Մեռելոցի օրերը կրկին կլինեն ոչ աշխատանքային. տոնացույցում ավելացել են Մաշտոցի օրը, Նավասարդն ու մարզերի օրերը
03-07-2026 15:32 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
Ազգային ժողովը հուլիսի 3-ին երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունել է «Տոների և հիշատակի օրերի մասին» օրենքում փոփոխություններ նախատեսող օրենսդրական նախաձեռնությունը։
Նախագծի հեղինակն անկախ պատգամավոր Գեղամ Նազարյանն է։
Օրենսդրական փոփոխություններով՝ Հայ առաքելական եկեղեցու հինգ տաղավար տոներին հաջորդող մեռելոց օրերը կրկին սահմանվում են որպես ոչ աշխատանքային։
Մեռելոցի օրերը հաջորդում են Սուրբ Ծննդյան, Սուրբ Հարության, Պայծառակերպության կամ Վարդավառի, Սուրբ Աստվածածնի վերափոխման կամ Խաղողօրհնեքի, ինչպես նաև Խաչվերացի տոներին։
Նոր կարգավորումներով ամրագրվում է նաև, որ Կառավարությունն այլևս չի կարողանա տոների կամ հիշատակի օրերի հետ կապված ոչ աշխատանքային օրեր սահմանել հաջորդող կամ նախորդող հանգստյան օրերի հաշվին։
Ընդունված փոփոխություններով՝ հստակեցվել է Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացու օրվա նշման կարգը։ Տոնը կնշվի ապրիլի վերջին շաբաթ օրը, իսկ եթե մայիսի 1-ը երկուշաբթի է, ապա այն կնշվի ապրիլի վերջին կիրակի օրը։
Հայ կինոյի օրը ապրիլի 16-ի փոխարեն կնշվի ապրիլի 13-ին, Երկրապահի օրը կվերանվանվի «Երկրապահ-աշխարհազորայինի օր», իսկ Հայրերի օրը հունիսի 17-ի փոխարեն կնշվի հունիսի երրորդ կիրակի օրը։
Սահմանադրության և պետական խորհրդանիշների օրերը տարանջատվում են․ հուլիսի 5-ը մնում է Սահմանադրության օր, իսկ Պետական խորհրդանիշների օր է սահմանվում օգոստոսի 23-ը։
Ազգային փոքրամասնությունների համար նրանց առաջարկով Կառավարությունը հնարավորություն կունենա սահմանել ոչ աշխատանքային օրեր՝ ազգային տոները նշելու նպատակով։
Տոնացույցում ավելացվել են նաև Մեսրոպ Մաշտոցի օրը՝ փետրվարի 17-ին, և Նավասարդը՝ որպես ազգային ավանդույթների, մշակույթի և համայն աշխարհի հայերի միասնության օր, որը կնշվի օգոստոսի 11-ին։
Օրենսդրական փոփոխություններով՝ սահմանվում են նաև Երևանի և մարզերի օրերը։ Դրանք կնշվեն սեպտեմբերի 5-ին հաջորդող առաջին շաբաթ օրվանից սկսած՝ յուրաքանչյուր շաբաթ օր հստակ հերթականությամբ։

Дни поминовения снова будут нерабочими. В календаре добавлены день Маштоца, Навасарда и дни регионов.
03-07-2026 15:32 Армения Пресс-релизы
Национальное собрание 3 июля во втором чтении и в полном объеме приняло законодательную инициативу, предусматривающую изменения в законе «О праздниках и памятных днях».
Автор проекта - независимый депутат Гегам Назарян.
Согласно законодательным изменениям, дни поминовения, следующие за пятью главными праздниками Армянской апостольской церкви, вновь определяются как нерабочие.
Дни поминовения следуют за праздниками Рождества Христова, Пасхи, Преображения или Вардовара, Успения Святой Богородицы или Виноградного благословения, а также за праздником Воздвижения Креста.
Новыми правилами также закрепляется, что Правительство больше не сможет устанавливать нерабочие дни, связанные с праздниками или памятными днями, за счет последующих или предшествующих выходных.
Принятыми изменениями уточнен порядок празднования Дня гражданина Республики Армения. Праздник будет отмечаться в последнюю субботу апреля, а если 1 мая - понедельник, то он будет отмечаться в последнюю воскресенье апреля.
День армянского кино будет отмечаться не 16 апреля, а 13 апреля, День защитника Отечества будет переименован в «День защитника-народного ополчения», а День отцов будет отмечаться не 17 июня, а в третье воскресенье июня.
Дни Конституции и государственных символов разделяются: 5 июля остается Днем Конституции, а 23 августа устанавливается как День государственных символов.
Для национальных меньшинств по их предложению Правительство получит возможность устанавливать нерабочие дни для празднования национальных праздников.
В календарь праздников также добавлены День Месропа Маштоца - 17 февраля, и Навасард как день национальных традиций, культуры и единства армян всего мира, который будет отмечаться 11 августа.
Согласно законодательным изменениям, также устанавливаются дни Еревана и областей. Они будут отмечаться начиная с первого субботнего дня после 5 сентября, каждую субботу в определенной последовательности.