Եթե ՌԴ-ն փակի իր շուկան Հայաստանի արտադրանքի համար, ԵՄ-ն կբացի դուռը հայկական արտադրատեսակների համար. Ուրսուլա ֆոն դեր Լայեն
02-07-2026 12:12 Հայաստան Տնտեսություն
1lurer. Քաջ գիտակցում ենք, որ Ռուսաստանը փորձում է ճնշում գործադրել Հայաստանի վրա՝ շատ չմոտենալու ԵՄ-ին: Մենք դա թույլ չենք տա: Մենք ձեզ կօժանդակենք դրանում: Այս մասին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ ընդլայնված կազմով հանդիպմանն ասել է Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը:
«Ես այստեղ եմ աներկբա հայտարարելու, որ եթե Ռուսաստանը փակի իր շուկան Հայաստանի արտադրանքի համար, ԵՄ-ն կբացի դուռը հայկական արտադրատեսակների համար ԵՄ 450 միլիոնանոց սպառողների շուկայում:
Մենք ուզում ենք սատարել մեր բարեկամներին խաղաղության պրոցեսում: Մենք ուզում ենք նաև ներդրումներ անել փոխկապակցվածության ծրագրերի մեջ, որոնք կապում են ԵՄ-ն Հարավային Կովկասի և Կենտրոնական Ասիայի հետ: Եվ Հայաստանը, շնորհիվ իր աշխարհագրական դիրքի, կենսական դեր է խաղում: Մենք այժմ 200 մլն եվրո ենք տրամադրել, որը մինչև երկու միլիարդ կարող ենք լծակավորել»,- ասել է Լայենը:

Если Россия закроет свой рынок для армянской продукции, ЕС откроет двери для армянских товаров. Урсула фон дер Ляйен
02-07-2026 12:12 Армения Экономика
1lurer. Мы хорошо понимаем, что Россия пытается оказать давление на Армению, чтобы она не слишком сближалась с ЕС. Мы этого не допустим. Мы вас в этом поддержим. Об этом на расширенной встрече с премьер-министром Армении Николом Пашиняном заявила президент Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен:
«Я здесь, чтобы недвусмысленно заявить, что если Россия закроет свой рынок для армянской продукции, ЕС откроет двери для армянских товаров на рынке 450 миллионов потребителей ЕС:
Мы хотим поддержать наших друзей в процессе мира. Мы также хотим инвестировать в проекты взаимосвязанности, которые связывают ЕС с Южным Кавказом и Центральной Азией. И Армения, благодаря своему географическому положению, играет жизненно важную роль. Мы сейчас выделили 200 миллионов евро, которые можем увеличить до двух миллиардов»,- сказала Ляйен.