ԱԷՄԳ-ն ակնկալում է շուտով մուտք ստանալ Իրանի միջnւկային օբյեկտներ. Գրոսի
tert.am. ԱԷՄԳ-ն ակնկալում է առաջիկա շաբաթների ընթացքում մուտք ստանալ իրանական միջուկային օբյեկտներ, ՌԻԱ Նովոստի-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է ԱԷՄԳ-ի գլխավոր տնօրեն Ռաֆայել Գրոսին։
«Ես հուսով եմ, որ դա տեղի կունենա մի քանի շաբաթվա ընթացքում, ոչ շատ ուշ։ Մի մոռացեք, որ փոխըմբռնման այս հուշագրում, որը նրանք ստորագրել են, խոսվում է համաձայնության հասնելու համար 60 օրվա մասին՝ համապարփակ համաձայնության։ Իհարկե, այնտեղ խոսքը ոչ միայն միջուկային թեմայի մասին է», - ասել է նա՝ պատասխանելով համապատասխան հարցին։
Գործակալության զրուցակիցը հիշեցրել է, որ կողմերի փաստաթղթում շոշափվում են նաև Հորմուզի նեղուցով նավագնացության ազատությունը և տարածքային ամբողջականության հարցերը՝ կապված հրադադարի հետ։
«Այսինքն՝ այնտեղ առկա են մի շարք թեմաներ, և բոլորն էլ բավականին բարդ են։ Բայց նրանք իրենք են իրենց համար սահմանել այս երկու ամիսը։ Ընդ որում՝ ժամանակն անցնում է, այնպես որ մնացել է արդեն մի փոքր ավելի քիչ։ Ուստի ես հուսով եմ, որ եթե վերջնական համաձայնությունը ձեռք բերվի այդ ժամկետներում, ապա հնարավորություն կառաջանա սկսել իրական աշխատանքը, որը, իհարկե, կներառի մուտքը այդ օբյեկտներ», - պարզաբանել է Գրոսին։
Հիշեցնենք, որ Իրանը և ԱՄՆ-ն հունիսի 18-ի գիշերը հեռավար կարգով ստորագրել են հուշագիր, որը նախատեսում է փետրվարի 28-ին սկսված ռազմական հակամարտության ավարտը։ Հուշագիրը նաև սահմանում է ժամկետները, թե երբ ԱՄՆ-ն կվերացնի ծովային շրջափակումը, իսկ Իրանը կվերականգնի նավագնացությունը Հորմուզի նեղուցում։

The IAEA expects to soon gain access to Iran's nuclear facilities. Grossi
tert.am. The IAEA expects to gain access to Iranian nuclear facilities in the coming weeks, said IAEA Director General Rafael Grossi in an interview with RIA Novosti.
«I hope that this will happen within a few weeks, not too late. Don't forget that in this memorandum of understanding that they signed, it talks about reaching an agreement within 60 days for a comprehensive agreement. Of course, it is not only about the nuclear issue», he said in response to a relevant question.
The agency's interlocutor reminded that the document of the parties also touches upon the freedom of navigation through the Strait of Hormuz and issues of territorial integrity related to the ceasefire.
«That is, there are a number of topics present, and all of them are quite complex. But they themselves have set this two-month period for themselves. Moreover, time is passing, so there is already a little less left. Therefore, I hope that if a final agreement is reached within that timeframe, then there will be an opportunity to start real work, which will certainly include access to those facilities», Grossi clarified.
Let us remind you that Iran and the USA signed a memorandum remotely on the night of June 18, which provides for the end of the military conflict that began on February 28. The memorandum also sets deadlines for when the USA will lift the maritime blockade, and Iran will restore navigation in the Strait of Hormuz.