ինչու՞ այն հիմա նորմալ չէ
Որպեսզի երկիրը նորմալ պետություն լինի, անհրաժեշտ է ապահովել, որ կամ նախարարները լինեն իրենց ոլորտներում բարձր որակավորում ունեցող մասնագետներ, կամ նախարարների և պետության խորհրդականները նույնպես բարձր որակավորում ունենան։ Միայն այդ դեպքում բարձրակարգ մասնագետները կմասնակցեն երկրի կառավարմանը։
Սա պետք է ակնհայտ լինի ցանկացած դպրոցի միջին աշակերտի համար։
Այնուամենայնիվ, զարմանալի է, որ ո՛չ ներկայիս իշխանությունները, ո՛չ էլ իշխանության ձգտող որևէ ուժ սա չեն հասկանում։
Իրականում իրավիճակը շատ ավելի վատ է։ Մարդկանց մեծ մասը պարզապես չի հասկանում, թե ով է այս ոլորտի մասնագետը և ինչպես գտնել նրան։ Սա հիմնավորելու համար եկեք նայենք Հայաստանում գիտության վիճակին։ Կրթության, գիտության նախարարությունը (և այլն) և Գիտության կոմիտեն մշակել են գիտնականների վարկանիշները գնահատելու մեթոդներ, և պարզվում է, որ իրենց առաջարկած վարկանիշների համաձայն՝ լեգենդար գիտնական և մաթեմատիկոս Ս. Մերգելյանը կարող է լինել միայն (պարզապես պատկերացրեք!!!) կրտսեր գիտաշխատող։ Որքա՞ն հակակրանք պետք է ունենա պաշտոնյան իր հայրենիքի նկատմամբ՝ նման բան առաջարկելու համար։
Ինչպե՞ս կարող է Հայաստանը նորմալ երկիր լինել,
եթե նրա լեգենդար գիտնականներին այդքան ցածր են գնահատում։
Սա հստակ ցույց է տալիս, որ ո՛չ պետությունը, ո՛չ նրա բյուրոկրատիան, ո՛չ էլ ընդդիմությունը ոչինչ չեն հասկանում պրոֆեսիոնալիզմից։ Հետաքրքիր է, որ ոչ մի պաշտոնյա (Ակադեմիայում, նախարարությունում կամ կոմիտեում) չի նկատել վերոնշյալ վրդովմունքը. համենայն դեպս, ոչ ոք չի ասել, որ նման վրդովմունքը պետք է շտկվի։
Հետևաբար, պետության հիմնական խնդիրն է հասկանալ, թե ովքեր են տվյալ ոլորտի մասնագետները։ Բայց նույնիսկ դա բավարար չէ։ Անհրաժեշտ է ընտրել ոչ միայն մասնագետների, այլև նրանց, ովքեր ունեն իրենց ոլորտում իրավիճակը բարելավելու տեսլական։
Սրանք հենց այնպիսի մասնագետներ են, որոնք անհրաժեշտ են երկրին. Սրանք այնպիսի մասնագետներ են, որոնք պետք է ծառայեն որպես նախարարությունների և ամբողջ պետության գլխավոր խորհրդականներ։
Համապատասխանաբար, երկիրը պետք է կառավարեն միայն այն ուժերը, որոնք ունակ են ներկայացնելու իրենց ապագա մասնագիտական ​​պաշտոնյաների կամ իրենց ապագա մասնագիտական ​​և տեսլական ունեցող գլխավոր խորհրդականների թիմեր։

why it's not normal now.
For a country to be a normal state, it's necessary to ensure that either ministers are highly qualified professionals in their fields or that advisers to ministers and the state are also highly qualified. Only then will high-class professionals participate in governing the country.
This should be obvious to any average school student.
However, it's astonishing that neither the current authorities nor any force seeking power understands this.
The situation is actually much worse. Most simply don't understand what a professional in a given field is and how to find one.To substantiate this, let's look at the state of science in Armenia. The Ministry of Education, Science (etc.) and the Science Committee devised methods for assessing scientists' ratings, and it turns out that, according to their proposed ratings, the legendary scientist and mathematician S. Mergelyan can only be (just imagine!!!) a junior research fellow. How much of a dislike for his homeland must an official have for suggesting such a thing?
How can Armenia be a normal country
if its legendary scientists are held in such low regard!?
This clearly demonstrates that neither the state, nor its bureaucracy, nor the opposition understands anything about professionalism. Interestingly, not a single official (in the Academy, the Ministry, or the Committee) noticed the aforementioned outrage; at least, no one said that such an outrage needs to be corrected.
Therefore, the state's primary task is to understand who the professionals in a given field are. But even this is not enough. It is necessary to select not only professionals, but also those who have a vision for improving the situation in their field.
These are precisely the kind of professionals the country needs; These are the kind of professionals who should serve as Chief Advisors to ministries and the state as a whole.
Accordingly, the country should be governed only by those forces capable of producing teams of future professional officials or professional and visionary future Chief Advisors.