Մեռելոցի օրերը կրկին կլինեն ոչ աշխատանքային. տոնացույցում ավելացել են Մաշտոցի օրը, Նավասարդն ու մարզերի օրերը
03-07-2026 15:32 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
Ազգային ժողովը հուլիսի 3-ին երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունել է «Տոների և հիշատակի օրերի մասին» օրենքում փոփոխություններ նախատեսող օրենսդրական նախաձեռնությունը։
Նախագծի հեղինակն անկախ պատգամավոր Գեղամ Նազարյանն է։
Օրենսդրական փոփոխություններով՝ Հայ առաքելական եկեղեցու հինգ տաղավար տոներին հաջորդող մեռելոց օրերը կրկին սահմանվում են որպես ոչ աշխատանքային։
Մեռելոցի օրերը հաջորդում են Սուրբ Ծննդյան, Սուրբ Հարության, Պայծառակերպության կամ Վարդավառի, Սուրբ Աստվածածնի վերափոխման կամ Խաղողօրհնեքի, ինչպես նաև Խաչվերացի տոներին։
Նոր կարգավորումներով ամրագրվում է նաև, որ Կառավարությունն այլևս չի կարողանա տոների կամ հիշատակի օրերի հետ կապված ոչ աշխատանքային օրեր սահմանել հաջորդող կամ նախորդող հանգստյան օրերի հաշվին։
Ընդունված փոփոխություններով՝ հստակեցվել է Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացու օրվա նշման կարգը։ Տոնը կնշվի ապրիլի վերջին շաբաթ օրը, իսկ եթե մայիսի 1-ը երկուշաբթի է, ապա այն կնշվի ապրիլի վերջին կիրակի օրը։
Հայ կինոյի օրը ապրիլի 16-ի փոխարեն կնշվի ապրիլի 13-ին, Երկրապահի օրը կվերանվանվի «Երկրապահ-աշխարհազորայինի օր», իսկ Հայրերի օրը հունիսի 17-ի փոխարեն կնշվի հունիսի երրորդ կիրակի օրը։
Սահմանադրության և պետական խորհրդանիշների օրերը տարանջատվում են․ հուլիսի 5-ը մնում է Սահմանադրության օր, իսկ Պետական խորհրդանիշների օր է սահմանվում օգոստոսի 23-ը։
Ազգային փոքրամասնությունների համար նրանց առաջարկով Կառավարությունը հնարավորություն կունենա սահմանել ոչ աշխատանքային օրեր՝ ազգային տոները նշելու նպատակով։
Տոնացույցում ավելացվել են նաև Մեսրոպ Մաշտոցի օրը՝ փետրվարի 17-ին, և Նավասարդը՝ որպես ազգային ավանդույթների, մշակույթի և համայն աշխարհի հայերի միասնության օր, որը կնշվի օգոստոսի 11-ին։
Օրենսդրական փոփոխություններով՝ սահմանվում են նաև Երևանի և մարզերի օրերը։ Դրանք կնշվեն սեպտեմբերի 5-ին հաջորդող առաջին շաբաթ օրվանից սկսած՝ յուրաքանչյուր շաբաթ օր հստակ հերթականությամբ։

The days of mourning will again be non-working days. The calendar has been updated to include the Day of Mashtots, Navasar, and the days of the regions.
03-07-2026 15:32 Armenia Press release
The National Assembly has adopted in the second reading and in full the legislative initiative proposing amendments to the law on «Holidays and Commemorative Days» on July 3.
The author of the draft is independent MP Gegham Nazaryan.
The legislative amendments re-establish the days of mourning following the five major holidays of the Armenian Apostolic Church as non-working days.
The days of mourning follow the holidays of Christmas, Easter, the Transfiguration or Vardavar, the Assumption of the Holy Mother of God or Grape Blessing, as well as the Feast of the Holy Cross.
The new regulations also stipulate that the Government will no longer be able to designate non-working days related to holidays or commemorative days at the expense of the preceding or following weekends.
With the adopted amendments, the procedure for celebrating the Day of the Citizen of the Republic of Armenia has been clarified. The holiday will be celebrated on the last Saturday of April, and if May 1 falls on a Monday, it will be celebrated on the last Sunday of April.
The Day of Armenian Cinema will be celebrated on April 13 instead of April 16, the Day of the Defender will be renamed «Day of the Defender and Territorial Defense», and Father's Day will be celebrated on the third Sunday of June instead of June 17.
The days of the Constitution and state symbols are separated: July 5 remains the Day of the Constitution, while August 23 is designated as the Day of State Symbols.
For national minorities, the Government will have the opportunity to establish non-working days for the purpose of celebrating national holidays upon their proposal.
The calendar has also added the Day of Mesrop Mashtots on February 17, and Navasar as a day of national traditions, culture, and the unity of Armenians worldwide, which will be celebrated on August 11.
The legislative amendments also establish the days of Yerevan and the regions. They will be celebrated starting from the first Sunday following September 5, on each Saturday in a specific sequence.