Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախումբն ազդարարեց Khachaturian Rooftop-ի հանդիսավոր բացումը
«Արամ Խաչատրյան» համերգասրահի պատմության մեջ գրանցվեց նոր էջ․ Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախումբ առաջին անգամ դուրս եկավ ավանդական բեմի սահմաններից՝ հանդիսատեսին ներկայանալով անմիջապես բաց երկնքի տակ։ Հուլիսի 27-ին, «Երևան գալա» համերգով հանդիսավոր կերպով ազդարարվեց համերգասրահի մեծ տանիքի՝ Khachaturian Rooftop-ի բացումը։
Մայրամուտի ոսկեզօծ շողերի ներքո մայրաքաղաքի ամենագեղեցիկ տանիքում հնչեցին Երևանի մասին բոլոր ժամանակների սիրված ու հարազատ երգերը՝ «Գարուն Երևան», «Իմ Երևան», «Երևան, իմ բարի քաղաք», «Երևանի սիրուն աղջիկ» և այլ ստեղծագործություններ։ Հայաստանի առաջին և գլխավոր՝ Ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի կատարմամբ դրանք ստացան հարուստ սիմֆոնիկ հնչողություն։ Կատարումներն ուղեկցվում էին շքեղ 3D լուսային անիմացիաներով և մեծ էկրանին ցուցադրվող տեսաշարերով, ինչն էլ ավելի տեսարժան ու տպավորիչ դարձրեց այդ յուրահատուկ երեկոն:
Համերգը ղեկավարում էին Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Էդուարդ Թոփչյանը և դիրիժոր Յարոսլավ Բիչկով։ Ազգային ֆիլհարմոնիկի հետ միասին Khachaturian Rooftop-ում բեմ բարձրացան հայկական բեմի սիրված կատարողները՝ Սոնա Ռուբենյանը, Մաշա Մնջոյանը, Սյուզաննա Մելքոնյանը, Արթուր Աղաջանովը, Գուրգեն Բավեյանը և Ռոման Խնկոյանը։ Երեկոյի հատուկ հյուրն էր սիրված օպերային երգիչ, տենոր Լիպարիտ Ավետիսյանը:
Khachaturian Rooftop-ի նախագծի գաղափարի հեղինակ, Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի և «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահի տնօրեն Նորայր Նազարյանը նշում է, որ դեռևս 5 տարի առաջ տնօրենի կարգավիճակում այս համերգասրահ ոտք դնելուց ի վեր իր գլխավոր նպատակներից է եղել այն, որ մեր երկրի ամենագեղեցիկ և պատմական համերգասրահներից մեկն ամեն առումով համապատասխանի միջազգային բարձր ստանդարտնեի. «Շատ աշխատանքներ արդեն արված են: Khachaturian Rooftop-ը, կարելի է ասել, համերգասրահի վերջին տարածքն էր, որ դեռևս չէր շահագործվել ի նպաստ մեր հանդիսատեսի և աշխատակիցների: Կարծում եմ, որ Թամանյանն անգամ նախատեսել էր, որ ապագայում նման բան կլինի, քանի որ շենքի ճարտարապետությունն այնպիսին է, որ այս տարածքը պարզապես հնարավոր չէ պարապ թողնել: Վստահ եմ, որ համերգասրահի այս նոր, բացօթյա հարթակում բազում իրադարձային երեկոներ ենք վայելելու: Իմ շնորհակալությունն եմ հայտնում «ԱյԴի Բանկ»-ին, որն այսօրվա յուրօրինակ երաժշտական երեկոյի գլխավոր գործընկերն է: Բանկն այս տարի նշում է իր հիմնադրման 35-ամյակը: Ուրախ ենք, որ բանկի հոբելյանական միջոցառումներն այս երեկո մեկնարկում ենք միասին: Շնորհավորում եմ մեր գործընկերներին և շնորհակալություն հայտնում արվեստի կողքին լինելու համար»:
Վերջին տարիներին «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահն ապրում է իր իսկական վերածնունդը․ իրականացվել են հսկայական բարեփոխումներ, և բազմաթիվ նորամուծություններ են կյանքի կոչվել համերգասրահի տնօրինության նախաձեռնությամբ։ Khachaturian Rooftop-ի բացումն այդ լայնամասշտաբ ծրագրերի կարևորագույն փուլերից մեկն է, որը երևանցիներին և մայրաքաղաքի հյուրերին կպարգևի մշակութային նոր ձևաչափի միջոցառումներ վայելելու հնարավորություն։
Համերգն ավարտվեց հանդիսատեսի ջերմ ծափահարությունների ներքո՝ դառնալով անկեղծ սիրո խոստովանություն մեր վարդագույն Երևանին։

Национальный филармонический оркестр Армении объявил о торжественном открытии Khachaturian Rooftop.
