Խորհրդարանը քննարկել է ««Ասիայում մշակութային ժառանգության դաշինքի» կանոնադրությունը վավերացնելու մասին» օրենքի նախագիծը
03-07-2026 15:44 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
Ասիայում մշակութային ժառանգության դաշինքը տարածաշրջանային համագործակցության կարեւոր հարթակ է, որը միավորում է ասիական պետությունների ջանքերը մշակութային ժառանգության պահպանության, հանրահռչակման, կառավարման եւ մասնագիտական կարողությունների զարգացման ուղղություններով: Այս մասին ասել է Կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը՝ քննարկման ներկայացնելով ««Ասիայում մշակութային ժառանգության դաշինքի» կանոնադրությունը վավերացնելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Դաշինքի ստեղծման նախաձեռնությունը մեկնարկել է 2021 թվականին: Նախարարի խոսքով Հայաստանի Հանրապետությունը նախաձեռնության հիմնադիր անդամ է, որին հետագայում միացել են այլ երկրներ՝ բացի հիմնադիր անդամներից:
Դաշինքը համագործակցության հարթակ է, որի նպատակն է աջակցել մշակութային ժառանգության պահպանության եւ օգտագործման կարողությունների զարգացմանը, խթանել ժողովուրդների միջեւ կապերի խորացումն ու քաղաքակրթական արժեքների փոխանցումը:
Ժաննա Անդրեասյանը տեղեկացրել է, որ ՀՀ Ազգային ժողովը 2025 թվականի հունվարի 22-ին վավերացրել է դաշինքի կանոնադրության սկզբնական տարբերակը: Կազմակերպության խորհրդի 2-րդ նիստի ընթացքում հաստատվել է կազմակերպության կանոնադրության փոփոխությունը, ըստ որի՝ փոփոխման է ենթարկվել կառույցի կարգավիճակը՝ վերածվելով միջազգային միջկառավարական կազմակերպության: Ուստի, անհրաժեշտություն է առաջացել վերահաստատելու Հայաստանի` դաշինքին անդամակցությունը:
Հիմնական զեկուցողը նշել է, որ նախարարությունը դաշինքին ներկայացրել է դրամաշնորհային հայտեր, եւ Հայաստանն արդեն ստացել է շուրջ 32 մլն դրամի աջակցություն՝ «Մետաքսի ճանապարհի մոդելը տեղական դիտանկյունից. Թալինի եւ Դաշտադեմի մշակութային փոխկապակցվածության բացահայտում ու պահպանում» ծրագրի իրականացման համար:
ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը նախագծի վերաբերյալ ներկայացրել է հանձնաժողովի նախագահ Սիսակ Գաբրիելյանը:

Парламент обсудил проект закона о ратификации устава «Союза культурного наследия в Азии».
Азиатский альянс культурного наследия является важной платформой для регионального сотрудничества, объединяющей усилия азиатских государств в направлениях сохранения, популяризации, управления культурным наследием и развития профессиональных навыков. Об этом заявила министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян, представив на обсуждение проект закона о ратификации устава «Азиатского альянса культурного наследия».
Инициатива создания альянса была запущена в 2021 году. По словам министра, Республика Армения является учредительным членом инициативы, к которой впоследствии присоединились и другие страны, кроме учредительных членов.
Альянс является платформой для сотрудничества, целью которой является поддержка развития возможностей сохранения и использования культурного наследия, содействие углублению связей между народами и передаче цивилизационных ценностей.
Жанна Андреасян сообщила, что Национальное собрание РА 22 января 2025 года ратифицировало первоначальную версию устава альянса. На 2-м заседании совета организации было утверждено изменение устава организации, согласно которому статус структуры был изменен, превратившись в международную межправительственную организацию. Поэтому возникла необходимость подтвердить членство Армении в альянсе.
Основной докладчик отметил, что министерство представило альянсу заявки на гранты, и Армения уже получила поддержку в размере около 32 миллионов драм на реализацию программы «Модель Шелкового пути с местной точки зрения: выявление и сохранение культурной взаимосвязанности Талина и Даштедема».
Положительное заключение по проекту представил председатель постоянной комиссии Национального собрания по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта Сисак Габриелян.