ՌԴ–ն, Իրանը և ՉԺՀ–ն կարող են հարթակ ստեղծել պատժամիջոցներին հակազդելու համար. Մեդվեդև
Sputnik․ Մեդվեդևը հիշեցրել է, որ նման միավորման ստեղծման գաղափարն առաջին անգամ հնչել է մի քանի տարի առաջ Սանկտ Պետերբուրգում կայացած համաժողովում:
Ռուսաստանի անվտանգության խորհրդի փոխնախագահ Դմիտրի Մեդվեդևը հնարավոր է համարել պատժամիջոցների տակ գտնվող պետությունների գործողությունների համակարգման համար միջազգային հարթակի ստեղծումը՝ անօրինական սահմանափակող միջոցներին հակազդելու նպատակով:
Լրագրողների այն հարցին` արդյոք հնարավոր է, որ «պատժամիջոցների տակ գտնվող պետությունների համայնք» ստեղծվի, Մեդվեդևը պատասխանել է, որ նման հարթակը կարող է միավորել Ռուսաստանին, Իրանին, Չինաստանին և այլ երկրներին՝ պատժամիջոցներին հակազդելու համատեղ մոտեցումներ մշակելու համար:
«Մենք կարող ենք քննարկել ինչ-որ պայմանագրի կամ առնվազն հարթակի ստեղծման գաղափարը, որտեղ պատժամիջոցների ենթարկված պետությունները կարող են ընդհանուր դիրքորոշումներ մշակել։ Հնարավոր է՝ խոսքը կարող էր վերաբերել նաև պատասխան միջոցների ներդրմանը։ Դա վերաբերում է Ռուսաստանին, Իրանին, իսկ այժմ նաև Չինաստանին, որը նույնպես ենթարկվել է պատժամիջոցների», - ասել է Մեդվեդևը։
Նա հիշեցրել է, որ նման միավորում ստեղծելու գաղափարն առաջին անգամ հնչել է մի քանի տարի առաջ Սանկտ Պետերբուրգի միջազգային իրավաբանական համաժողովում։ Մեդվեդևի խոսքով՝ նման նախաձեռնությամբ հանդես է եկել Իրանի արդարադատության նախարարը Ռուսաստանի դեմ լայնածավալ պատժամիջոցներ սահմանելուց հետո:
Մեդվեդևը նաև նշել է, որ ԱՄՆ-ի և Եվրամիության կողմից սահմանափակող միջոցներ են կիրառվել նաև մի շարք այլ պետությունների նկատմամբ: Նրա կարծիքով՝ նման պատժամիջոցներն անօրինական են և համատեղ հակազդեցություն են պահանջում։

РФ, Иран и КНР могут создать платформу для противодействия санкциям. Медведев
Sputnik․ Медведев напомнил, что идея создания такого объединения впервые прозвучала несколько лет назад на конференции, прошедшей в Санкт-Петербурге:
Заместитель председателя Совета безопасности России Дмитрий Медведев допустил возможность создания международной платформы для координации действий стран, находящихся под санкциями, с целью противодействия незаконным ограничительным мерам:
На вопрос журналистов о том, возможно ли создание «сообщества стран под санкциями», Медведев ответил, что такая платформа может объединить Россию, Иран, Китай и другие страны для разработки совместных подходов к противодействию санкциям:
«Мы можем обсудить идею создания некого договора или, по крайней мере, платформы, где страны, подвергшиеся санкциям, могут выработать общие позиции. Возможно, речь могла бы идти и о введении ответных мер. Это касается России, Ирана, а теперь также и Китая, который также подвергся санкциям», - сказал Медведев.
Он напомнил, что идея создания такого объединения впервые прозвучала несколько лет назад на международном юридическом конгрессе в Санкт-Петербурге. По словам Медведева, с такой инициативой выступил министр юстиции Ирана после введения широкомасштабных санкций против России:
Медведев также отметил, что ограничительные меры со стороны США и Европейского Союза были применены и к ряду других стран. По его мнению, такие санкции являются незаконными и требуют совместного противодействия.