Հայաստանը և Իրանը քննարկում են էներգետիկ համագործակցության ընդլայնումը. Խուդաթյան
ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանը լրագրողների հետ զրույցում անդրադարձել է հայ-իրանական էներգետիկ համագործակցությանը։
Նախարարի խոսքով՝ երկու երկրների միջև առկա է փոխադարձ հետաքրքրություն ծավալների ավելացման հարցում. «Իրանի Իսլամական Հանրապետությունն ունի ավել էլեկտրաէներգիայի կարիք, և, բնականաբար, Հայաստանի Հանրապետությունն ունի գազի կարիք»։
Խուդաթյանը նշել է, որ գազատարի թողունակությունը թույլ է տալիս ավելացնել մատակարարումները. «400 կիլովոլտ գծի կառուցումից հետո նաև էլեկտրաէներգիայի մատակարարման ծավալը կկարողանանք ավելի մեծացնել»։
Ըստ նախարարի՝ այս պահին ձևավորվել է աշխատանքային խումբ, որը քննարկում է գործարքի ընդլայնման մանրամասներն ու հստակ ժամկետները։
Պատասխանելով այն հարցին, թե արդյոք իրանական գազը դիտարկվում է որպես ռուսական գազի փոխարինող՝ նախարարը շեշտել է, որ սա տարիներ շարունակ գործող բնականոն գործընթաց է, և որևէ «մտահոգություն» չկա. «Կա աշխատանքային պրոցես, այդ տրամաբանության մեջ մենք արդեն բազմաթիվ տարիներ, 12 ամիս գրաֆիկով, այս գործարքն իրականացրել ենք»։

Armenia and Iran are discussing the expansion of energy cooperation, Khudatyan stated.
The Minister of Territorial Administration and Infrastructure of the Republic of Armenia, Davit Khudatyan, has addressed the energy cooperation between Armenia and Iran in a conversation with journalists.
According to the minister, there is mutual interest between the two countries in increasing volumes. “The Islamic Republic of Iran has a greater need for electricity, and, naturally, the Republic of Armenia has a need for gas,” he stated.
Khudatyan noted that the capacity of the gas pipeline allows for an increase in supplies. “After the construction of the 400-kilovolt line, we will also be able to increase the volume of electricity supply,” he added.
According to the minister, a working group has currently been formed to discuss the details and specific timelines for expanding the agreement.
In response to the question of whether Iranian gas is considered a substitute for Russian gas, the minister emphasized that this is a normal process that has been ongoing for years, and there are no “concerns.” “There is a working process; in this logic, we have been implementing this agreement for many years, on a 12-month schedule,” he said.