can become a more specific implementation agenda, which is already a political question.
But, as I have said before, when we fully and sincerely comply with EU standards, it will give us the opportunity to be a full member of the EU. However, this is also a political question that depends on various factors.
If we succeed in becoming an EU member, it will be a significant achievement. If for some reason the EU decides not to expand anymore, then we will also come out greatly benefited, because we will be a country that fully meets EU standards.
This is not done for the EU; this is done for the citizens of the Republic of Armenia, for the Republic of Armenia, and this is the strategic goal we pursue.
Of course, the new opportunities that arise with the opening of regional corridors are also very important. After all, during the pre-election period, I had the opportunity to repeatedly say that Armenia is transforming from a deadlock of conflict into a crossroads of peace, and this is a historic event. We are grateful to the EU for consistently and fully supporting the Republic of Armenia and the people of Armenia in our efforts, and of course, we highly appreciate that.
Even now, when we look back, it is incredible how rapidly the relations between the RA and the EU have developed in recent years, and there is no sign that the pace of development will slow down, and I am very happy about that»,- noted Nikol Pashinyan: