Այսօր Ադրբեջանն ու Հայաստանը ապրում են խաղաղության մեջ և կառուցում են առևտրային հարաբերություններ․ Ալիևը շնորհավորել է Թրամփին
04-07-2026 11:28 Ադրբեջան Ի՞նչ է գրում մամուլը
tert.am․ Իլհամ Ալիևը շնորհավորել է Դոնալդ Թրամփին ԱՄՆ անկախության 250-ամյակի կապակցությամբ։ Այս մասին տեղեկանում ենք Ադրբեջանի նախագահի գրառումից։
«Հարգելի պարոն Նախագահ,
Իմ և Ադրբեջանի ժողովրդի անունից ուրախ եմ իմ սրտանց շնորհավորանքներն ու լավագույն մաղթանքները հղել Ձեզ, և Ձեր միջոցով՝ Միացյալ Նահանգների բարեկամ ժողովրդին՝ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների անկախության 250-ամյակի պատմական առիթով։
Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները երկու հարյուր հիսուն տարի առաջ հռչակեց իր անկախությունը՝ հուլիսի 4-ին ստորագրելով Անկախության հռչակագիրը, որը պատմական փաստաթուղթ է, որը դարձել է ազատության համար պայքարի, անսասան վճռականության և ժողովրդավարության խորհրդանիշ՝ այդպիսով խթանելով նոր կարգի ի հայտ գալը ոչ միայն մայրցամաքում, այլև ամբողջ աշխարհում։ Այդ ժամանակվանից ի վեր Միացյալ Նահանգները անցել է զարգացման ուշագրավ ուղի և այսօր համաշխարհային ասպարեզում հանդես է գալիս որպես ուժեղ և ազդեցիկ ազգ՝ բոլոր առումներով։ Ձեր կողմից վճռականորեն վարվող քաղաքականության շնորհիվ Միացյալ Նահանգները շարունակում է հասնել ուշագրավ հաջողությունների՝ միաժամանակ ամրապնդելով իր առաջնորդությունը, միջազգային դիրքերը և համաշխարհային ազդեցությունը։
Ուրախալի է, որ վերջին շրջանում Ադրբեջան-Միացյալ Նահանգներ հարաբերությունները հաջողությամբ զարգանում են։ Մենք բարձր ենք գնահատում մեր երկու երկրների միջև հաստատված ռազմավարական գործընկերությունը և մեր երախտագիտությունն ենք հայտնում մեր միջպետական ​​հարաբերությունների ամրապնդմանը Ձեր կողմից մշտապես տրված մեծ կարևորության, ինչպես նաև այս հարցում Ձեր անսասան աջակցության համար։ Վստահ եմ, որ փետրվարին ստորագրված ռազմավարական գործընկերության մասին խարտիան, որը մեր հարաբերությունները բարձրացրել է որակապես նոր մակարդակի, նոր խթան կհաղորդի մեր գործընկերության զարգացմանը ոչ միայն այնպիսի ավանդական ոլորտներում, ինչպիսիք են տնտեսությունը, էներգետիկան, կապը և անվտանգությունը, այլև թվային փոխակերպումը, արհեստական ​​բանականությունը և այլ կարևոր ոլորտներում։
Մենք նաև խորը գնահատանք ենք հայտնում Հարավային Կովկասում խաղաղության օրակարգը առաջ մղելու և տարածաշրջանում կայուն զարգացումը խթանելու Ձեր վճռական ջանքերի համար։ Անցյալ տարի օգոստոսի 8-ին Ձեր նախաձեռնությամբ Սպիտակ տանը կայացած պատմական եռակողմ հանդիպման արդյունքները մեր տարածաշրջանում ստեղծել են բոլորովին նոր և դրական մթնոլորտ։ Այսօր Ադրբեջանն ու Հայաստանը ապրում են խաղաղության մեջ և կառուցում են առևտրային հարաբերություններ։ Ես նաև կցանկանայի հատուկ նշել Ձեր երկրի շարունակական աջակցությունը տարածաշրջանային կայունությանը և տնտեսական զարգացմանը նպաստող ենթակառուցվածքային նախագծերի իրականացմանը, մասնավորապես՝ «Միջազգային խաղաղության և բարգավաճման Թրամփի ուղին», որը կապահովի Ասիայի և Եվրոպայի միջև այլընտրանքային, հուսալի և անվտանգ կապ։
Հարգելի պարոն Նախագահ,
Մենք հատուկ նշանակություն ենք տալիս Ադրբեջանի և Միացյալ Նահանգների միջև փոխշահավետ համագործակցության հետագա զարգացմանը, որը մեծ ներուժ ունի: Վստահ եմ, որ այս ներուժն ու մեր առջև բացված հնարավորությունները լիարժեք օգտագործելով՝ մենք մեր համատեղ ջանքերով կամրապնդենք մեր միջպետական ​​հարաբերությունները և կխորացնենք մեր ռազմավարական գործընկերությունը:
Այս նշանակալի տարեդարձի առթիվ կրկին շնորհավորում եմ Ձեզ և մաղթում եմ Ձեզ քաջառողջություն, երջանկություն, շարունակական հաջողություններ և նոր նվաճումներ բարձրագույն պաշտոնի պարտականությունների կատարման գործում, ինչպես նաև երկարատև խաղաղություն և բարգավաճում Միացյալ Նահանգների բարեկամ ժողովրդին»։

