ԱԷՄԳ-ն ակնկալում է շուտով մուտք ստանալ Իրանի միջnւկային օբյեկտներ. Գրոսի
tert.am. ԱԷՄԳ-ն ակնկալում է առաջիկա շաբաթների ընթացքում մուտք ստանալ իրանական միջուկային օբյեկտներ, ՌԻԱ Նովոստի-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է ԱԷՄԳ-ի գլխավոր տնօրեն Ռաֆայել Գրոսին։
«Ես հուսով եմ, որ դա տեղի կունենա մի քանի շաբաթվա ընթացքում, ոչ շատ ուշ։ Մի մոռացեք, որ փոխըմբռնման այս հուշագրում, որը նրանք ստորագրել են, խոսվում է համաձայնության հասնելու համար 60 օրվա մասին՝ համապարփակ համաձայնության։ Իհարկե, այնտեղ խոսքը ոչ միայն միջուկային թեմայի մասին է», - ասել է նա՝ պատասխանելով համապատասխան հարցին։
Գործակալության զրուցակիցը հիշեցրել է, որ կողմերի փաստաթղթում շոշափվում են նաև Հորմուզի նեղուցով նավագնացության ազատությունը և տարածքային ամբողջականության հարցերը՝ կապված հրադադարի հետ։
«Այսինքն՝ այնտեղ առկա են մի շարք թեմաներ, և բոլորն էլ բավականին բարդ են։ Բայց նրանք իրենք են իրենց համար սահմանել այս երկու ամիսը։ Ընդ որում՝ ժամանակն անցնում է, այնպես որ մնացել է արդեն մի փոքր ավելի քիչ։ Ուստի ես հուսով եմ, որ եթե վերջնական համաձայնությունը ձեռք բերվի այդ ժամկետներում, ապա հնարավորություն կառաջանա սկսել իրական աշխատանքը, որը, իհարկե, կներառի մուտքը այդ օբյեկտներ», - պարզաբանել է Գրոսին։
Հիշեցնենք, որ Իրանը և ԱՄՆ-ն հունիսի 18-ի գիշերը հեռավար կարգով ստորագրել են հուշագիր, որը նախատեսում է փետրվարի 28-ին սկսված ռազմական հակամարտության ավարտը։ Հուշագիրը նաև սահմանում է ժամկետները, թե երբ ԱՄՆ-ն կվերացնի ծովային շրջափակումը, իսկ Իրանը կվերականգնի նավագնացությունը Հորմուզի նեղուցում։

АЭМГ ожидает вскоре получить доступ к международным объектам Ирана. Гросси
tert.am. МАГАТЭ ожидает в течение ближайших недель получить доступ к иранским ядерным объектам, заявил генеральный директор МАГАТЭ Рафаэль Гросси в интервью РИА Новости.
«Я надеюсь, что это произойдет в течение нескольких недель, не слишком поздно. Не забывайте, что в этом меморандуме о взаимопонимании, который они подписали, говорится о достижении соглашения в течение 60 дней — всеобъемлющего соглашения. Конечно, речь идет не только о ядерной теме», - сказал он, отвечая на соответствующий вопрос.
Собеседник агентства напомнил, что в документе сторон также затрагиваются вопросы свободы навигации через Ормузский пролив и территориальной целостности в связи с прекращением огня.
«То есть там присутствует ряд тем, и все они довольно сложные. Но они сами для себя установили эти два месяца. При этом время идет, так что осталось уже немного меньше. Поэтому я надеюсь, что если окончательное соглашение будет достигнуто в эти сроки, то появится возможность начать реальную работу, которая, конечно, будет включать доступ к этим объектам», - уточнил Гросси.
Напомним, что Иран и США в ночь на 18 июня удаленно подписали меморандум, который предполагает завершение военного конфликта, начавшегося 28 февраля. Меморандум также определяет сроки, когда США снимут морскую блокаду, а Иран восстановит навигацию в Ормузском проливе.