Քննությամբ պարզվել է՝ տեղի ունեցածը սպանություն է, ոչ թե հանկարծամահություն. անձը կալանավորվել է
2026 թվականի հուլիսի 22-ին ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Աջափնյակ և Դավթաշեն վարչական շրջանների քննչական բաժնում հաղորդում է ստացվել այն մասին, որ նույն օրն ուշագնացության ահազանգով դեպքի վայր մեկնած շտապօգնության խումբն արձանագրել է Ն.Ռ.-ի մահը։
Նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակում կատարված ծավալուն քննչական և վարութային գործողությունների, ինչպես նաև ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության ծառայողների կողմից ձեռնարկած օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ տեղի ունեցածը ոչ թե հանկարծամահություն է, այլ սպանություն:
Մասնավորապես՝ պարզվել է, որ Երևան քաղաքի Սիսակյան փողոցի 4-րդ շենքում գումարային հարցերի շուրջ առաջացած վիճաբանության ընթացքում տղամարդը հարվածներ հասցնելով սպանել է տուժողին, ապա ահազանգել է շտապօգնություն և հայտնել, թե իբր տուժողն ուշագնաց է եղել:
Դատաբժշկական փորձագետի կողմից տրված նախնական ախտորոշման համաձայն՝ տուժողի մահը վրա է հասել գլխի, պարանոցի, կրծքավանդակի փակ, բութ վնասվածքների հետևանքով զարգացած շոկից:
Ձեռք բերված փաստական տվյալների հիման վրա քննիչը միջնորդություն է ներկայացրել հսկող դատախազին՝ ենթադրյալ հանցանք կատարած անձի նկատմամբ Քրեական օրենսգրքի 155-րդ հոդվածի 1-ին մասով հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու մասին, որը բավարարվել է:

В ходе расследования установлено, что произошедшее является убийством, а не случайной смертью. Лицо задержано.
29-07-2026 14:09 Армения Право
22 июля 2026 года в следственном управлении Следственного комитета РА по районам Аджапняк и Давташен города Ереван поступило сообщение о том, что в тот же день бригада скорой помощи, выехавшая на вызов об обмороке, зафиксировала смерть Н.Р.
В рамках возбужденного уголовного производства в результате проведенных обширных следственных и процессуальных действий, а также оперативно-розыскных мероприятий, предпринятых сотрудниками полиции МВД РА, было установлено, что произошедшее является не внезапной смертью, а убийством.
В частности, было установлено, что в здании по улице Сисакян в Ереване, во время возникшей ссоры по финансовым вопросам, мужчина нанес удары и убил потерпевшего, а затем вызвал скорую помощь и сообщил, что, якобы, потерпевший потерял сознание.
Согласно предварительному диагнозу, выданному судебно-медицинским экспертом, смерть потерпевшего наступила в результате шока, вызванного закрытыми, тупыми травмами головы, шеи и грудной клетки.
На основании собранных фактических данных следователь направил ходатайство прокурору надзора о возбуждении публичного уголовного преследования в отношении лица, совершившего предполагаемое преступление, по части 1 статьи 155 Уголовного кодекса, которое было удовлетворено.