«Арам Хачатурян» концертный зал записал новую страницу в своей истории: Национальный филармонический оркестр Армении впервые вышел за пределы традиционной сцены, представив зрителям концерт под открытым небом. 27 июля с торжественным концертом «Ереван Гала» было объявлено об открытии большого крыла концертного зала - Khachaturian Rooftop.
Под золотыми лучами заката на самой красивой крыше столицы прозвучали любимые и родные песни о Ереване всех времен - «Весна в Ереване», «Мой Ереван», «Ереван, мой хороший город», «Прекрасная девушка Еревана» и другие произведения. Исполненные Национальным филармоническим оркестром Армении, они обрели богатое симфоническое звучание. Исполнения сопровождались великолепной 3D световой анимацией и видеорядом на большом экране, что сделало этот уникальный вечер еще более зрелищным и впечатляющим.
Концерт дирижировали художественный руководитель и главный дирижер Национального филармонического оркестра Армении Эдуард Топчян и дирижер Ярослав Бичков. Вместе с Национальным филармоническим оркестром на сцене Khachaturian Rooftop выступили любимые исполнители армянской сцены - Сона Рубенян, Маша Мнджоян, Сюзанна Мелконян, Артур Агаджанов, Гурген Бавеян и Роман Хнкоян. Специальным гостем вечера стал любимый оперный певец, тенор Липарит Аветисян.
Автор идеи проекта Khachaturian Rooftop, директор Национального филармонического оркестра Армении и концертного зала «Арам Хачатурян» Норайр Назарян отмечает, что еще 5 лет назад, когда он стал директором этого концертного зала, одной из его главных целей было сделать так, чтобы один из самых красивых и исторических концертных залов нашей страны соответствовал международным высоким стандартам: «Много работы уже проделано. Khachaturian Rooftop, можно сказать, был последним пространством концертного зала, которое еще не использовалось в интересах нашей аудитории и сотрудников. Я думаю, что Таманян даже предполагал, что в будущем такое произойдет, так как архитектура здания такова, что это пространство просто невозможно оставить пустым. Уверен, что на этой новой открытой площадке концертного зала мы будем наслаждаться множеством событийных вечеров. Я выражаю благодарность «АйДи Банк», который является главным партнером сегодняшнего уникального музыкального вечера. Банк в этом году отмечает 35-летие своего основания. Мы рады, что юбилейные мероприятия банка начинаются сегодня вместе с нами. Поздравляю наших партнеров и благодарю за то, что они рядом с искусством».
В последние годы «Арам Хачатурян» концертный зал переживает свое настоящее возрождение: проведены огромные реформы, и множество нововведений реализовано по инициативе руководства концертного зала. Открытие Khachaturian Rooftop является одним из важнейших этапов этих масштабных программ, которое предоставит жителям Еревана и гостям столицы возможность наслаждаться мероприятиями нового культурного формата.
Концерт завершился под теплые аплодисменты зрителей, став искренним признанием любви к нашему розовому Еревану.