Համաձայնագիրը կնպաստի Հայաստան-Ղազախստան երկկողմ քաղաքական երկխոսության և գործնական համագործակցության խորացմանը
03-07-2026 15:19 Հայաստան Քաղաքականություն
Համաձայնագրով հայկական կողմը ղազախական կողմին 49 տարի ժամկետով օգտագործման է տրամադրում Երեւան քաղաքում Ծավակալ Իսակովի պողոտայում գտնվող շինություններից եւ տարանցիկ հաղորդակցուղիներից ազատ 0,33 հա ընդհանուր մակերեսով հողատարածք՝ ղազախական կողմի հաշվին Ղազախստանի հանրապետության դեսպանության շենքերի եւ շինությունների կառուցման նպատակով: Հողատարածքի վարձավճարի չափը կազմում է տարեկան 1 դրամ:
Ղազախական կողմը հայկական կողմին 49 տարի ժամկետով օգտագործման է տրամադրում Աստանա քաղաքի Արգանատի փողոցում շինություններից եւ տարանցիկ հաղորդակցուղիներից ազատ 0,33 հա ընդհանուր մակերեսով հողատարածք: Հայկական կողմի հաշվին Հայաստանի Հանրապետության դեսպանության շենքերի եւ շինությունների կառուցման նպատակով: Հողատարածքի վարձավճարի չափը կազմում է տարեկան 1 տենգե: Այս մասին հուլիսի 3-ին կայացած ԱԺ արտահերթ նստաշրջանի ընթացքում ասել է Արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Մնացական Սաֆարյանը՝ խորհրդարանականներին ներկայացնելով ««Հայաստանի Հանրապետության կառավարության եւ Ղազախստանի Հանրապետության կառավարության միջեւ Ղազախստանի Հանրապետությունում Հայաստանի Հանրապետության եւ Հայաստանի Հանրապետությունում Ղազախստանի Հանրապետության դիվանագիտական ներկայացուցչությունների շենքերի կառուցման համար հողատարածքների փոխադարձ տրամադրման մասին» համաձայնագիրը վավերացնելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Զեկուցողը նշել է, որ հողատարածքը վարձակալությամբ ստացող կողմն իրավունք չունի ընդլայնելու, վաճառելու, ծանրաբեռնելու, որպես սեփականություն՝ փոխանցելու, վարձակալության կամ ենթավարձակալության հանձնելու երրորդ կողմի համաձայնագրին համապատասխան տրամադրված հողատարածքը՝ առանց ընդունող պետության հստակ արտահայտված գրավոր համաձայնության:
Համաձայնագիրը կնպաստի Հայաստան-Ղազախստան երկկողմ քաղաքական երկխոսության եւ գործնական համագործակցության խորացմանը, ինչպես նաեւ դիվանագիտական առաքելությունների գործունեության արդյունավետության բարձրացմանը: Այն ապահովում է փոխադարձություն, հավասար պայմաններ եւ ներդաշնակ մոտեցում՝ հստակ կարգավորելով կողմերի իրավունքներն ու պարտականությունները:
ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ներկայացրել է հանձնաժողովի անդամ Էդուարդ Աղաջանյանը:

Соглашение будет способствовать углублению двустороннего политического диалога и практического сотрудничества между Арменией и Казахстаном.
03-07-2026 15:19 Армения Политика
Согласно соглашению, армянская сторона предоставляет казахской стороне на 49 лет в пользование земельный участок общей площадью 0,33 га, свободный от зданий и транзитных коммуникаций, расположенный в Ереване на проспекте Цавакал Исакова, для строительства зданий и сооружений посольства Республики Казахстан за счет казахской стороны. Размер арендной платы за земельный участок составляет 1 драм в год.
Казахская сторона предоставляет армянской стороне на 49 лет в пользование земельный участок общей площадью 0,33 га, свободный от зданий и транзитных коммуникаций, расположенный на улице Арганаты в городе Астана. Для строительства зданий и сооружений посольства Республики Армения за счет армянской стороны. Размер арендной платы за земельный участок составляет 1 тенге в год. Об этом 3 июля на внеочередном заседании Национального собрания сообщил заместитель министра иностранных дел Мнацакан Сафарян, представляя депутатам проект закона о ратификации соглашения «О взаимном предоставлении земельных участков для строительства дипломатических представительств Республики Армения в Республике Казахстан и Республики Казахстан в Республике Армения».
Докладчик отметил, что сторона, получающая земельный участок в аренду, не имеет права расширять, продавать, обременять, передавать в собственность, сдавать в аренду или субаренду предоставленный земельный участок третьей стороне без четко выраженного письменного согласия принимающего государства.
Соглашение будет способствовать углублению двустороннего политического диалога и практического сотрудничества между Арменией и Казахстаном, а также повышению эффективности деятельности дипломатических миссий. Оно обеспечивает взаимность, равные условия и согласованный подход, четко регулируя права и обязанности сторон.
Положительное заключение постоянного комитета Национального собрания по внешним отношениям представил член комитета Эдуард Агажанян.