Վառելիքի ճգնաժամի ֆոնին Ռուսաստանը կարող է թույլատրել 2013-ից արգելված «Եվրո-2» բենզինի վաճառքը
Ազատություն. Ռուսաստանի կառավարությունը կարող է մինչև 2027 թվականի հուլիսը թույլատրել ավելի ցածր բնապահպանական չափանիշներին համապատասխանող բենզինի և դիզվառելիքի արտադրությունն ու վաճառքը՝ ներառյալ «Եվրո-2» վառելիքը։ Այս մասին գրում է «Կոմերսանտ»-ը՝ հղում անելով կառավարության որոշման նախագծին։
Նախագծով կարող է թույլատրվել նաև այդ չափանիշներին համապատասխան վառելիքի ներմուծումը։ Դրա վրա չեն տարածվի Եվրասիական տնտեսական միության տեխնիկական կանոնակարգերի պահանջները։
«Եվրո-2» վառելիքի վաճառքը Ռուսաստանում արգելված է 2013 թվականից։ Այն ավելի շատ ծծումբ է պարունակում և ավելի պարզ արտադրական գործընթաց է պահանջում, ինչը կարող է օգնել շուկա լրացուցիչ հարյուր հազարավոր տոննա վառելիք հանել։
Սակայն ոլորտի փորձագետները նշում են, որ այդ քայլը դժվար թե ամբողջությամբ լրացնի նավթավերամշակման գործարաններին հասցված հարվածներից կորցրած ծավալները։ Բացի այդ, «Եվրո-2»-ը կարող է վտանգավոր լինել ժամանակակից մեքենաների մի մասի համար։

На фоне топливного кризиса Россия может разрешить продажу бензина «Евро-2», запрещенного с 2013 года
30-06-2026 10:09 Ռուսաստան Экономика
Азатутюн. Правительство России может до июля 2027 года разрешить производство и продажу бензина и дизельного топлива, соответствующего более низким экологическим стандартам, включая топливо «Евро-2». Об этом пишет «Коммерсант», ссылаясь на проект решения правительства.
Проектом также может быть разрешен импорт топлива, соответствующего этим стандартам. На него не будут распространяться требования технических регламентов Евразийского экономического союза.
Продажа топлива «Евро-2» в России запрещена с 2013 года. Оно содержит больше серы и требует более простой производственный процесс, что может помочь вывести на рынок дополнительные сотни тысяч тонн топлива.
Однако эксперты отрасли отмечают, что этот шаг вряд ли полностью компенсирует объемы, потерянные из-за ударов, нанесенных нефтеперерабатывающим заводам. Кроме того, «Евро-2» может быть опасным для некоторых современных автомобилей.