Թեհրանի և Երևանի միջև հարաբերությունները պետք է զերծ մնան արտաքին միջամտությունից և առաջնորդվեն երկու երկրների անկախ կամքով․ Փեզեշքիանը՝ Փաշինյանին
04-07-2026 11:03 Հայաստան Քաղաքականություն
tert.am․ Իրանի նախագահը ՀՀ վարչապետի հետ հանդիպմանը երախտագիտություն է հայտնել Խամենեի և վերջին հակամարտության մյուս զոհերի սպանությունից հետո Հայաստանի կառավարության և ժողովրդի կողմից ցուցաբերված ցավակցությունների և աջակցության համար։ Նա ասել է, որ ցավակցության ուղերձները արտացոլում են երկու հարևան երկրների միջև խորը պատմական կապերն ու բարեկամությունը։ Այս մասին փոխանցում է Mehr-ը։
Նախագահ Փեզեշքիանը Իրան-Հայաստան հարաբերությունները բնութագրել է որպես փոխադարձ հարգանքի, բարիդրացիության և ընդհանուր շահերի վրա հիմնված՝ հավելելով, որ երկու երկրները հետևողականորեն ընդլայնել են կառուցողական համագործակցությունը տարբեր ոլորտներում։
Փեզեշքիանը նաև ընդգծել է, որ Թեհրանի և Երևանի միջև հարաբերությունները պետք է զերծ մնան արտաքին միջամտությունից և առաջնորդվեն երկու երկրների անկախ կամքով։
Նա ասել է, որ տարածաշրջանայինից դուրս ուժերի առկայությունը հաճախ բարդացնում է տարածաշրջանային մարտահրավերները՝ դրանք լուծելու փոխարեն։ Վերահաստատելով Իրանի արտաքին քաղաքականության սկզբունքները՝ նախագահը շեշտել է բոլոր երկրների ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության նկատմամբ հարգանքը և վերահաստատեց Թեհրանի նախընտրությունը՝ վեճերը լուծել երկխոսության և դիվանագիտության միջոցով։
Փաշինյանը, իր հերթին, Հայաստանի ցավակցությունը փոխանցեց Իրանի կառավարությանը և ժողովրդին՝ հիշելով նահատակ առաջնորդի հետ իր հանդիպումները։
Նա վերահաստատել է Հայաստանի հավատարմությունը Իրանի հետ բարեկամական հարաբերություններին և ասել է, որ Երևանը երբեք չի մասնակցի որևէ նախաձեռնության, որը հակասի Իրանի անվտանգությանը կամ ազգային շահերին։ Նա հավելել է, որ երկկողմ հարաբերությունները ներկայումս գտնվում են իրենց ամենաուժեղ մակարդակի վրա՝ Հայաստանի անկախությունից ի վեր։
Հիշեցնենք, որ երեկ Փաշինյանն աշխատանքային այցով ժամանել է Իրան։ Նա մասնակցել էր ԻԻՀ հանգուցյալ գերագույն առաջնորդ Ալի Խամենեիի հրաժեշտի պաշտոնական արարողությանը:

Отношения между Тегераном и Ереваном должны быть свободны от внешнего вмешательства и руководствоваться независимой волей двух стран, - Пезешкиан Пашиняну.
04-07-2026 11:03 Армения Политика
tert.am․ Президент Ирана на встрече с премьер-министром Армении выразил благодарность за соболезнования и поддержку, оказанные правительством и народом Армении после убийства Хаменеи и других жертв последнего конфликта. Он отметил, что соболезнования отражают глубокие исторические связи и дружбу между двумя соседними странами. Об этом сообщает Mehr.
Президент Пезешкиан охарактеризовал иранско-армянские отношения как основанные на взаимном уважении, добрососедстве и общих интересах, добавив, что обе страны последовательно расширяют конструктивное сотрудничество в различных областях.
Пезешкиан также подчеркнул, что отношения между Тегераном и Ереваном должны быть свободны от внешнего вмешательства и руководствоваться независимой волей двух стран.
Он сказал, что присутствие сил извне часто усложняет региональные вызовы, вместо того чтобы их решать. Подтверждая принципы внешней политики Ирана, президент акцентировал внимание на уважении суверенитета и территориальной целостности всех стран и подтвердил предпочтение Тегерана решать споры путем диалога и дипломатии.
Пашинян, в свою очередь, передал соболезнования правительства и народа Армении Ирану, вспомнив о своих встречах с почившим лидером.
Он подтвердил приверженность Армении дружеским отношениям с Ираном и сказал, что Ереван никогда не примет участия в каких-либо инициативах, которые противоречат безопасности или национальным интересам Ирана. Он добавил, что двусторонние отношения в настоящее время находятся на самом высоком уровне с момента независимости Армении.
Напомним, что вчера Пашинян с рабочим визитом прибыл в Иран. Он участвовал в официальной церемонии прощания с покойным верховным лидером Ирана Али Хаменеи.