Տարբեր մոտեցումների միջոցով մենք պատրաստ ենք սատարել ձեզ. ֆոն դեր Լայենը՝ ռուսական գազից և էներգետիկ ենթակառուցվածքներից կախվածությունը հաղթահարելու մասին
02-07-2026 13:02 Հայաստան Տնտեսություն
1lurer. ՀՀ-ԵՄ մերձեցման շրջանակներում, եթե ՌԴ-ն որոշի դադարեցնել գազի մատակարարումը կամ գինը օգտագործել որպես քաղաքական ճնշման գործիք, ի՞նչ աջակցություն կարող է տրամադրել ԵՄ-ն։ Լրագրողի այս հարցին ի պատասխան՝ Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը ասաց հետևյալը.
«Ինչ վերաբերում է էներգակիրներին, ձեզ անհրաժեշտ է ռազմավարական, բազմաշերտ և համապարփակ մոտեցում։ Ճիշտ այնպես, ինչպես մենք օգնում ենք Հայաստանին բազմազանեցնել առևտուրը, ինչը մեծացնում է դիմակայունությունը և ուժեղացնում Հայաստանը, մենք ուզում ենք Հայաստանին օգնել նաև բազմազանեցնել իր էներգամատակարարումները։
Ահա թե ինչու հաջորդ շաբաթ ԵՄ-ից մի խումբ փորձագետներ կժամանեն Հայաստան։ Մենք հարուստ փորձ ունենք նման իրավիճակների հետ։ Մենք Ուկրաինայում և Մոլդովայում անցել ենք դրա միջով։ Մենք փորձ ենք կուտակել, և մենք ինքներս՝ ԵՄ-ում, բախվել ենք այդ իրավիճակի տարրերին։ Մենք հարուստ փորձ ենք կուտակել, թե ինչպես բազմազանեցնել էներգակիրների մատակարարումը։
Մենք ներդրում ենք անում տարածաշրջանային էներգետիկ անվտանգության մեջ՝ բացելով էլեկտրաէներգիայի փոխկապակցման նոր երթուղիներ և ստեղծելով ավելի ամուր տարածաշրջանային էներգետիկ ցանցեր։ Սա ներառում է 25 մլն եվրոյի աջակցություն Կովկասյան փոխանցման նախագծին։
Մենք նաև Հայաստանին սատարում ենք վերականգնվող էներգետիկայի արտադրության զարգացման գործում՝ օգտագործելով երկրի սեփական նշանակալի ներքին ռեսուրսները։ Երբ դուք Հայաստանում ինքներդ եք արտադրում ձեր էներգիան, դա մեծացնում է անկախությունը և ապահովում էներգետիկ անվտանգություն ու դիմակայունություն։
Այս տարբեր մոտեցումների միջոցով մենք պատրաստ ենք ձեզ սատարել այն իրավիճակում, որին մենք ինքներս քաջ ծանոթ ենք»։

Through various approaches, we are ready to support you, said von der Leyen about overcoming dependence on Russian gas and energy infrastructure.
02-07-2026 12:58 Armenia Economy
1lurer. In the context of Armenia-EU rapprochement, if Russia decides to halt gas supplies or use the price as a tool for political pressure, what support can the EU provide? In response to this question from a journalist, European Commission President Ursula von der Leyen said the following.
«When it comes to energy resources, you need a strategic, multi-layered, and comprehensive approach. Just as we are helping Armenia diversify its trade, which increases resilience and strengthens Armenia, we also want to help Armenia diversify its energy supplies.
This is why next week a group of experts from the EU will arrive in Armenia. We have rich experience with such situations. We have gone through this in Ukraine and Moldova. We have accumulated experience, and we ourselves in the EU have faced elements of this situation. We have rich experience in how to diversify energy supply sources.
We are investing in regional energy security by opening new electricity interconnection routes and creating stronger regional energy networks. This includes 25 million euros in support for the Caucasus Transmission Project.
We are also supporting Armenia in the development of renewable energy production by utilizing the country's significant domestic resources. When you produce your own energy in Armenia, it increases independence and ensures energy security and resilience.
Through these various approaches, we are ready to support you in the situation we are all too familiar with».