Ռուսաստանը սպառնում է նոր հարվածներ հասցնել Կիևին, Ուկրաինան դաշնակիցներին խնդրում է ուժեղացնել երկրի օդային պաշտպանությունը
03-07-2026 15:14 Ուկրաինա Քաղաքականություն
1lurer.am Կիևը կոչ է արել արևմտյան գործընկերներին անհապաղ որոշումներ կայացնել օդային պաշտպանության ուժեղացման և պատժամիջոցների վերաբերյալ՝ Ուկրաինայի մայրաքաղաքի վրա Ռուսաստանի իրականացրած լայնածավալ հրթիռային և դրոնային հարձակումից հետո, որի հետևանքով զոհվել է 30-ից ավելի մարդ. զոհերի թիվը, ենթադրաբար, կաճի։
Հարվածներն ուղղվել են բնակելի շենքերին ու քաղաքացիական ենթակառուցվածքներին, արտակարգ իրավիճակների ծառայությունները շարունակում են որոնողակափրկարարական աշխատանքները։
Ուկրաինայի արտաքին գործերի նախարար Անդրիյ Սիբիհան կոչ է արել երկրի արևմտյան գործընկերներին արագացնել օդային պաշտպանության համակարգերի և որսացող հրթիռների մատակարարումը՝ զգուշացնելով հետագա ուշացումների մասին։ Ուկրաինական դիվանագիտական ​​աղբյուրները Euronews-ին հայտնել են, գիշերային հարձակումների մասին տեղեկատվությունը փոխանցել են ՆԱՏՕ-ի դաշնակիցներին, որոնք հաջորդ շաբաթ կհավաքվեն Անկարայում՝ դաշինքի գագաթնաժողովին։
Միաժամանակ Ռուսաստանը չի ազդարարում ուղղությունը փոխելու պատրաստակամության մասին։ Կիևի վրա վերջին հարվածից հետո Կրեմլը հայտարարել է, որ մտադիր է ակտիվացնել Ուկրաինայի դեմ արշավը:
«Ռուսաստանը կշարունակի մեծացնել ճնշումը Կիևի ռեժիմի վրա՝ իր նպատակներին հասնելու համար»,- լրագրողներին ասել է նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։

Россия угрожает нанести новые удары по Киеву, Украина просит союзников усилить воздушную защиту страны.
03-07-2026 15:14 Политика
1lurer.am Киев призвал западных партнеров незамедлительно принять решения по усилению воздушной обороны и санкциям после масштабной ракетной и дроновой атаки России на столицу Украины, в результате которой погибло более 30 человек. Число жертв, предположительно, будет расти.
Удары были направлены по жилым домам и гражданской инфраструктуре, службы экстренного реагирования продолжают поисково-спасательные работы.
Министр иностранных дел Украины Андрей Сибига призвал западных партнеров ускорить поставки систем воздушной обороны и перехватчиков, предупредив о возможных дальнейших задержках. Украинские дипломатические источники сообщили Euronews, что информацию о ночных атаках передали союзникам по НАТО, которые соберутся на саммит в Анкаре на следующей неделе.
В то же время Россия не заявляет о готовности изменить направление. После последнего удара по Киеву Кремль заявил, что намерен активизировать кампанию против Украины:
«Россия продолжит усиливать давление на киевский режим для достижения своих целей», - сказал журналистам пресс-секретарь президента Дмитрий Песков.