Հայաստանը և Իրանը քննարկում են էներգետիկ համագործակցության ընդլայնումը. Խուդաթյան
ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանը լրագրողների հետ զրույցում անդրադարձել է հայ-իրանական էներգետիկ համագործակցությանը։
Նախարարի խոսքով՝ երկու երկրների միջև առկա է փոխադարձ հետաքրքրություն ծավալների ավելացման հարցում. «Իրանի Իսլամական Հանրապետությունն ունի ավել էլեկտրաէներգիայի կարիք, և, բնականաբար, Հայաստանի Հանրապետությունն ունի գազի կարիք»։
Խուդաթյանը նշել է, որ գազատարի թողունակությունը թույլ է տալիս ավելացնել մատակարարումները. «400 կիլովոլտ գծի կառուցումից հետո նաև էլեկտրաէներգիայի մատակարարման ծավալը կկարողանանք ավելի մեծացնել»։
Ըստ նախարարի՝ այս պահին ձևավորվել է աշխատանքային խումբ, որը քննարկում է գործարքի ընդլայնման մանրամասներն ու հստակ ժամկետները։
Պատասխանելով այն հարցին, թե արդյոք իրանական գազը դիտարկվում է որպես ռուսական գազի փոխարինող՝ նախարարը շեշտել է, որ սա տարիներ շարունակ գործող բնականոն գործընթաց է, և որևէ «մտահոգություն» չկա. «Կա աշխատանքային պրոցես, այդ տրամաբանության մեջ մենք արդեն բազմաթիվ տարիներ, 12 ամիս գրաֆիկով, այս գործարքն իրականացրել ենք»։

Армения и Иран обсуждают расширение энергетического сотрудничества. Худатян
Министр территориального управления и инфраструктур Армении Давид Худатян в разговоре с журналистами затронул тему армяно-иранского энергетического сотрудничества.
По словам министра, между двумя странами существует взаимный интерес в вопросе увеличения объемов. «Исламская Республика Иран нуждается в большем количестве электроэнергии, и, естественно, Республика Армения нуждается в газе».
Худатян отметил, что пропускная способность газопровода позволяет увеличить поставки. «После строительства линии на 400 киловольт мы также сможем значительно увеличить объемы поставок электроэнергии».
По словам министра, в данный момент сформирована рабочая группа, которая обсуждает детали расширения сделки и четкие сроки.
Отвечая на вопрос о том, рассматривается ли иранский газ как замена российскому газу, министр подчеркнул, что это нормальный процесс, который продолжается на протяжении многих лет, и нет никаких «поводов для беспокойства». «Существует рабочий процесс, в этой логике мы уже много лет, по графику в 12 месяцев, реализуем эту сделку».