ՌԴ-ն և ԱՄՆ-ը հատուկ պատասխանատվություն են կրում գլոբալ անվտանգության համար. Պուտինի ուղերձը՝ Թրամփին
04-07-2026 13:16 Ռուսաստան Միջազգային
1lurer. Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը շնորհավորել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին՝ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների Անկախության 250-ամյակի կապակցությամբ:
«ԱՄՆ Անկախության հռչակագրի ստորագրումը ոչ միայն սկիզբ դրեց ձեր պետության գոյությանը, այլև դարձավ համաշխարհային պատմության կարևոր հանգրվան: Ռուսաստանն այն ժամանակ անվերապահորեն աջակցեց հյուսիսամերիկյան գաղութաբնակներին Բրիտանական տիրապետությունից ազատության համար պայքարում»,- ասված է ՌԴ նախագահի շնորհավորական ուղերձում։
Պուտինը նշել է, որ անցած երկուսուկես դարի ընթացքում երկու երկրի միջև հարաբերություններում գրվել են բազմաթիվ փառահեղ էջեր։
«Մենք դաշնակիցներ էինք երկու համաշխարհային պատերազմում, միասին ազատեցինք մարդկությունը նացիզմի սարսափներից, իսկ հետո կարևոր դեր խաղացինք ժամանակակից աշխարհակարգի հիմքերի կայացման գործում։ Եվ այսօր Ռուսաստանը և Միացյալ Նահանգները՝ որպես երկու խոշորագույն միջուկային տերություն, հատուկ պատասխանատվություն են կրում գլոբալ մասշտաբով անվտանգության և կայունության ապահովման համար»,- նշել է Կրեմլի ղեկավարը։
Նա նաև վստահություն է հայտնել, որ Մոսկվայի և Վաշինգտոնի միջև կառուցողական, իրավահավասար և փոխշահավետ կապերի հաստատումը բխում է ոչ միայն երկու ժողովրդի, այլև ամբողջ միջազգային հանրության շահերից:

Russia and the USA bear special responsibility for global security. Putin's message to Trump.
1lurer. Russian President Vladimir Putin has congratulated U.S. President Donald Trump on the occasion of the 250th anniversary of the United States Declaration of Independence:
«The signing of the U.S. Declaration of Independence not only marked the beginning of your state's existence but also became an important milestone in world history. At that time, Russia unconditionally supported the North American colonists in their struggle for freedom from British rule,» the message from the President of Russia states.
Putin noted that over the past two and a half centuries, many glorious pages have been written in the relations between the two countries.
«We were allies in both world wars, together we liberated humanity from the horrors of Nazism, and later we played an important role in establishing the foundations of the modern world order. Today, Russia and the United States, as the two largest nuclear powers, bear special responsibility for ensuring security and stability on a global scale,» the Kremlin leader stated.
He also expressed confidence that the establishment of constructive, equal, and mutually beneficial ties between Moscow and Washington serves not only the interests of both peoples but also the entire international community.