Խորհրդարանը քննարկել է ««Ասիայում մշակութային ժառանգության դաշինքի» կանոնադրությունը վավերացնելու մասին» օրենքի նախագիծը
03-07-2026 15:44 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
Ասիայում մշակութային ժառանգության դաշինքը տարածաշրջանային համագործակցության կարեւոր հարթակ է, որը միավորում է ասիական պետությունների ջանքերը մշակութային ժառանգության պահպանության, հանրահռչակման, կառավարման եւ մասնագիտական կարողությունների զարգացման ուղղություններով: Այս մասին ասել է Կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը՝ քննարկման ներկայացնելով ««Ասիայում մշակութային ժառանգության դաշինքի» կանոնադրությունը վավերացնելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Դաշինքի ստեղծման նախաձեռնությունը մեկնարկել է 2021 թվականին: Նախարարի խոսքով Հայաստանի Հանրապետությունը նախաձեռնության հիմնադիր անդամ է, որին հետագայում միացել են այլ երկրներ՝ բացի հիմնադիր անդամներից:
Դաշինքը համագործակցության հարթակ է, որի նպատակն է աջակցել մշակութային ժառանգության պահպանության եւ օգտագործման կարողությունների զարգացմանը, խթանել ժողովուրդների միջեւ կապերի խորացումն ու քաղաքակրթական արժեքների փոխանցումը:
Ժաննա Անդրեասյանը տեղեկացրել է, որ ՀՀ Ազգային ժողովը 2025 թվականի հունվարի 22-ին վավերացրել է դաշինքի կանոնադրության սկզբնական տարբերակը: Կազմակերպության խորհրդի 2-րդ նիստի ընթացքում հաստատվել է կազմակերպության կանոնադրության փոփոխությունը, ըստ որի՝ փոփոխման է ենթարկվել կառույցի կարգավիճակը՝ վերածվելով միջազգային միջկառավարական կազմակերպության: Ուստի, անհրաժեշտություն է առաջացել վերահաստատելու Հայաստանի` դաշինքին անդամակցությունը:
Հիմնական զեկուցողը նշել է, որ նախարարությունը դաշինքին ներկայացրել է դրամաշնորհային հայտեր, եւ Հայաստանն արդեն ստացել է շուրջ 32 մլն դրամի աջակցություն՝ «Մետաքսի ճանապարհի մոդելը տեղական դիտանկյունից. Թալինի եւ Դաշտադեմի մշակութային փոխկապակցվածության բացահայտում ու պահպանում» ծրագրի իրականացման համար:
ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը նախագծի վերաբերյալ ներկայացրել է հանձնաժողովի նախագահ Սիսակ Գաբրիելյանը:

The Parliament has discussed the draft law on ratifying the charter of the "Cultural Heritage Alliance in Asia."
03-07-2026 15:44 Armenia Press release
The Cultural Heritage Coalition in Asia is an important platform for regional cooperation that unites the efforts of Asian countries in the areas of cultural heritage preservation, promotion, management, and the development of professional capacities. This was stated by the Minister of Education, Science, Culture, and Sports, Zhanna Andreasyan, while presenting the draft law on "Ratifying the Charter of the 'Cultural Heritage Coalition in Asia'."
The initiative to create the coalition started in 2021. According to the minister, the Republic of Armenia is a founding member of the initiative, which has since been joined by other countries in addition to the founding members.
The coalition serves as a platform for cooperation aimed at supporting the development of capacities for the preservation and use of cultural heritage, promoting deeper connections between peoples, and the transmission of civilizational values.
Zhanna Andreasyan reported that the National Assembly of the Republic of Armenia ratified the initial version of the coalition's charter on January 22, 2025. During the 2nd meeting of the organization's council, amendments to the organization's charter were approved, which changed the status of the structure, transforming it into an international intergovernmental organization. Therefore, there arose a necessity to reaffirm Armenia's membership in the coalition.
The main speaker noted that the ministry has submitted grant applications to the coalition, and Armenia has already received support of around 32 million drams for the implementation of the project "The Silk Road Model from a Local Perspective: Revealing and Preserving the Cultural Interconnection of Talin and Dashatdem."
The positive conclusion regarding the draft was presented by the chair of the Standing Committee on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth, and Sports, Sisak Gabrielyan.
The issue was discussed in the extraordinary session of the National Assembly on July 3 and was adopted.