Ազատություն. Միացյալ Նահանգներն ու Իրանը ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդում նախօրեին կոշտ մեղադրանքներ են փոխանակել Բահրեյնի և Քուվեյթի վրա իրանական վերջին հարձակումների, նաև Հորմուզի նեղուցով առևտրային երթևեկության խոչընդոտների թեմաներով։
ՄԱԿ-ում ԱՄՆ ներկայացուցիչ Մայք Ուոլցը մեղադրել է Իրանին ԱՄՆ-ի հետ պատերազմին վերջ դնող փոխըմբռնման հուշագիրը խախտելու մեջ՝ վկայակոչելով Ծոցի հարևաններին հարվածները և Հորմուզի նեղուցով երթևեկության խաթարումը։
«Իրանը չի կարող, և մենք չենք կարող թույլ տալ նրան պատանդ պահել համաշխարհային տնտեսությունը», - հայտարարել է Ուոլցը՝ հորդորելով Թեհրանին դադարեցնել հարձակումները հարևան երկրների վրա և բաց պահել միջազգային մատակարարումների համար առանցքային Հորմուզի նեղուցը:
Դիվանագետն ընդգծել է՝ Իրանի ժողովրդի համար սեղանին դրված է դրական փոփոխության իրական հնարավորություն, «սակայն նախագահ Թրամփի համբերությունն անսահմանափակ չէ»։
Բահրեյնի արտաքին գործերի նախարարն իր խոսքում Թեհրանին մեղադրել է քաղաքացիական ենթակառուցվածքները «միտումնավոր կերպով» թիրախավորելու համար՝ նշելով, որ դրա հետևանքով երեք մարդ է զոհվել, 465-ը՝ վիրավորվել։
ՄԱԿ-ում Իրանի ներկայացուցիչ Ամիր Սաիդ Իրավանին հակադարձել է՝ պնդելով, որ ամերիկյան ռազմաբազաներ հյուրընկալող երկրները հայտնվել են իրանական թիրախում, քանի որ ներգրավվել են ամերիկա-իսրայելական ռազմական գործողությունների կազմակերպման մեջ։
«Նրանց երկրներում ամերիկյան ռազմաբազաների առկայությունը ոչ միայն անվտանգություն չի բերում այդ երկրներին, այլև խոցելի է դարձնում դրանք»,- հայտարարել է պաշտոնյան։

США и Иран взаимные обвинения на заседании Совета Безопасности ООН
Азатутюн. Соединенные Штаты и Иран накануне обменялись жесткими обвинениями в Совете Безопасности ООН по поводу последних иранских атак на Бахрейн и Кувейт, а также препятствий для торгового судоходства через Ормузский пролив.
Представитель США в ООН Майк Уолтц обвинил Иран в нарушении меморандума о взаимопонимании, положившего конец войне с США, ссылаясь на удары по соседям в Персидском заливе и нарушения судоходства через Ормузский пролив.
«Иран не может, и мы не можем позволить ему держать в заложниках мировую экономику», - заявил Уолтц, призвав Тегеран прекратить атаки на соседние страны и оставить открытым ключевой Ормузский пролив для международных поставок:
Дипломат подчеркнул, что для народа Ирана на столе лежит реальная возможность позитивных изменений, «но терпение президента Трампа не безгранично».
Министр иностранных дел Бахрейна в своем выступлении обвинил Тегеран в «умышленном» нацеливании на гражданскую инфраструктуру, отметив, что в результате этого три человека погибли, 465 - получили ранения.
Представитель Ирана в ООН Амир Саид Иравани ответил, утверждая, что страны, принимающие американские военные базы, стали иранскими целями, поскольку они вовлечены в организацию американско-израильских военных операций.
«Наличие американских военных баз в их странах не только не приносит безопасности этим странам, но и делает их уязвимыми», - заявил чиновник.