Պարոն Արշակյանը և ես հուզված ենք. Սիմոնյանը հրաժեշտի ելույթ է ունեցել ԱԺ-ում, իսկ պատգամավորները բուռն ծափողջույններով ճանապարհեցին Ալեն Սիմոնյանին և Հակոբ Արշակյանին
03-07-2026 13:51 Հայաստան Քաղաքականություն
tert.am. ԱԺ նախագահի տեղակալ Ռուբեն Ռուբինյանը իր և դահլիճում ներկա պատգամավորների անունից շնորհակալություն հայտնեց ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանին վերջին 5 տարիներին Ազգային ժողովի նախագահի պարտականությունները փայլուն կատարելու համար:
«Պարոն Սիմոնյանը շատ կարևոր ժամանակաշրջանում է ԱԺ նախագահ եղել, աշխարհի ամենահեշտ Ազգային ժողովում չէ, որ նախագահ է եղել, բոլորդ տեսել եք, թե ինչ մարդկանց հետ է ստիպված եղել շփվել»,- հայտարարել է Ռուբինյանը:
«Ես ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել պարոն Սիմոնյանին մեր քաղաքական թիմն առաջնորդելու համար»,- ասաց նա, որի խոսքերը պատգամավորները հոտնկայս ողջունեցին բուռն ծափահարություններով:
«Մեզ լքում է նաև Ազգային ժողովի լավագույն փոխնախագահ Հակոբ Արշակյանը, և ես ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել պարոն Արշակյանին իր պարկեշտության և իր քաղաքական սկզբունքայնության համար»,- հայտարարեց Ռուբինյանը:

Mr. Arshakyan and I are emotional. Simonyan has delivered a farewell speech in the National Assembly, and the deputies warmly applauded Alen Simonyan and Hakob Arshakyan on their way out.
03-07-2026 13:51 Armenia Politics
tert.am. The Deputy Speaker of the National Assembly, Ruben Rubinyan, expressed gratitude on behalf of himself and the MPs present in the hall to the Speaker of the National Assembly, Alen Simonyan, for his outstanding performance in the duties of the National Assembly Speaker over the past 5 years:
«Mr. Simonyan has been the Speaker of the National Assembly during a very important period; it is not easy to be a president in the easiest National Assembly in the world, and you have all seen the kind of people he has had to interact with,» Rubinyan stated:
«I want to thank Mr. Simonyan for leading our political team,» he said, to which the MPs responded with loud applause:
«We are also saying goodbye to the best Vice Speaker of the National Assembly, Hakob Arshakyan, and I want to thank Mr. Arshakyan for his decency and his political principles,» Rubinyan announced: