Թուրքիան ՆԱՏՕ-ի գագաթաժողովից հետո ի՞նչ ուղեգիծ կդրսևորի
1in.am  ՆԱՏՕ-ի գագաթաժողովին ընդառաջ հուլիսի 2-ին Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Հաքան Ֆիդանը CNN Turk-ին ընդարձակ հարցազրույց է տվել։ Հարցին, թե արդյոք գագաթաժողովի շրջանակներում ԱՄՆ և Թուրքիայի նախագահների առանձին հանդիպում նախատեսվա՞ծ է, Ֆիդանը հստակ պատասխան չի տվել, միայն ասել է, որ Էրդողանը «մի շարք երկկողմ բանակցություններ կվարի»։ Թուրք դիվանագետը, սակայն, կրկնել է ավելի վաղ մամուլում տարածված թեզը, որ եթե Թուրքիայի նախագահից «առանձին հրավեր չստանար, Դոնալդ Թրամփը հազիվ թե մասնակցեր ՆԱՏՕ-ի գագաթաժողովին»։
Ֆիդանը Իսրայելի հասցեին շատ կոշտ հայտարարություն է արել՝ ասելով, որ այդ երկիրը «այլևս բեռ է դարձել միջազգային հանրության համար»։ Իսրայելի արտաքին գործերի նախարար Սաարը իր հերթին ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրներին կոչ է արել Թուրքիայի «ցեղասպան նկրտումները զսպել»։
Այս ֆոնին Իսրայելի վարչապետի գրասենյակը հայտնել է, որ հուլիսի 3-ին վարչապետ Նաթանյահուն ԱՄՆ նախագահի հետ հեռախոսազրույց է ունեցել։ Կողմերը պայմանավորվել են «մոտալուտ հանդիպման մասին»։ Իսրայելական vesty-ն, մինչդեռ, տեղեկություն է փոխանցել, որ խոսքը սեպտեմբերին ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի շրջանակներում «ենթադրվող հանդիպման մասին» է։
Թուրքական մամուլում իշխող տպավորություն է, որ ԱՄՆ նախագահը «պետք է չեղյալ հայտարարի Թուրքիային սպառազինությունների վաճառքի արգելքը»։ ԱՄՆ-ը Թուրքիայի նկատմամբ այդ արգելքը կիրառել է, երբ Թուրքիան Ռուսաստանից հակաօդային պաշտպանության C 400 համալիր է ձեռք բերել։
Իսրայելի և Միացյալ Նահանգների միջև «սառնություն է սկսվել» իրանա-ամերիկյան «Փոխըմբռնման մասին» հուշագրի ստորագրումից հետո։ Երուսաղեմում համոզված են, որ Իրանը «սպառնալիք կմնա, քանի դեռ կրոնապետական ռեժիմը փլուզված» չէ։ Մի շարք փորձագետներ պնդել են, որ արաբա-իսրայելական «հաշտեցումը իրատեսական» չէ, և ԱՄՆ նախագահի «Աբրահամյան համաձայնությունները» գործնականում «նվազ արդյունավետ են, քան նա կարծում» էր։
Պարզամտություն կլինի սպասել, որ ՆԱՏՕ-ի գագաթաժողովը Թուրքիայի և Իսրայելի միջև «ամերիկյան ընտրության հարցում» պարզություն է մտցնելու։ Այդուհանդերձ, եթե Թրամփ-Էրդողան առանձին հանդիպում կայանա, ապա դրա արդյունքների մասին տեղեկատվությունից և փորձագիտական գնահատականներից, թերևս, հնարավոր կլինի ենթադրել, թե ի՞նչ հեռանկար է ընտրում Թուրքիան։ Իսկ դա էական նշանակություն ունի հայ-թուրքական կարգավորման գործընթացի համար։

Какой курс Турция будет демонстрировать после саммита НАТО?
1in.am  В преддверии саммита НАТО 2 июля министр иностранных дел Турции Хакан Фидан дал обширное интервью CNN Turk. На вопрос о том, запланирована ли отдельная встреча президентов США и Турции в рамках саммита, Фидан не дал четкого ответа, лишь сказал, что Эрдоган «проведет ряд двусторонних переговоров». Однако турецкий дипломат повторил ранее распространенную в прессе тезу о том, что если Эрдоган «не получит отдельного приглашения, Дональд Трамп вряд ли примет участие в саммите НАТО».
Фидан сделал очень жесткое заявление в адрес Израиля, сказав, что эта страна «больше не является бременем для международного сообщества». Министр иностранных дел Израиля Саар, в свою очередь, призвал страны НАТО «сдерживать геноцидные устремления Турции».
На этом фоне офис премьер-министра Израиля сообщил, что 3 июля премьер-министр Нетаньяху провел телефонный разговор с президентом США. Стороны договорились о «предстоящей встрече». Израильские СМИ, тем не менее, передали информацию о том, что речь идет о «предполагаемой встрече в рамках Генеральной ассамблеи ООН в сентябре».
В турецкой прессе преобладает впечатление, что президент США «должен отменить запрет на продажу оружия Турции». США ввели этот запрет на Турцию, когда она приобрела у России зенитный ракетный комплекс С-400.
Между Израилем и Соединенными Штатами «началось охлаждение» после подписания иранско-американского «Меморандума о взаимопонимании». В Иерусалиме уверены, что Иран «останется угрозой, пока теократический режим не рухнет». Ряд экспертов утверждали, что арабо-израильское «примирение не является реалистичным», а «Соглашения Авраама» президента США на практике «менее эффективны, чем он думал».
Было бы наивно ожидать, что саммит НАТО внесет ясность в «американский выбор» между Турцией и Израилем. Тем не менее, если состоится отдельная встреча Трампа и Эрдогана, то из информации о результатах и экспертных оценок, возможно, можно будет предположить, какой курс выбирает Турция. А это имеет существенное значение для процесса армяно-турецкого урегулирования.