Թեհրանի և Երևանի միջև հարաբերությունները պետք է զերծ մնան արտաքին միջամտությունից և առաջնորդվեն երկու երկրների անկախ կամքով․ Փեզեշքիանը՝ Փաշինյանին
04-07-2026 11:03 Հայաստան Քաղաքականություն
tert.am․ Իրանի նախագահը ՀՀ վարչապետի հետ հանդիպմանը երախտագիտություն է հայտնել Խամենեի և վերջին հակամարտության մյուս զոհերի սպանությունից հետո Հայաստանի կառավարության և ժողովրդի կողմից ցուցաբերված ցավակցությունների և աջակցության համար։ Նա ասել է, որ ցավակցության ուղերձները արտացոլում են երկու հարևան երկրների միջև խորը պատմական կապերն ու բարեկամությունը։ Այս մասին փոխանցում է Mehr-ը։
Նախագահ Փեզեշքիանը Իրան-Հայաստան հարաբերությունները բնութագրել է որպես փոխադարձ հարգանքի, բարիդրացիության և ընդհանուր շահերի վրա հիմնված՝ հավելելով, որ երկու երկրները հետևողականորեն ընդլայնել են կառուցողական համագործակցությունը տարբեր ոլորտներում։
Փեզեշքիանը նաև ընդգծել է, որ Թեհրանի և Երևանի միջև հարաբերությունները պետք է զերծ մնան արտաքին միջամտությունից և առաջնորդվեն երկու երկրների անկախ կամքով։
Նա ասել է, որ տարածաշրջանայինից դուրս ուժերի առկայությունը հաճախ բարդացնում է տարածաշրջանային մարտահրավերները՝ դրանք լուծելու փոխարեն։ Վերահաստատելով Իրանի արտաքին քաղաքականության սկզբունքները՝ նախագահը շեշտել է բոլոր երկրների ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության նկատմամբ հարգանքը և վերահաստատեց Թեհրանի նախընտրությունը՝ վեճերը լուծել երկխոսության և դիվանագիտության միջոցով։
Փաշինյանը, իր հերթին, Հայաստանի ցավակցությունը փոխանցեց Իրանի կառավարությանը և ժողովրդին՝ հիշելով նահատակ առաջնորդի հետ իր հանդիպումները։
Նա վերահաստատել է Հայաստանի հավատարմությունը Իրանի հետ բարեկամական հարաբերություններին և ասել է, որ Երևանը երբեք չի մասնակցի որևէ նախաձեռնության, որը հակասի Իրանի անվտանգությանը կամ ազգային շահերին։ Նա հավելել է, որ երկկողմ հարաբերությունները ներկայումս գտնվում են իրենց ամենաուժեղ մակարդակի վրա՝ Հայաստանի անկախությունից ի վեր։
Հիշեցնենք, որ երեկ Փաշինյանն աշխատանքային այցով ժամանել է Իրան։ Նա մասնակցել էր ԻԻՀ հանգուցյալ գերագույն առաջնորդ Ալի Խամենեիի հրաժեշտի պաշտոնական արարողությանը:

Relations between Tehran and Yerevan should be free from external interference and guided by the independent will of the two countries, Pezeshkian to Pashinyan.
04-07-2026 11:03 Armenia Politics
tert.am․ The President of Iran expressed gratitude during a meeting with the Prime Minister of Armenia for the condolences and support shown by the Armenian government and people following the assassination of Khamenei and other victims of the recent conflict. He stated that the messages of condolence reflect the deep historical ties and friendship between the two neighboring countries. This was reported by Mehr.
President Pezeshkian characterized Iran-Armenia relations as based on mutual respect, friendship, and common interests, adding that the two countries have consistently expanded constructive cooperation in various fields.
Pezeshkian also emphasized that the relations between Tehran and Yerevan should be free from external interference and guided by the independent will of the two countries.
He stated that the presence of external forces often complicates regional challenges instead of resolving them. Reaffirming the principles of Iran's foreign policy, the president stressed respect for the sovereignty and territorial integrity of all countries and reiterated Tehran's preference for resolving disputes through dialogue and diplomacy.
Pashinyan, for his part, conveyed Armenia's condolences to the Iranian government and people, recalling his meetings with the martyred leader.
He reaffirmed Armenia's commitment to friendly relations with Iran and stated that Yerevan would never participate in any initiative that contradicts Iran's security or national interests. He added that bilateral relations are currently at their strongest level since Armenia's independence.
Let us remind you that yesterday Pashinyan arrived in Iran on a working visit. He participated in the official farewell ceremony for the late Supreme Leader Ali Khamenei.