ՌԴ-ն և ԱՄՆ-ը հատուկ պատասխանատվություն են կրում գլոբալ անվտանգության համար. Պուտինի ուղերձը՝ Թրամփին
04-07-2026 13:16 Ռուսաստան Միջազգային
1lurer. Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը շնորհավորել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին՝ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների Անկախության 250-ամյակի կապակցությամբ:
«ԱՄՆ Անկախության հռչակագրի ստորագրումը ոչ միայն սկիզբ դրեց ձեր պետության գոյությանը, այլև դարձավ համաշխարհային պատմության կարևոր հանգրվան: Ռուսաստանն այն ժամանակ անվերապահորեն աջակցեց հյուսիսամերիկյան գաղութաբնակներին Բրիտանական տիրապետությունից ազատության համար պայքարում»,- ասված է ՌԴ նախագահի շնորհավորական ուղերձում։
Պուտինը նշել է, որ անցած երկուսուկես դարի ընթացքում երկու երկրի միջև հարաբերություններում գրվել են բազմաթիվ փառահեղ էջեր։
«Մենք դաշնակիցներ էինք երկու համաշխարհային պատերազմում, միասին ազատեցինք մարդկությունը նացիզմի սարսափներից, իսկ հետո կարևոր դեր խաղացինք ժամանակակից աշխարհակարգի հիմքերի կայացման գործում։ Եվ այսօր Ռուսաստանը և Միացյալ Նահանգները՝ որպես երկու խոշորագույն միջուկային տերություն, հատուկ պատասխանատվություն են կրում գլոբալ մասշտաբով անվտանգության և կայունության ապահովման համար»,- նշել է Կրեմլի ղեկավարը։
Նա նաև վստահություն է հայտնել, որ Մոսկվայի և Վաշինգտոնի միջև կառուցողական, իրավահավասար և փոխշահավետ կապերի հաստատումը բխում է ոչ միայն երկու ժողովրդի, այլև ամբողջ միջազգային հանրության շահերից:

Россия и США несут особую ответственность за глобальную безопасность. Послание Путина Трампу
1lurer. Президент России Владимир Путин поздравил президента США Дональда Трампа с 250-летием Независимости Соединенных Штатов Америки:
«Подписание Декларации независимости США не только положило начало существованию вашего государства, но и стало важной вехой в мировой истории. Россия тогда безоговорочно поддержала североамериканских колонистов в борьбе за свободу от британского владычества»,- говорится в поздравительном послании президента РФ.
Путин отметил, что за прошедшие два с половиной века в отношениях двух стран было написано множество славных страниц.
«Мы были союзниками в двух мировых войнах, вместе освободили человечество от ужасов нацизма, а затем сыграли важную роль в становлении основ современного мирового порядка. И сегодня Россия и Соединенные Штаты, как две крупнейшие ядерные державы, несут особую ответственность за обеспечение безопасности и стабильности в глобальном масштабе»,- отметил глава Кремля.
Он также выразил уверенность, что установление конструктивных, равноправных и взаимовыгодных связей между Москвой и Вашингтоном отвечает не только интересам двух народов, но и всего международного сообщества: