Ազատություն. Միացյալ Նահանգներն ու Իրանը ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդում նախօրեին կոշտ մեղադրանքներ են փոխանակել Բահրեյնի և Քուվեյթի վրա իրանական վերջին հարձակումների, նաև Հորմուզի նեղուցով առևտրային երթևեկության խոչընդոտների թեմաներով։
ՄԱԿ-ում ԱՄՆ ներկայացուցիչ Մայք Ուոլցը մեղադրել է Իրանին ԱՄՆ-ի հետ պատերազմին վերջ դնող փոխըմբռնման հուշագիրը խախտելու մեջ՝ վկայակոչելով Ծոցի հարևաններին հարվածները և Հորմուզի նեղուցով երթևեկության խաթարումը։
«Իրանը չի կարող, և մենք չենք կարող թույլ տալ նրան պատանդ պահել համաշխարհային տնտեսությունը», - հայտարարել է Ուոլցը՝ հորդորելով Թեհրանին դադարեցնել հարձակումները հարևան երկրների վրա և բաց պահել միջազգային մատակարարումների համար առանցքային Հորմուզի նեղուցը:
Դիվանագետն ընդգծել է՝ Իրանի ժողովրդի համար սեղանին դրված է դրական փոփոխության իրական հնարավորություն, «սակայն նախագահ Թրամփի համբերությունն անսահմանափակ չէ»։
Բահրեյնի արտաքին գործերի նախարարն իր խոսքում Թեհրանին մեղադրել է քաղաքացիական ենթակառուցվածքները «միտումնավոր կերպով» թիրախավորելու համար՝ նշելով, որ դրա հետևանքով երեք մարդ է զոհվել, 465-ը՝ վիրավորվել։
ՄԱԿ-ում Իրանի ներկայացուցիչ Ամիր Սաիդ Իրավանին հակադարձել է՝ պնդելով, որ ամերիկյան ռազմաբազաներ հյուրընկալող երկրները հայտնվել են իրանական թիրախում, քանի որ ներգրավվել են ամերիկա-իսրայելական ռազմական գործողությունների կազմակերպման մեջ։
«Նրանց երկրներում ամերիկյան ռազմաբազաների առկայությունը ոչ միայն անվտանգություն չի բերում այդ երկրներին, այլև խոցելի է դարձնում դրանք»,- հայտարարել է պաշտոնյան։

03-07-2026 11:52 USA World News
Azatutyun. The United States and Iran exchanged harsh accusations in the UN Security Council yesterday regarding Iran's recent attacks on Bahrain and Kuwait, as well as obstacles to commercial traffic through the Strait of Hormuz.
US representative to the UN Mike Waltz accused Iran of violating the understanding memorandum that ended the war with the US, citing attacks on Gulf neighbors and disruptions to traffic in the Strait of Hormuz.
"Iran cannot, and we cannot allow it to hold the global economy hostage," Waltz stated, urging Tehran to cease attacks on neighboring countries and keep the key Strait of Hormuz open for international supplies.
The diplomat emphasized that there is a real opportunity for positive change on the table for the Iranian people, "but President Trump's patience is not unlimited."
Bahrain's foreign minister, in his speech, accused Tehran of "deliberately" targeting civilian infrastructure, noting that as a result, three people were killed and 465 were injured.
Iran's representative at the UN, Amir Saeed Iravani, countered by claiming that countries hosting US military bases have become Iranian targets because they are involved in organizing US-Israeli military operations.
"The presence of US military bases in their countries not only does not bring security to those countries but also makes them vulnerable," the official stated.