Ռուսաստանը սպառնում է նոր հարվածներ հասցնել Կիևին, Ուկրաինան դաշնակիցներին խնդրում է ուժեղացնել երկրի օդային պաշտպանությունը
03-07-2026 15:14 Ուկրաինա Քաղաքականություն
1lurer.am Կիևը կոչ է արել արևմտյան գործընկերներին անհապաղ որոշումներ կայացնել օդային պաշտպանության ուժեղացման և պատժամիջոցների վերաբերյալ՝ Ուկրաինայի մայրաքաղաքի վրա Ռուսաստանի իրականացրած լայնածավալ հրթիռային և դրոնային հարձակումից հետո, որի հետևանքով զոհվել է 30-ից ավելի մարդ. զոհերի թիվը, ենթադրաբար, կաճի։
Հարվածներն ուղղվել են բնակելի շենքերին ու քաղաքացիական ենթակառուցվածքներին, արտակարգ իրավիճակների ծառայությունները շարունակում են որոնողակափրկարարական աշխատանքները։
Ուկրաինայի արտաքին գործերի նախարար Անդրիյ Սիբիհան կոչ է արել երկրի արևմտյան գործընկերներին արագացնել օդային պաշտպանության համակարգերի և որսացող հրթիռների մատակարարումը՝ զգուշացնելով հետագա ուշացումների մասին։ Ուկրաինական դիվանագիտական ​​աղբյուրները Euronews-ին հայտնել են, գիշերային հարձակումների մասին տեղեկատվությունը փոխանցել են ՆԱՏՕ-ի դաշնակիցներին, որոնք հաջորդ շաբաթ կհավաքվեն Անկարայում՝ դաշինքի գագաթնաժողովին։
Միաժամանակ Ռուսաստանը չի ազդարարում ուղղությունը փոխելու պատրաստակամության մասին։ Կիևի վրա վերջին հարվածից հետո Կրեմլը հայտարարել է, որ մտադիր է ակտիվացնել Ուկրաինայի դեմ արշավը:
«Ռուսաստանը կշարունակի մեծացնել ճնշումը Կիևի ռեժիմի վրա՝ իր նպատակներին հասնելու համար»,- լրագրողներին ասել է նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։

Russia threatens to deliver new strikes to Kyiv, Ukraine asks allies to strengthen the country's air defense.
03-07-2026 15:14 Politics
1lurer.am Kyiv has called on its Western partners to make immediate decisions regarding the strengthening of air defense and sanctions following the large-scale missile and drone attack carried out by Russia on the Ukrainian capital, which resulted in the deaths of more than 30 people. The number of casualties is expected to rise.
The strikes targeted residential buildings and civilian infrastructure, and emergency services continue their search and rescue operations.
Ukrainian Foreign Minister Dmytro Kuleba has urged the country's Western partners to expedite the supply of air defense systems and interceptor missiles, warning of further delays. Ukrainian diplomatic sources have informed Euronews that information about the nighttime attacks has been relayed to NATO allies, who will gather in Ankara next week for the alliance's summit.
At the same time, Russia has not indicated any willingness to change its course. Following the latest strike on Kyiv, the Kremlin announced its intention to intensify its campaign against Ukraine.
“Russia will continue to increase pressure on the Kyiv regime to achieve its goals,” said presidential press secretary Dmitry Peskov to reporters.