Տարբեր մոտեցումների միջոցով մենք պատրաստ ենք սատարել ձեզ. ֆոն դեր Լայենը՝ ռուսական գազից և էներգետիկ ենթակառուցվածքներից կախվածությունը հաղթահարելու մասին
02-07-2026 13:02 Հայաստան Տնտեսություն
1lurer. ՀՀ-ԵՄ մերձեցման շրջանակներում, եթե ՌԴ-ն որոշի դադարեցնել գազի մատակարարումը կամ գինը օգտագործել որպես քաղաքական ճնշման գործիք, ի՞նչ աջակցություն կարող է տրամադրել ԵՄ-ն։ Լրագրողի այս հարցին ի պատասխան՝ Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը ասաց հետևյալը.
«Ինչ վերաբերում է էներգակիրներին, ձեզ անհրաժեշտ է ռազմավարական, բազմաշերտ և համապարփակ մոտեցում։ Ճիշտ այնպես, ինչպես մենք օգնում ենք Հայաստանին բազմազանեցնել առևտուրը, ինչը մեծացնում է դիմակայունությունը և ուժեղացնում Հայաստանը, մենք ուզում ենք Հայաստանին օգնել նաև բազմազանեցնել իր էներգամատակարարումները։
Ահա թե ինչու հաջորդ շաբաթ ԵՄ-ից մի խումբ փորձագետներ կժամանեն Հայաստան։ Մենք հարուստ փորձ ունենք նման իրավիճակների հետ։ Մենք Ուկրաինայում և Մոլդովայում անցել ենք դրա միջով։ Մենք փորձ ենք կուտակել, և մենք ինքներս՝ ԵՄ-ում, բախվել ենք այդ իրավիճակի տարրերին։ Մենք հարուստ փորձ ենք կուտակել, թե ինչպես բազմազանեցնել էներգակիրների մատակարարումը։
Մենք ներդրում ենք անում տարածաշրջանային էներգետիկ անվտանգության մեջ՝ բացելով էլեկտրաէներգիայի փոխկապակցման նոր երթուղիներ և ստեղծելով ավելի ամուր տարածաշրջանային էներգետիկ ցանցեր։ Սա ներառում է 25 մլն եվրոյի աջակցություն Կովկասյան փոխանցման նախագծին։
Մենք նաև Հայաստանին սատարում ենք վերականգնվող էներգետիկայի արտադրության զարգացման գործում՝ օգտագործելով երկրի սեփական նշանակալի ներքին ռեսուրսները։ Երբ դուք Հայաստանում ինքներդ եք արտադրում ձեր էներգիան, դա մեծացնում է անկախությունը և ապահովում էներգետիկ անվտանգություն ու դիմակայունություն։
Այս տարբեր մոտեցումների միջոցով մենք պատրաստ ենք ձեզ սատարել այն իրավիճակում, որին մենք ինքներս քաջ ծանոթ ենք»։

Разными подходами мы готовы поддержать вас. Фон дер Ляйен о преодолении зависимости от российского газа и энергетической инфраструктуры.
02-07-2026 12:58 Армения Экономика
1lurer. В рамках сближения Армении и ЕС, если Россия решит прекратить поставки газа или использовать цену в качестве инструмента политического давления, какую поддержку может предоставить ЕС? На этот вопрос журналиста председатель Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен ответила следующее.
«Что касается энергетических ресурсов, вам необходим стратегический, многослойный и комплексный подход. Так же, как мы помогаем Армении диверсифицировать торговлю, что увеличивает устойчивость и укрепляет Армению, мы хотим помочь Армении также диверсифицировать свои энергетические поставки.
Вот почему на следующей неделе группа экспертов из ЕС приедет в Армению. У нас есть богатый опыт в подобных ситуациях. Мы прошли через это в Украине и Молдове. Мы накопили опыт, и мы сами, в ЕС, сталкивались с элементами этой ситуации. У нас есть богатый опыт в том, как диверсифицировать поставки энергетических ресурсов.
Мы инвестируем в региональную энергетическую безопасность, открывая новые маршруты для электросетевого соединения и создавая более прочные региональные энергетические сети. Это включает в себя поддержку в размере 25 миллионов евро для Кавказского трансмиссионного проекта.
Мы также поддерживаем Армению в развитии производства возобновляемой энергетики, используя значительные внутренние ресурсы страны. Когда вы сами производите свою энергию в Армении, это увеличивает независимость и обеспечивает энергетическую безопасность и устойчивость.
С помощью этих различных подходов мы готовы поддержать вас в ситуации, с которой мы сами хорошо знакомы».