Եթե ՌԴ-ն փակի իր շուկան Հայաստանի արտադրանքի համար, ԵՄ-ն կբացի դուռը հայկական արտադրատեսակների համար. Ուրսուլա ֆոն դեր Լայեն
02-07-2026 12:12 Հայաստան Տնտեսություն
1lurer. Քաջ գիտակցում ենք, որ Ռուսաստանը փորձում է ճնշում գործադրել Հայաստանի վրա՝ շատ չմոտենալու ԵՄ-ին: Մենք դա թույլ չենք տա: Մենք ձեզ կօժանդակենք դրանում: Այս մասին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ ընդլայնված կազմով հանդիպմանն ասել է Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը:
«Ես այստեղ եմ աներկբա հայտարարելու, որ եթե Ռուսաստանը փակի իր շուկան Հայաստանի արտադրանքի համար, ԵՄ-ն կբացի դուռը հայկական արտադրատեսակների համար ԵՄ 450 միլիոնանոց սպառողների շուկայում:
Մենք ուզում ենք սատարել մեր բարեկամներին խաղաղության պրոցեսում: Մենք ուզում ենք նաև ներդրումներ անել փոխկապակցվածության ծրագրերի մեջ, որոնք կապում են ԵՄ-ն Հարավային Կովկասի և Կենտրոնական Ասիայի հետ: Եվ Հայաստանը, շնորհիվ իր աշխարհագրական դիրքի, կենսական դեր է խաղում: Մենք այժմ 200 մլն եվրո ենք տրամադրել, որը մինչև երկու միլիարդ կարող ենք լծակավորել»,- ասել է Լայենը:

If Russia closes its market to Armenian products, the EU will open the door to Armenian goods. Ursula von der Leyen
02-07-2026 12:12 Armenia Economy
1lurer. We are well aware that Russia is trying to exert pressure on Armenia to not get too close to the EU. We will not allow this. We will support you in this. This was stated by the President of the European Commission, Ursula von der Leyen, during a meeting with Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan in an expanded format:
«I am here to unequivocally declare that if Russia closes its market to Armenian products, the EU will open the door for Armenian products in the market of 450 million consumers in the EU:
We want to support our friends in the peace process. We also want to invest in connectivity projects that link the EU with the South Caucasus and Central Asia. And Armenia, thanks to its geographical position, plays a vital role. We are now providing 200 million euros, which we can leverage up to two billion»,- said Leyen: