Վառելիքի ճգնաժամի ֆոնին Ռուսաստանը կարող է թույլատրել 2013-ից արգելված «Եվրո-2» բենզինի վաճառքը
Ազատություն. Ռուսաստանի կառավարությունը կարող է մինչև 2027 թվականի հուլիսը թույլատրել ավելի ցածր բնապահպանական չափանիշներին համապատասխանող բենզինի և դիզվառելիքի արտադրությունն ու վաճառքը՝ ներառյալ «Եվրո-2» վառելիքը։ Այս մասին գրում է «Կոմերսանտ»-ը՝ հղում անելով կառավարության որոշման նախագծին։
Նախագծով կարող է թույլատրվել նաև այդ չափանիշներին համապատասխան վառելիքի ներմուծումը։ Դրա վրա չեն տարածվի Եվրասիական տնտեսական միության տեխնիկական կանոնակարգերի պահանջները։
«Եվրո-2» վառելիքի վաճառքը Ռուսաստանում արգելված է 2013 թվականից։ Այն ավելի շատ ծծումբ է պարունակում և ավելի պարզ արտադրական գործընթաց է պահանջում, ինչը կարող է օգնել շուկա լրացուցիչ հարյուր հազարավոր տոննա վառելիք հանել։
Սակայն ոլորտի փորձագետները նշում են, որ այդ քայլը դժվար թե ամբողջությամբ լրացնի նավթավերամշակման գործարաններին հասցված հարվածներից կորցրած ծավալները։ Բացի այդ, «Եվրո-2»-ը կարող է վտանգավոր լինել ժամանակակից մեքենաների մի մասի համար։

Against the backdrop of the fuel crisis, Russia may allow the sale of "Euro-2" gasoline, which has been banned since 2013.
30-06-2026 10:09 Ռուսաստան Economy
Azatutyun. The Russian government may allow the production and sale of gasoline and diesel fuel that comply with lower environmental standards, including "Euro-2" fuel, until July 2027. This is reported by "Kommersant," citing a draft government decision.
The draft may also permit the import of fuel that meets those standards. The requirements of the Eurasian Economic Union's technical regulations will not apply to it.
The sale of "Euro-2" fuel has been banned in Russia since 2013. It contains more sulfur and requires a simpler production process, which could help bring hundreds of thousands of tons of additional fuel to the market.
However, industry experts note that this move is unlikely to fully compensate for the volumes lost due to the impacts on oil refining plants. Additionally, "Euro-2" may be dangerous for some modern vehicles.