Сегодня Азербайджан и Армения живут в мире и строят торговые отношения: Алиев поздравил Трампа
tert.am․ Ильхам Алиев поздравил Дональда Трампа с 250-летием независимости США. Об этом сообщается в записи президента Азербайджана.
«Уважаемый господин Президент,
От имени меня и народа Азербайджана рад передать Вам мои сердечные поздравления и наилучшие пожелания, а через Вас — дружелюбному народу Соединенных Штатов Америки по случаю исторического события — 250-летия независимости Соединенных Штатов Америки.»
Соединенные Штаты Америки провозгласили свою независимость двести пятьдесят лет назад, подписав Декларацию независимости 4 июля, которая является историческим документом и символом борьбы за свободу, непоколебимой решимости и демократии, тем самым способствуя появлению нового порядка не только на континенте, но и во всем мире. С тех пор Соединенные Штаты прошли замечательный путь развития и сегодня выступают на мировой арене как сильная и влиятельная нация во всех отношениях. Благодаря проводимой Вами решительной политике Соединенные Штаты продолжают достигать значительных успехов, одновременно укрепляя свое лидерство, международные позиции и мировое влияние.
Радостно, что в последнее время отношения между Азербайджаном и Соединенными Штатами успешно развиваются. Мы высоко ценим установленное стратегическое партнерство между нашими двумя странами и выражаем благодарность за придаваемое Вами большое значение укреплению наших межгосударственных отношений, а также за Вашу непоколебимую поддержку в этом вопросе. Уверен, что подписанная в феврале хартия о стратегическом партнерстве, которая подняла наши отношения на качественно новый уровень, даст новый импульс развитию нашего партнерства не только в таких традиционных сферах, как экономика, энергетика, связь и безопасность, но и в цифровой трансформации, искусственном интеллекте и других важных областях.
Мы также выражаем глубокую признательность за Ваши решительные усилия по продвижению повестки мира в Южном Кавказе и содействию устойчивому развитию в регионе. Результаты исторической трехсторонней встречи, состоявшейся по Вашей инициативе в Белом доме 8 августа прошлого года, создали совершенно новую и позитивную атмосферу в нашем регионе. Сегодня Азербайджан и Армения живут в мире и строят торговые отношения. Я также хотел бы особо отметить постоянную поддержку Вашей страны в реализации инфраструктурных проектов, способствующих региональной стабильности и экономическому развитию, в частности, «Путь Трампа к международному миру и процветанию», который обеспечит альтернативную, надежную и безопасную связь между Азией и Европой.
Уважаемый господин Президент,
Мы придаем особое значение дальнейшему развитию взаимовыгодного сотрудничества между Азербайджаном и Соединенными Штатами, которое обладает большим потенциалом. Уверен, что, полностью используя этот потенциал и открывшиеся перед нами возможности, мы совместными усилиями укрепим наши межгосударственные отношения и углубим наше стратегическое партнерство:
По случаю этой значимой годовщины еще раз поздравляю Вас и желаю Вам крепкого здоровья, счастья, дальнейших успехов и новых достижений в выполнении обязанностей высшей должности, а также долгосрочного мира и процветания дружелюбному народу Соединенных Штатов».