ՌԴ–ն, Իրանը և ՉԺՀ–ն կարող են հարթակ ստեղծել պատժամիջոցներին հակազդելու համար. Մեդվեդև
Sputnik․ Մեդվեդևը հիշեցրել է, որ նման միավորման ստեղծման գաղափարն առաջին անգամ հնչել է մի քանի տարի առաջ Սանկտ Պետերբուրգում կայացած համաժողովում:
Ռուսաստանի անվտանգության խորհրդի փոխնախագահ Դմիտրի Մեդվեդևը հնարավոր է համարել պատժամիջոցների տակ գտնվող պետությունների գործողությունների համակարգման համար միջազգային հարթակի ստեղծումը՝ անօրինական սահմանափակող միջոցներին հակազդելու նպատակով:
Լրագրողների այն հարցին` արդյոք հնարավոր է, որ «պատժամիջոցների տակ գտնվող պետությունների համայնք» ստեղծվի, Մեդվեդևը պատասխանել է, որ նման հարթակը կարող է միավորել Ռուսաստանին, Իրանին, Չինաստանին և այլ երկրներին՝ պատժամիջոցներին հակազդելու համատեղ մոտեցումներ մշակելու համար:
«Մենք կարող ենք քննարկել ինչ-որ պայմանագրի կամ առնվազն հարթակի ստեղծման գաղափարը, որտեղ պատժամիջոցների ենթարկված պետությունները կարող են ընդհանուր դիրքորոշումներ մշակել։ Հնարավոր է՝ խոսքը կարող էր վերաբերել նաև պատասխան միջոցների ներդրմանը։ Դա վերաբերում է Ռուսաստանին, Իրանին, իսկ այժմ նաև Չինաստանին, որը նույնպես ենթարկվել է պատժամիջոցների», - ասել է Մեդվեդևը։
Նա հիշեցրել է, որ նման միավորում ստեղծելու գաղափարն առաջին անգամ հնչել է մի քանի տարի առաջ Սանկտ Պետերբուրգի միջազգային իրավաբանական համաժողովում։ Մեդվեդևի խոսքով՝ նման նախաձեռնությամբ հանդես է եկել Իրանի արդարադատության նախարարը Ռուսաստանի դեմ լայնածավալ պատժամիջոցներ սահմանելուց հետո:
Մեդվեդևը նաև նշել է, որ ԱՄՆ-ի և Եվրամիության կողմից սահմանափակող միջոցներ են կիրառվել նաև մի շարք այլ պետությունների նկատմամբ: Նրա կարծիքով՝ նման պատժամիջոցներն անօրինական են և համատեղ հակազդեցություն են պահանջում։

The Russian Federation, Iran, and China can create a platform to counteract sanctions. Medvedev
Sputnik․ Medvedev has reminded that the idea of creating such an alliance was first voiced a few years ago at a conference held in St. Petersburg:
The Deputy Chairman of the Security Council of Russia, Dmitry Medvedev, has considered the creation of an international platform for coordinating the actions of sanctioned states in order to counter illegal restrictive measures:
In response to journalists' questions about whether it is possible to create a "community of sanctioned states," Medvedev replied that such a platform could unite Russia, Iran, China, and other countries to develop joint approaches to counter sanctions:
"We can discuss the idea of creating some kind of agreement or at least a platform where sanctioned states can develop common positions. It is possible that this could also relate to the introduction of retaliatory measures. This concerns Russia, Iran, and now also China, which has also been subjected to sanctions," Medvedev said.
He reminded that the idea of creating such an alliance was first voiced a few years ago at the International Legal Conference in St. Petersburg. According to Medvedev, this initiative was put forward by the Iranian Minister of Justice after extensive sanctions were imposed against Russia:
Medvedev also noted that restrictive measures have been applied by the US and the European Union against several other countries as well. In his opinion, such sanctions are illegal and require a joint response.